Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká pardubická podle Martina Jakoubka

Velká pardubická podle Martina Jakoubka
No Time To Lose s Ondřejem Velkem vítězí v Ceně Arnošta z Pardubic - foto Zenon Kisza

Martin Jakoubek osobitým způsobem rozebírá šance jednotlivých účastníků letošní Velké pardubické.

Martin Jakoubek včera do facebookové skupiny Dostihy, láska na celý život, přispěl svým rozborem šancí jednotlivých koní v letošní Velké pardubické. V analýzách jednotlivých koní je hodně konkrétní a snaží se možná až moc přesně odhadnout, jak si jednotlivý kůň v dostihu povede. Jak o sobě říká: „Jsem nadšený fanoušek, kterého nikdo nezná. Moje tipy nikdo nemusí brát vážně, tak si můžu dovolit být v tipování neobjektivní a věřím, že nikomu nebudu stát za to, aby mi to měl za zlé.“

Mě rozbory přišly zajímavé, mám rád, když má někdo svůj názor, který dokáže prezentovat. Proto jsem ho oslovil, zda bychom je nemohli poskytnout i našim čtenářům.

Ondřej Blahník

 

Rozbor Velké pardubické od Martina Jakoubka

 1 VANESSE(FR), 9 j, ž. Jordan Duchene, 68,0, Quartis-Zámecký Vrch

Klisna si zasloužila účast ve VP díky zářijovému startu ve francouzkém crossu, předtím měla od dubna pauzu. V dostizích si zpravidla počíná pasivně, jde z konce pole. Těží z toho, že je spolehlivá skokanka a má výbornou vytrvalost, často však nedokáže akceptovat zrychlení v závěru dostihu. Z Francie má zkušenosti s rozmanitými druhy překážek a je zvyklá běhat distance i nad 6 kilometrů. Jordan Duchene v jejím sedle není úplnou novinkou, běželi spolu před 2 lety cross v Corlay.

 TIP: Vanesse na chvostu pole absolvuje větší část dostihu. Zrychlení po velkém anglickém skoku ale nebude schopna akceptovat a na trávu buď vyběhne v pozici daleko od dotovaných příček, nebo bude zadržena.

2 EVŽEN(GB), 7, ž. Jaroslav Myška, 70,0, Englicovi a Kulhánkovi

Evžen díky svým dosavadním výsledkům patří jednoznačně do užšího okruhu favoritů. Jeho vítězství ve 2. kvalifikaci bylo třídové. Od konce června Evžen ladil formu na vrchol sezony, není tedy pochyb, že bude optimálně připraven. Před pasováním do role superfavorita mě varuje zkušenost z minulých let, kdy Evžen porážel své soupeře v průběhu roku většími rozdíly než potom v hlavním dostihu sezony. Zároveň se ve své vítězné kvalifikaci s výjimkou nerozběhaného Hegnuse nepotkal se svými hlavními soupeři. Evženovi ale hraje do noty pravidlo posledních 15 let, které ale dokázal loni Hegnus porušit, totiž že od dob Sixteen vyhrál VP vždy debutant, nebo se jednalo o vítěznou obhajobu. Obhajobě Hegnuse příliš nevěřím (ve 13 letech zvítězil naposledy Železník) a z debutantů vypadá Evžen s Lombarginim nejnadějněji. Tipuji, že svede souboj o vítězství.

TIP: Evžen bude bojovat o vítězství, ale v konečném součtu podlehne No Time to Loose, Playerovi a Lombarginimu. Zpětně jej to ale nebude příliš trápit, protože VP dle mého ještě alespoň jednou vyhraje.

3 KAISERWALZER(GER), 8, am. Patrick W. Mullins, 70,0, DS Millennium (SVK)

Tento debutant překvapil jistým vítězstvím v poslední letošní kvalifikaci. Porazil v ní v cílové rovince celý závod vodícího Theophila. Nešlo ovšem nevidět, že Theophilos v závěru příliš nebojoval a jeho zdolání pro šance Kaiserwalzera směrem do VP není příliš vypovídající. Do sedla angažoval trenér Brečka zkušeného a úspěšného jezdce z britských ostrovů, kterému věřím, že dokáže z Kaiserwlazera dostat všechen jeho potenciál. Přesto si myslím, že by výraznější úspěch tohoto koně, jehož zářijové vítězství de-facto zdvojnásobilo jeho životní výhry, by byl velkým překvapením

TIP: Projeví se nezkušenost s vrcholovými dostihy obsazenými tou nejlepší konkurencí. Úspěchem bude doběh v první polovině startovního pole.

4 CASPER(FR), 9 j, Daniel Vyhnálek, 70,0, DS Pegas

Tento polokrevník již třetím rokem dokazuje, že patří do té nejlepší společnosti českých crossařů. V jeho možnostech je doběhnout si pro dotované umístění v prakticky jakékoliv společnosti. To koneckonců potrdil ve všech svých letošních startech. Přesto nic nenasvědčuje tomu, že by měl letos udělat ještě ten jeden potřebný výkonnostní krok dál a začít ohrožovat stupeň nejvyšší.

TIP: Casper bude bojovat ve druhém sledu o umístění na tabuli.

5 THEOPHILOS(FR), 11 b, ž. Josef Bartoš, 70,0, Dostihový klub iSport-Váňa

Vítěz z předminulého roku se letos bude se svým jezdcem pokoušet o odloženou obhajobu. Dosavadní výsledky v této sezoně jsou však lehce rozpačité. Otázkou je především to, zda dokáže Bartoš Theophila přesvědčit, aby se v cílové rovince vydal z posledního. Bez toho může v této konkurenci jen těžko zvítězit. Pro Theophila samozřejmě hrají jeho zkušenosti, díky kterým by měl bez chyb a zbytečných zdržení absolvovat celý dostih. Při optimálním průběhu věřím, že bude při výběhu na trávu jedním z čelních koní. Klíčovou otázkou ale zůstává, jestli z něj Bartoš dokáže v cílové rovince dostat potřebný závěr.

TIP: Theophilos nepřekročí stín posledních let a dosáhne pouze na nižší dotovanou pozici.

6 TALENT, 10, ž. Pavel Složil ml., 70,0, DS Kabelkovi Talent absolvuje svou třetí Velkou Pardubickou, přičemž zatím byl vždy schopný vyběhat dotaci. Minulý rok se dokonce zapojil do boje o nejvyšší příčku. V průběhu této sezony ale nemá v předzkouškách tak dobré výsledky jako v minulosti, což ale netřeba nijak přeceňovat. Jsem si jistý, že Pavel Složil mladší udělá vše pro to, aby ho Talent dovezl pořádně vysoko.

TIP: Dotované umístění by mu uniknout nemělo, spíše se však přikláním k jedné z nižších dotací.

7 DULCAR DE SIVOLA(FR), 8, ž. Petr Tůma, 70,0, DiJana Dobšice

Tento kůň patří k největším outsiderům dostihu. Má sice dvojnásobnou zkušenost s účastní ve Velké Pardubické, ale ta mu pomůže spíše jen kurz bez chyb přejít, výkonnost k bojům o dotaci mu zdá se chybí.

TIP: Dulcar de Sivola se ctí dokončí v zadní části pole.

8 MR SPEX(GER), 7, ž. Jan Kratochvíl, 70,0, Lokotrans

Další z letošních debutantů dokázal v kariéře vyhrát 3 crossy - nejvýše však druhou kategorii. Třebaže určitý potenciál má a letos byl schopen absolvovat dostihy i v té nejlepší konkurenci, na dotované pozice v nich nedosáhl. Sice věřím, že se žokej Jan Kratochvíl bude ze všech sil snažit, aby seznamovací VP proměnil v nečekaný úspěch, myslím, že největším úspěchem pro koně bude kurz přejít.

TIP: Mr Spex v závěru dostihu zeslábne a bude zadržen po druhé proutěné překážce v oblouku před cílem.

9 PLAYER, 9, ž. Marcel Novák, 70,0, Nýznerov

Player půjde letos VP potřetí. Předloni nedokončil pro pád, loni jej v samotném závěru porazil Hegnus. Playerovy šance zvyšuje, že má ve svém stále spíše mladším věku na svém kontě i dostatek zkušeností. Loni nechybělo moc a mohl zvítězit. Z letošních startů se zdá, že kůň je rozumně šetřen a jeho forma graduje směrem k vrcholu sezony. Žokej Marcel Novák dozajista uplatní všechny své tajné zbraně, aby mu první vítězství ve VP letos s Playerem klaplo.

TIP: Pokud No Time opět v cíli nezařadí svůj sedmý rychlostní stupeň, případně pokud Evžen s Lombarginim nebudou mít debut snů, nemyslím si, že by byl někdo schopný Playera porazit. Interně jej však zařazuji na 2. místo.

10 HEGNUS, 13, ž. Lukáš Matuský, 70,0, Ševců Hegnus se letos pokusí vyrovnat legendě – Železníkovi. Od roku 1955 pouze Železník dokázal zvítězit ve 13 letech. Hegnus za svou kariéru dokázal, že byl jedním z nejlepších koní své generace. Pro celý jeho realizační tým muselo být loňské vítězství obrovským zadostiučiněním. Vítězství ve 13 letech by potom bylo skvělým korunováním jeho úspěšné kariéry. Hegnus letos vyběhl pouze jedenkrát, a to na konci června. Od té doby ladí formu na vrchol sezony. Přestože se ukázalo, že Hegnuse není radno podceňovat v jakémkoliv věku, myslím si, že pokud jeho soupeři nepředvedou matné výkony, do bojů o vítězství už letos nezasáhne.

TIP: Hegnus se důstojně rozloučí s dostihovou kariérou doběhem na tabuli kolem 5. místa

11 PARIS EIFFEL(IRE), 8, ž. Martin Cagáň, 70,0, Lokotrans Slovakia

Tento debutant se jeví jako jeden z nejslabších koní ve startovním poli. V jeho možnostech je bojovat o tabuli v crossech nižších kategorií. Ve společnosti tak kvalitní, jako sejde na startu letošní VP, bude úspěchem, pokud kůň bude do závěrečné fáze schopen udržet tempo soupeřů.

TIP: Kůň VP nedokončí pro neakceptování zrychlení v pozdějších částech dostihu.

12 STRETTON, 11, Jakub Kocman, 70,0, Nýznerov

Stretton letos poběží svou čtvrtou VP. Loňský výsledek byl zklamáním, kdy měl po třetím a druhém místě v předchozích ročnících předpoklady k tomu konečně zvítězit, ovšem nakonec skončil 7 délek za poslední dotovanou příčkou. Letošními výkony také právě neoslňuje, především jeho poslední start byl vyloženě slabý. Jeho výkonnost nasvědčuje tomu, že ve svých 11 letech už má pravděpodobně to nejlepší za sebou.

TIP: Díky svým zkušenostem přejde celý kurz, ale ve finiši neuhájí dobrou výchozí pozici a skončí mimo tabuli.

13 STAR(GER), 10, ž. Jaroslav Brečka, 70,0, MPL Racing (SVK) Tento desetiletý bělouš střídající crossy s tradičními steeplechase bude na VP debutovat. V sedle bude jeho trenér. Star se kvalifikoval díky čtvrtému místu ve slabě obsazené poslední letošní kvalifikaci. Kůň je zjevně silnější v steeplechase, v krosových závodech se příliš neprosazuje ani proti slabší konkurenci, než jaká bude startovat ve Velké pardubické. Pro Star bude úspěchem dokončení dostihu.

TIP: Pokud nebude zadržen v průběhu dostihu, tak dokončí závod jako jeden z posledních koní.

14 NO TIME TO LOSE(GB), 12 j, ž. Ondřej Velek, 70,0, Paragan Horseboxes

Vítěz z roku 2017 má letos výbornou formu. Jistě opanoval jak první kvalifikaci, tak rychlostní prověrku v září. Pokud naváže na své letošní výkony, zcela reálně může zvítězit. V celé historii VP by to ale byl první kůň, který by dokázal obhájit až po třech ročnících. Návrat na nejvyšší příčku po tolika letech se ještě nikomu nepovedl, každopádně pokud by tohoto historického zápisu měl někdo dosáhnout, No Time to Loose se mi zdá jako ten pravý. Také se mi zdá, že tradovaná podmínka jeho úspěchu – hluboká půda – letos neplatí tak kategoricky. Obě jeho letošní vítězství proběhla na půdě dobré a je předpoklad, že ani v den velké pardubické tvrdo být nemusí. Pokud se mu během dostihu neobjeví nějaká stará bolístka, čekám od něj velké věci.

TIP: No Time to Loose v pořádku přejde dostih, po Velkém angličáku se udrží mezi nejlepšími, na distanci přejde do vedení, jistě zvítězí a přepíše historii.

15 MAHE KING(GER), 6, ž. Jan Faltejsek, 70,0, Statek Blata Český ráj Mahe King je nejmladším koněm startujícím v letošní VP. Bude to dokonce teprve jeho desátý start v kariéře. Letos má slušnou formu. Účast si zajistil třetím místem v poslední kvalifikaci, ve které ho od kolegy z tréninkové centrály - Theophila, dělily jen necelé 4 délky. Do sedla jeho trenér Josef Váňa starší angažoval hvězdného Jana Faltejska, který se postará o to, aby koně bezpečně provedl nástrahami dostihu. Přesto si myslím, že v 6 letech a s takovou absencí zkušeností bude pro koně klíčové nikam se nehnat a přejít kurz bez pohromy. Svým pověstným finišem možná Mahe King vylepší svou konečnou pozici, na tabuli to ale dle mého stačit nebude.

TIP: Mahe King se s kurzem VP vyrovná a svůj první ročník dokončí v druhé polovině startovního pole. V příštích ročnících o něm ale uslyšíme v souvislosti s příčkami nejvyššími

16 BEAU ROCHELAIS(FR), 10 A 1/2j, Adam Čmiel, 70,0, ALDRA GROUP - HABICH

Jeden ze dvou polokrevníků na startu letošního ročníku si řekl o místo na startovní listině posledním místem v poslední letošní kvalifikaci. O jeho formě a možnostech svědčí to, že ve svých třech tuzemských startech buď vůbec nedokončil, nebo doběhl poslední. Jeho účast může zamíchat konečným pořadím snad jen tím, že některý ze soupeřů doplatí na jeho hypotetickou chybu. Na druhou stranu tento kůň opravdu může jen překvapit, což je pozice, která jeho jezdce nevystaví žádnému tlaku očekávání a závod tak může dvojice absolvovat v patřičné pohodě.

TIP: Popere se o to, aby nebyl poslední

17 SZTORM(POL), 12, ž. Sertash Ferhanov, 70,0, Nýznerov

Sztorm, ač hnědák, by tak trochu mohl být černým koněm dostihu. Nikoliv snad co se týče nadějí na vítězství, ale určitě nadějí na dobré tabulové umístění. V první letošní kvalifikaci to byl Sztorm, kdo nejvíce zatápěl suverénnímu No Time to Loose. Jako zkušený steepler by měl mít i ve svých letech nadprůměrné rychlostní schopnosti a s vytrvalostí by problém rovněž mít neměl, stejně jako se zkušenostmi – VP již jednou úspěšně přešel. Do jeho sedla angažovaný Sertash Ferhanov patří k jezdecké špičce a překvapilo by mne, kdyby Sztorma nedovedl až do závěrečného souboje o nejlepší umístění

TIP: Sztorm bude ještě v oblouku před cílovou rovinou ve vedoucí skupině koní, ale nakonec zeslábne a doběhne kolem 5. místa

18 LOMBARGINI(GER*), 10, ž. Jan Odložil, 70,0, EŽ Praha a.s.

O tomto desetiletém valachovi se oprávněně mluví jako o jednom z adeptů na vítězství. Již loni nebyl nereálný jeho start ve VP, nakonec ale byl ale směřován do ceny Labe. Debut ve VP si odbude tedy teprve letos, ale dlužno říct, že dle všeho bude více než dobře připravený. Loni se jeho trenéru Stanislavu Popelkovi podařilo skvěle načasovat formu. V ceně Labe podlehl ve finiši Evženovi teprve po strhujícím souboji. Letos si zajistil start ve VP vítězstvím ve třetí kvalifikaci výkonem, který byl naprosto mimo možnosti jeho konkurentů, mezi kterými nechyběl třeba Vandual a Lodgian Whistle. Nicméně poněkud mu chybí přímé letošní srovnání s elitní konkurencí. Když ale uvážíme, jak suverénně Lombargini působil a jak tradičně dokáže naladit formu na závěr sezony, jeho vítězství ve VP by nikoho nepřekvapilo.

TIP: Lombargini bude spolu s Evženem a Playerem hlavním konkurentem No Time to Loose, v minisouboji s Evženem tipuji, že se tentokrát prosadí. Ve své interní tipovačce ho vidím na 3. místo.

19 VANDUAL(SVK), 13 b, ž. Romain Julliot, 70,0, VADUAL (SVK)

Druhým třináctiletým koněm ve startovním poli je veterán Vandual. Loňský ročník byl pro něj životním závodem. V začátku cílové rovinky chvíli dokonce vedl, nakonec však skončil třetí. Podobně jako jeho ročníkový kolega Hegnus se dostává do formy pomaleji, dokáže ji ale skvěle načasovat na začátek podzimu. Na své straně má řadu zkušeností, letošní ročník pro něj bude už čtvrtý. V konkurenci ostatních koní se mi přesto jeví, že obhajoba loňského výborného výsledku bude pro Vanduala ve třinácti letech obtížná. Se svou závodní kariérou se ale rozloučí se ctí.

TIP: Vandual nebude mít problémy prostát celý dostih a zabojuje o nižší dotovaná umístění.