Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků

Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků
Sagar poráží Forresta Gumpa ve Velké jarní ceně 2018, foto: Marek Duda

Jak by dopadla Velká jarní cena, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů Velké jarní ceny

Nejúspěšnější jezdec: 3 vítězství – Jiří Chaloupka (Talar, Simply Ozzy, Sir Sun)

Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství - Václav Luka (Talar, Simply Ozzy)

 

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před klasickým úspěchem 3 až 6 startů. Do uvedeného rozmezí se nevejde pouze Ingacius Reilly, jehož čeká teprve druhý start.

9 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před VJC na horším než třetím místě nebo ho absolvovalo v silnější francouzské konkurenci. Horší umístění posledně získali Big Ben, Bluegrass Boy, Torque Power a Well Absolut. Tomuto trendu nevyhovuje ani Calorific, ale ten naposled startoval v Irsku, kde je konkurence podobně kvalitní jako ve zmíněné Francii.

9 z 10 posledních vítězů premiérový triumf vybojovalo už ve dvou letech. Jedinou výjimku tvoří Talar, pro něhož by klasický zásah prvním životním vítězstvím. Z účastníků letošní VJC se dosud přívlastku nezvítězivší nezbavili Calorific, Ignacius Reilly, Manoamano a Politicum. Teprve letos pak premiérový triumf vybojovali Amazing Gangster a Torque Power.

7 z 10 posledních vítězů zvítězilo ve dvou letech v jedničkovém dostihu. To je něco, čím se z letošní sestavy může pochlubit pouze King Archie. Jedničkovým vítězem je také Amazing Gangster, který před třemi týdny ovládl Memoriál profesora Václava Michala.

5 z 10 posledních vítězů odskakovalo v pozicích favoritů (Innovator, Chardonney Tcheque, Aldar, Lagaro a Sagar). Druhým favoritem byl Age Of Jape, zatímco zbylá čtveřice byla nabízena ve dvouciferných kurzech. Úspěšnost favoritů je tedy vysoká, přičemž u Tipsportu o čelo sázkové nabídky bojují Manoamano (3,5:1) a King Archie (3,7:1). Jinak jsou spíše než koně z druhého sledu úspěšní outsideři.

5 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Memoriálu prof. Václava Michala. V jedenáctičlenném poli mají účastníci hlavního trialu mírnou většinu, když jich bude na startu šest. Ve sledovaném období dokázali na vítězství z předzkoušky navázat pouze Aldar a Sagar. Tři týdny starý úspěch Amazing Gangstera tedy nemusí mnoho znamenat.

1 z 10 posledních vítězů vstupoval ve VJC do sezóny. S absencí startu v nohách se dokázal vypořádat pouze Sir Sun. Letos jsou ve stejné pozici Calorific a King Archie.

1 z 10 posledních vítězů je zástupcem českého chovu. Konkrétně jde Lagara, jehož trimuf se budou snažit napodobit Big Ben a Well Absolut.

Trendy doporučují: Když vyřadíme koně, kteří nesplňují některé ze tří nejvýše uvedených kritérií, zbudou nám pouze Great Gunnar a KING ARCHIE. S trochou shovívavosti můžeme nechat ve hře také Amazing Gangstera, který sice nezvítězil ve dvou letech, ale na premiérový zásah dosáhl aspoň před třemi týdny. Z této trojice statistiky nikoho výrazně nepreferují. Ve prospěch Kinga Archieho ovšem hovoří trend, že ve VJC se daří především jedničkovým vítězům ve dvou letech. V posledních čtyřech edicích VJC dokonce vždy zvítězil vítěz Gerschova memoriálu nebo Ceny zimního favorita, přičemž King Archie vyhrál oba tyto dostihy. Je pravdou, že na rozdíl od JCK se mezi hřebci tolik nedaří koním bez startu v nohách. Loni ale ve VJC zahajovali sezónu jiní svěřenci Pavla Tůmy Forrest Gump a Korfu a oba se s tímto handicapem dokázali vyrovnat. (jf)