Velká květnová prvním vrcholem pro mílaře

Torque Power s Radkem Koplíkem poráží Sagara ve Velké ceně Prahy - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

V neděli se ve Velké Chuchli odběhne Velká květnová cena, která je prvním měřením jedničkových mílařů této sezóny.

Na startu se sejde desítka účastníků, z nichž největší šance se připisují Torque Powerovi. Loni těsně třetí ve Velké jarní podával během celé sezóny velmi dobré výkony. Svým tradičním finišem byl druhý v Tattersalls Mile při derby, vyhrál Lázeňskou míli a Velkou cenu prahy. V EJC Middle sice skončil až třetí, tehdy ale chvíli neměl prostor v rovině. Úspěšný byl i v létě ve Francii, kde v class 1 na 1850 metrů obsadil druhé místo.

Do nové sezóny vstoupil v silně obsazené Velké dubnové, kde nestačil jen na Ignacia Reillyho, který byl minulý týden čtvrtý v Listed ve Francii. Tato forma ho tady opravňuje k pozici favorita. Místo Radka Koplíka ho teď pojede Martin Laube.

Torque Power druhý za Ignaciem Reillym ve Velké dubnové, pátý Black Canyon, Sir Sun šestý

Slovenský host Chilli Chocolate dosud běhal skoro výhradně v Bratislavě, kde patřil mezi špičku. Jeho rozpětí bylo široké, od sprintů po střední tratě. Na podzim zaznamenal sérii tří vítězství včetně Jesenného handicapu na 1800 metrů. Díky posunutí slovenské sezóny se poprvé představil ve Velké Chuchli a překvapivě si poradil i s domácí špičkou v Memoriálu Jaroslava Maška.

Blízko třetí tehdy byla Rabbit Havana. Druhá z Jarní ceny klisen 2018 loni změnila majitele v prodejním dostihu a pod vedením Václava Luky na podzim vyhrála Memoriál Harryho Petrlíka pro klisny.

Chilli Chocolate vítězí v Memoriálu Jaroslava Maška, třetí Rabbit Havana, devátý Sagar

V Memoriálu Jaroslava Maška neuspěl Sagar, distance ale pro něho byla krátká. Někdejší vítěz Velké jarní ceny potřebuje aspoň míli, na níž byl druhý v posledních dvou ročnících Velké ceny Prahy a stejné umístění získal loni i v EJC Middle.

Na start ho doprovodí i druhý zástupce DS Pegas Black Canyon, který patří ke špičce na středních tratích. Dvakrát umístěný z EJC Middle se letos při obhajobě loňského vítězství ve Velké dubnové umístil pátý.

Vítězem z roku 2018 je Ideal Aproach. Svěřenci Luboše Urbánka se vždy víc dařilo v Bratislavě, kde loni při pokusu o získání hattricku v Bratislavské míli skončil druhý. Do sezóny teprve vstupuje. Stájový druh Sir Sun, někdejší vítěz Velké jarní, po roční pauze skončil šestý ve Velké dubnové.

Zajímavostí je účast našeho předního sprintera posledních let Mr Righta, kterého František Holčák vysálá na mílovou trať, na níž dosud nestartoval. Důvodem může být absence sprinterských dostihů u nás i na Slovensku.

Řekli nám:

Arslagirej Šavujev, trenér Torque Powera: „Je dobře připraven, jeho parketou jsou dostihy od míle do 1800 metrů, takže distance není problém a formu ukázal již ve Velké dubnové. Martin Laube má trochu jinou ruku než Radek Koplík, ale neměl by to být problém.“

Čestmír Olehla, trenér Black Canyona a Sagara: „Black Canyon se ještě po prvním startu zvednul a je ve velmi dobré formě. Je to sice jen míle, ale je na tom tak dobře, že si myslím, že to dá. Proto si ho také vybral první jezdec stáje Milan Zatloukal. Sagar chodil poslední starty se stínidly, ale minule se to moc nepovedlo, špatně odskočil do dostihu. Teď půjde bez nich. Pro něj jsou naopak metry navíc oproti minulému startu plusem.“

Václav Luka, trenér Rabbit Havany: „Nejlepší je pro ni 1400 metrů, co šla minule. Tohle je trochu za jejím optimem. Myslím si, že kdyby neměla karambol v oblouku, mohla Memoriál Jaroslava Maška i vyhrát. Favoritem je Torque Power, mezi ostatními se uvidí.“

Zdeno Koplík, Raging Storm: „Trénuje ho Ingrind. Myslíme si, že to bude dobrý kůň. S tímto startem jsme trochu spekulovali. Původně měl jít Velkou květnovou, potom jsme si říkali, že mu to na úvod uděláme lehčí a pošleme ho do trojky na 1800 metrů, ale zas jsme nevěděli, zda by ho nevyloučili, proto jsme ho dohlásili sem.“

Luboš Urbánek, trenér Ideal Approacha a Sir Suna: „Pro Ideal Approacha by byla lepší bratislavská dráha, ale už je natěšený. Plusem je, že ho jede Tomáš Lukášek, který ho už zná. Jaromír Šafář pojede opět Sir Suna. Minule útočil moc zezadu, už nemá takovou koncovku jako ve třech letech. Bude muset jít blíž čela.“

14:10 - 5.dostih

VELKÁ KVĚTNOVÁ CENA

R - cena I.kat. - 4+ - 1600 m - 150 000 Kč

MR RIGHT(IRE), 8 tr. František Holčák, ž. Jan Verner 59,5

Přední sprinter minulých let se v Gomba handicapu neuvedl nejlépe. Stáj na první start nemývá takovou formu a nesl vyšší váhu, přesto se čekalo víc. Tohle je cesta do neznáma, na takhle dlouhé distanci ještě nešel.

IDEAL APPROACH(IRE), 8 tr. Luboš Urbánek, ž. Tomáš Lukášek 59,5

Víc se mu daří na menší bratislavské dráze, kde v kariéře vyhrál čtyři jedničkové dostihy a loni byl druhý v Bratiskavské míli. Před dvěma lety ale vyhrál i tento dostih. Nevýhodou může být první start v sezóně a v osmi letech už může s výkonností stagnovat.

CHILLI CHOCOLATE(FR), 6 tr. Jaroslava Morávková, ž. Adam Florian 59,5

Slovenský host dosud běhal výhradně na bratislavské dráze, kde na podzim zaznamenal sérii vítězství včetně Jesenného handicapu na 1800 metrů. Díky posunutí slovenské sezóny se poprvé představil ve Velké Chuchli a překvapivě si poradil i s domácí špičkou v Memoriálu Jaroslava Maška. Proto musí být respektován i zde.

RABBIT HAVANA(GB), 5 tr. Václav Luka, ž. David Liška 58,0

Kdysi druhá v Jarní ceně klisen byla loni zakoupena v prodejním dostihu. Pod novým vedením na podzim vyhrála klisnám určený Memoriál Harryho Petrlíka. Start ve Francii na konci roku jí sice nevyšel, třetí místo v silné konkurenci Memoriálu Jaroslava Maška jí dává slušné šance i tady.

MORMILL(GB), 7 tr. Jaroslav Jelen, ž. Petr Foret 58,0

Loni na jaře byl třetí ve Velké dubnové a druhý ve dvojkovém handicapu v Německu. Ve Velké květnové byl sedmý a v druhé půli sezóny šel s formou dolů. Druhým místem ve Varech se opět ukázal v dobrém světle, tady je ale konkurence silnější.

BLACK CANYON(FR), 6 tr. Čestmír Olehla, ž. Milan Zatloukal 59,5

Zatím se mu nejvíc dařilo na distanci 1800 metrů, na níž loni vyhrál Velkou dubnovou a v posledních dvou ročnících EJC Middle získal druhé a čtvrté místo. Do sezóny vstoupil pátým místem v silně obsazené Velké dubnové, mílová distance ale na něj může být krátká.

RAGING STORM(IRE), 4 tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Radek Koplík 57,5

Loni na podzim v Ebreichsdorfu teprve debutoval. Projev byl zelený a soupeři nijak silní, ale o dost zkušenější. Může v něm něco být, jeho polosestra nedávno debutovala druhým místem ve Francii, posun mezi domácí špičku je ale hodně odvážný a nijak nekoresponduje s tím, co dosud předvedl.

SAGAR(IRE), 5 tr. Čestmír Olehla, ž. Jiří Chaloupka 59,5

Před dvěma lety vyhrál Velkou jarní. Od té doby se sice naplno neprosadil, ale loni obhájil druhé místo ve Velké ceně Prahy a stejné umístění získal i v EJC Middle na 1800 metrů.  Při úvodním startu v Memoriálu Jaroslava Maška sice neuspěl, ale 1400 metrů na něj bylo krátkých a on potřebuje minimálně míli.

SIR SUN(FR), 6 tr. Luboš Urbánek, ž. Jaromír Šafář 56,5

Před třemi lety vyhrál Velkou jarní, před dvěma byl čtvrtý v EJC Middle. Po roční pouze vstoupil do sezóny šestým místem ve Velké dubnové ceně, na nejlepší ale ztrácel. Stejně jako tehdy ponese nižší váhu.

10  TORQUE POWER(GB), 4 tr. Arslangirej Šavujev, ž. Martin Laube 59,5

Loni patřil k nejlepším tříletým mílařům, když byl těsně třetí ve Velké jarní a vyhrál Velkou cenu Prahy. Svoji třídu ukázal i v úvodním startu ve Velké dubnové, kde před ním byl jen Ignacius Reilly, nedávno čtvrtý v Listed ve Francii.

Tipařův verdikt: TORQUE POWER druhým místem ve Velké dubnové navázal na své loňské výkony a ukázal dobrou formu. Metry navíc přijdou k duhu Sagarovi. Překvapivý vítěz Memoriálu Jaroslava Maška Chilli Chocolate může zaběhnout i na míli, což platí i o Rabbit Havaně, která byl byla v témže dostihu třetí. (ob)

Tip: Torque Power – Chilli Chocolate - Sagar

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 2,3 Torque Power, 6,5 Chilli Chocolate, Rabbit Havana, 7,5 Black Canyon, Sagar, 8,5 Mr Right, Sir Sun, 15 Mormill, 18 Ideal Approach, 33 Racing Storm

Fortuna: 2,4 Torque Power, 6 Chilli Chocolate, 7 Rabbit Havana, Sagar, 10 Black Canyon, Mr Right, Sir Sun, 15 Mormill, Ideal Approach, 35 Racing Storm

Historie:

Velká květnová cena se poprvé běžela v roce 1950 a letos bude její 71. ročník. Do roku 2006 se běhala jako srovnávací dostihy tříletých a starších, od té doby je určen jen starším mílařům.

Nejúspěšnějším žokejem v tomto dostihu je Ferdinand Minařík starší se sedmi triumfy, mezi trenéry slavil úspěch 11x František Vítek. O páté vítězství se zde pokusí Jiří Chaloupka.

Loňský ročník vyhrál svěřenec Arslagireje Šavujeva CAPE FREEDOM s Jaromírem Šafářem, když porazili Noble Cliffse, Tropical Bonda a Sagara.