Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků

Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků
Rate s Milanem Zatloukalem vítězí ve Velké jarní ceně - foto: Jana Syručková

Jak by dopadla Velká jarní cena, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů Velké jarní ceny

Nejúspěšnější jezdec: 3 vítězství – Jiří Chaloupka (Talar, Simply Ozzy, Sir Sun), Milan Zatloukal (Chardonney Tcheque, Mystic Swing, Rate)

Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství - Václav Luka (Talar, Simply Ozzy, Ignacius Reilly)

9 z 10 posledních vítězů absolvovalo před klasickým úspěchem 3 až 6 startů. Výjimku tvoří pouze Ignacius Reilly, který ve Velké jarní ceně absolvoval teprve druhý start. Tentokrát má méně zkušeností jiný svěřenec Václava Luky Mysak Miky, který dosud vyběhl dvakrát. Naopak příliš exponováni jsou osmkrát startující Procellarum a devětkrát představený Nico.

9 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před VJC na horším než třetím místě nebo ho absolvovalo v silnější francouzské konkurenci. Pouze Mystic Swing skončil v trialu až šestý. Tomuto trendu nevyhovují Aidensfield, Arion, French Chardonnay, Nico, Procellarum a Vert Liberte.

8 z 10 posledních vítězů získalo premiérový zásah už před VJC. Výjimky tvoří pouze Václavem Lukou připravovaní Talar a Ignacius Reilly. Z účastníků letošní VJC se dosud přívlastku nezvítězivší nezbavili French Chardonnay, Lailaho, Mysak Miky, Procellarum a Rabbit Power.

7 z 10 posledních vítězů nejenže zvítězilo už před VJC, ale dokonce se jim to podařilo v jedničkovém dostihu. Výjimku tvoří tři vítězní svěřenci Václava Luky, tedy Talar, Simply Ozzy a Ignacius Reilly, kteří šli shodně francouzskou cestou. Z letošní sestavy v jedničkách zvítězili pouze Vert Liberte, který uspěl v Gerschově memoriálu, a vítěz trialu Mandarin.

6 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Memoriálu prof. Václava Michala. Ve čtrnáctičlenném poli je účastníků hlavního trialu pouze pět. Ve sledovaném období dokázali na vítězství z předzkoušky navázat Aldar, Sagar a Rate. Když tedy vezmeme v potaz jen posledních šest let, mají vítězové Michalova memoriálu vysokou úspěšnost 50 %.

5 z 10 posledních vítězů odskakovalo v pozicích favoritů (Chardonney Tcheque, Aldar, Lagaro, Sagar a Rate). Třetím favoritem byl Ignacius Reilly, zatímco zbylá čtveřice byla nabízena ve dvojciferných kurzech. Úspěšnost favoritů je tedy vysoká, přičemž u Tipsportu je favoritem číslo jedna Mandarin.

1 z 10 posledních vítězů vstupoval ve VJC do sezóny. S absencí startu v nohách se dokázal vypořádat pouze Sir Sun. Letos už jsou všichni rozběhaní.

1 z 10 posledních vítězů je zástupcem českého chovu, o což se zasloužil Lagaro. Letos domácí chov reprezentují Fabrijan Erste, French Chardonnay a Lailaho, jejichž úspěch by byl každopádně překvapením.

0 z 10 posledních vítězů jsou klisny. Poslední vítěznou klisnou byla v roce 1997 Nora Jeane. Loni Zariyannka a Eternity obsadily medailové pozice, když využily více než dvoutýdenní pauzy mezi jarními klasikami. Letos jarní klasiky dělí týden, a i proto žádná klisna na startu nebude.

Trendy doporučují: Že statistiky často nelžou, dokázala loňské edice Velké jarní ceny, i minulý víkend konaná Jarní cena klisen. V obou případech totiž trendy ukázaly na pozdějšího vítěze, přestože Solemeena mezi favority nepatřila. Pokud tentokrát uplatníme čtyři nejvýše uvedené trendy, ze čtrnáctičlenné sestavy zbyde pětice Dragon Arrow, Fabrijan Erste, MANDARIN, Rabbit Red Jazz a Royal Word. Z ní vypadá nejlépe Mandarin, protože ve sledovaném období většina vítězů Velké jarní ceny získala jedničkové vítězství už před klasickým triumfem. V posledních letech se také daří vítězům trialu a favoritům, což přízviska, která patří právě svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové.

(Jaroslav Fabris)