Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků
Jak by dopadla Velká jarní cena, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.
Posledních 10 vítězů Velké jarní ceny
Nejúspěšnější jezdec: 3 vítězství – Jiří Chaloupka (Talar, Simply Ozzy, Sir Sun)
Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství - Václav Luka (Talar, Simply Ozzy, Ignacius Reilly)
9 z 10 posledních vítězů absolvovalo před klasickým úspěchem 3 až 6 startů. Výjimku tvoří loni úspěšný Ignacius Reilly, který ve Velké jarní ceně absolvoval teprve druhý start. V jeho stopách se bude snažit jít Zariyannka a málo zkušeností má také dvakrát startující Shamalann, naopak příliš exponován je desetkrát startující Kenshibu.
9 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před VJC na horším než třetím místě nebo ho absolvovalo v silnější francouzské konkurenci. Horší umístění posledně získali Kenshibu, Magic Baron a Zariyannka. Tomuto trendu nevyhovují ani Shamalann a Troop Commander, ale ti naposled startovali v Itálii respektive v Irsku, kde je konkurence podobně kvalitní jako ve zmíněné Francii.
8 z 10 posledních vítězů premiérový triumf vybojovalo už ve dvou letech. Výjimky tvoří pouze Václavem Lukou připravovaní Talar a Ignacius Reilly. Z účastníků letošní VJC se dosud přívlastku nezvítězivší nezbavili Kenshibu, Magic Baron, Polish King, Shamalann, Zariyannka a Zoheyr.
6 z 10 posledních vítězů zvítězilo ve dvou letech v jedničkovém dostihu. To je něco, čím se z letošní sestavy můžou pochlubit pouze Eternity, Fraga, Rate a Markoni Lp, i když posledně jmenovaný uspěl v jedničce v Srbsku, kde je kvalita nižší. Naopak vítězství Troop Commandera v Irsku má hodnotu jedničkového úspěchu.
5 z 10 posledních vítězů odskakovalo v pozicích favoritů (Innovator, Chardonney Tcheque, Aldar, Lagaro a Sagar). Třetím favoritem byl Ignacius Reilly, zatímco zbylá čtveřice byla nabízena ve dvojciferných kurzech. Úspěšnost favoritů je tedy vysoká, přičemž u Tipsportu je favoritem číslo jedna Rate.
5 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Memoriálu prof. Václava Michala. Ve třináctičlenném poli jsou účastníci hlavního trialu pouze čtyři. Ve sledovaném období dokázali na vítězství z předzkoušky navázat pouze Aldar a Sagar. Tři týdny starý úspěch Rata tedy nemusí mnoho znamenat.
1 z 10 posledních vítězů vstupoval ve VJC do sezóny. S absencí startu v nohách se dokázal vypořádat pouze Sir Sun. Letos jsou ve stejné pozici Troop Commander a Zoheyr.
1 z 10 posledních vítězů byl českým odchovancem, o což se zasloužil Lagaro. Letos ovšem nemá domácí chov zastoupení ani v jedné z jarních klasik.
0 z 10 posledních vítězů jsou klisny. Poslední vítěznou klisnou byla v roce 1997 Nora Jeane, na jejíž úspěch se budou snažit navázat Eternity, Fraga a Zariyannka. Nutno ovšem dodat, že tato statistika může být zavádějící. V posledních letech totiž klisny kvůli termínové kolizi s Jarní cenou klisen na startu zpravidla chyběly, zatímco letos jarní klasiky dělí 16 dní, díky čemuž je dámská sestava nezvykle silná.
Trendy doporučují: Když vyřadíme koně, kteří nesplňují některé ze tří nejvýše uvedených kritérií, zbydou nám Donn Clifs, Eternity, Fraga, Joganville, Markoni Lp, Rate a Troop Commander. Dvojice trenéra Nieslanika, tedy Donn Clifs a Joganville, ve dvou letech nezvítězila v jedničkovém dostihu, takže je také ze hry. U Markoniho Lp je zase jedničkový úspěch spíše jen na papíře, protože srbské jedničky mají výrazně slabší úroveň. Proti Troop Comanderovi hovoří absence startu v nohách. Z tria Eternity, Fraga a RATE se vybírá těžko. Úspěšnost klisen není relevantním faktorem, protože v minulých letech na startu chyběly. V poslední dekádě je nejúspěšnějším trenérem Václav Luka, což ukazuje na Fragu, ale padesátiprocentní úspěšnost favoritů doporučuje Rata.
(Jaroslav Fabris)