Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků

Velká jarní cena – trendy posledních 10 ročníků
Jardin Michelet vítězí ve Velké jarní ceně, foto: Bohumil Křižan

Jak by dopadla Velká jarní cena, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů Velké jarní ceny

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Jiří Chaloupka (Simply Ozzy, Sir Sun) a Milan Zatloukal (Rate, Zamico)

Nejúspěšnější trenér: 2 vítězství - Václav Luka (Simply Ozzy, Ignacius Reilly), Arslangirej Šavujev (Aldar, Royal Word) a Allan Petrlík (Lagaro, Zamico)

 

10 z 10 posledních vítězů neskončilo v posledním startu před VJC na horším než třetím místě nebo ho absolvovalo ve Francii. Tomuto trendu nevyhovují Aaron a Moraliste.

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo před klasickým úspěchem maximálně 6 startů. Letos žádný z koní na startovní listině nestartoval více než šestkrát.

9 z 10 posledních vítězů získalo premiérový zásah už před VJC. Výjimku tvoří pouze Ignacius Reilly. Z účastníků letošní VJC se dosud přívlastku nezvítězivší nezbavili Aaron, Black Gangster a Sun Project.

7 z 10 posledních vítězů nejenže zvítězilo už před VJC, ale dokonce se jim to podařilo minimálně ve dvojkové dostihu. Výjimku tvoří svěřenci Václava Luky, tedy Simply Ozzy a Ignacius Reilly, kteří šli shodně francouzskou cestou, a Royal Word. Z letošní sestavy toto kritérium splňují pouze Maxmilián, San Sebastian a Showpower.

5 z 10 posledních vítězů se zúčastnilo Memoriálu prof. Václava Michala. V patnáctičlenném poli jsou účastníci hlavního trialu pouze tři. Ve sledovaném období dokázali na vítězství z předzkoušky navázat Aldar, Sagar a Rate. Statisticky má tedy Michalův memoriál větší relevanci než klisnám vyhrazený Deylův memoriál, i když se to v posledních letech vyrovnává. Letos bude na vítězství z předzkoušky navazovat Showpower.

4 z 10 posledních vítězů odskakovalo v pozicích favoritů (Aldar, Lagaro, Sagar a Rate). Roli druhé šance zaujímal Royal Word a jako třetí favorit odskakoval Ignacius Reilly, zatímco zbylá čtveřice byla nabízena ve dvojciferných kurzech. Úspěšnost favoritů je tedy vysoká, přičemž podle Tipsportu je hlavním adeptem na vítězství Showpower, jehož v sázkové nabídce následují Black Gangster a Welcome Charly.

2 z 10 posledních vítězů jsou zástupci českého chovu, o což se zasloužili Lagaro a Zamico. Letos domácí chov reprezentují Aaron, Crescendu a Maxmilián.

1 z 10 posledních vítězů vstupoval ve VJC do sezóny. S absencí startu v nohách se dokázal vypořádat pouze Sir Sun, jehož se bude snažit napodobit jiný reprezentant stáje Lokotrans San Sebastian.

0 z 10 posledních vítězů jsou klisny. Poslední vítěznou klisnou byla v roce 1997 Nora Jeane. V roce 2020 obsadily Zariyannka a Eternity medailové pozice, když využily více než dvoutýdenní pauzy mezi jarními klasikami. Letos žádnou klisnu na startu nenajdeme.

Trendy doporučují: Pokud aplikujeme tři nejvýše uvedené trendy, z desetičlenné sestavy stále zbyde šestice Crescendu, Maxmilián, San Sebastian, SHOWPOWER, Welcome Charly a Zabyak. Aspoň ve dvojce z nich dokázala zvítězit trojice Maxmilián, San Sebastian a Showpower. Proti San Sebastianovi hovoří absence startu v nohách. Zbylá dvojice vychází statisticky vyrovnaně. Za Maxmiliánem totiž stojí realizační tým, který už ve Velké jarní ceně slavil nejeden úspěch, nicméně relativně vysoká úspěšnost favoritů hovoří pro Showpowera.

(Jaroslav Fabris)