Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká pardubická pro „Špeka“ (analýza)

Velká pardubická pro „Špeka“ (analýza)
Mr Spex s Lukášem Matuským vyhrávají Velkou patdubickou - foto Jana Syručková

Překážkový vrchol sezóny Velkou pardubickou vyhrál loni třetí Mr Spex s Lukášem Matuským.

Analýza Ondřeje Blahníka

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (cross country, 6900 m)

Vrchol překážkové sezóny proběhl za vysoké divácké návštěvy, která byla podle pořadatelů asi 25.000 lidí. Ještě v sobotu byla dráha měkčí, ale díky slunečnému počasí povrch celkem vyschl, takže se běželo na rychlejší dráze. Pomalejší čas než loni 9:31,24 minut byl spíš díky zpomalení tempa na „náměstí“. Je dobře, že proběhla úprava Taxisova příkopu, řada koní, včetně vítězného Mr Spexe doskočila na hranu. Nakonec spadla jen dvojice koní. Problém mohlo dělat protisluníčko. Třeba na ostrovech se v poslední době překážky, na kterých svítí koním a jezdcům sluníčko do očí, kvůli bezpečnosti objíždí. To si lze u nejslavnější překážky Velké pardubické těžko představit. Pole navíc na Taxis najíždělo značně roztahané, což mohl způsobit i start dostihu, když koně nevyběhli zcela pohromadě.

MR SPEX (9:1), přezdívaný ve stáji Špek, začal kariéru rovnou na překážkách a už ve čtyřech letech patřil ke špičce, když byl třetí v Ceně ČASCH. V pěti letech vyhrál tehdejší vrchol pro pětileté Memoriál Jana Kašpara. V covidové sezóně 2020 absolvoval jen dva starty, ale loni ho už Luboš Urbánek nasměroval do Velké pardubické. Dvě sedmá místa v kvalifikacích nic moc neříkala, ale ve Velké doběhl na solidním třetím místě. Je vidět, že právě délka dostihu je pro něj devízou. Ani letos v květnové kvalifikaci nijak neoslnil, ale v srpnové na měkké dráze bojoval o přední příčky a skončil čtvrtý. Již to značilo stoupající formu.

Protože se zranil jeho stálý jezdec Jan Kratochvíl, na hradil ho Lukáš Matuský, který vyhrál Velkou pardubickou před dvěma lety s Hegnusem. V dostihu ho vedl v přední části pole, snad jen na mírně zaváhal na Velkém anglickém skoku. První překážku po vyběhnutí na travnatý ovál však již absolvoval na třetí pozici, na poslední šel druhý za Talentem, kterého v cílové rovině udolal.

Luboš Urbánek o Mr Spexovi říká, že v osmi letech je to stále takové dítě, takže se dá počítat s tím, že v dalších letech by na tento výkon ještě mohl navázat.

 

Vítězný tým slaví. Majitel Karel Jalový, trenér Luboš Urbánek a žokej Lukáš Matuský – foto Andrea Zavadilová

Talent (4:1) vyhrál loňský ročník a od obhajoby nebyl daleko. Pavel Složil s ním začal v zadní části pole, ale postupně si lepšil pozici a na travnatý ovál již vběhnul první. První ještě překonal poslední překážku, ale neodolal útoku Mr Spexe. Je vidět, že patří mezi naše nejlepší krosaře a dá se na něj spolehnout. Je mu ale již 11 let a příští rok to může mít těžší. Trenérka Hana Kabelková s ním ještě neplánuje ukončení sezóny a nechává si zjistit možnosti startu v listopadové cross country v Cheltenhamu.

Sacamiro (26:1) se loni dostal mezi lepší společnost a letos zaměřil přípravu na Velkou pardubickou. V červnové kvalifikaci byl druhý za Talentem, ale v té srpnové se z dobré pozice v rovině propadal. Tehdy mu ale jako drobnějšímu koni vzala víc sil měkčí půda, daty se na rychlejším povrchu přiblížil Talentovi na délku krku.

Player (8,5:1) startoval ve Velké počtvrté. Poprvé podklouzl, pak byl druhý a loni spadnul na Taxisu. I letos si před ním výrazně přidupl. Jinak absolvoval dostih na druhé pozici za Strettonem, po jehož chybě převzal vedení, o něhož ho připravil až po vběhnutí na trávu Talent. Přesto se nevzdával a skončil solidně čtvrtý.

Argano (25:1) se mezi špičku propracoval až letos a v srpnové kvalifikaci ukázal, že vytrvalost je jeho předností. Měkčí půda by mu hrála do karet. Dostih absolvoval na konci pole, ještě za Velkým anglickým skokem na nejlepší výrazně ztrácel, ale opět předvedl silný finiš, jímž získal páté místo, když první čtveřici neohrozil. Nasbírané zkušenosti může využít v příštích letech.

Lombargini (18:1) začal vzadu, na anglickém skoku byl navíc přibrzděn volnými koni. Dvě překážky před cílem vypadal, že by se mohl umístit v první pětici, ale v závěru začal slábnout. Loni spadl na francouzském skoku, ale vyhrál kvalifikaci. Letos se mu přípravné starty moc nepovedly.

Dulcar De Sivola (100:1) v minulých třech ročnících neuspěl, loni dokonce skončil s odstupem poslední. Trenérka ale před letošním startem avizovala, že se mu podařil vyřešit svalový problém. Na Havlově skoku se dokonce dostal mírně do čela, ale v závěru slábnul. Možná je to o vytrvalosti, před lety se mu dařilo na tratích okolo 4500 metrů.

Stretton (25:1) byl v letech 2018 a 2019 třetí a druhý ve Velké pardubické. V obou případech byl v jeho sedle Thomas Garner a letos tomu nebylo jinak. Hned po startu s ním převzal vedení a vedl pole až do suchého příkopu za lesem, v němž ztratil zadní nohy, vypadl z tempa, propadl se a nakonec dostih jen dokončil. Příští rok už mu bude 13 let.

 

Taxisův příkop – foto Jana Syručková

Chicname De Cotte (20:1) byl v roce 2019 ve Velké pardubické třetí a po zdravotní pauze se do dřívější formy nevrátil. Až v srpnové kvalifikaci byl jak politý živou vodou a skončil druhý. Tam mu pomohla měkká půda, které se teď nedočkal. V závěru začal ztrácet a dvě překážky před cílem byl zadržen.

No Time To Lose (10:1) se nedočkal oblíbené měkké půdy. V dostihu se dle zvyku pohyboval vzadu, i jeho na Anglickém skoku zbrzdili volní koně, ale díky zpomalení na „náměstí“ to nebyl problém. K svému pověstnému finiši se ale nedostal, když mu stopku vystavil Hadí příkop. Pro třináctiletého veterána, který v roce 2017 vyhrál Velkou pardubickou, to byl zřejmě poslední dostih v kariéře.

Brunch Royal (5:1) sice v Pardubicích nikdy nestartoval, ale vedl si dobře v silné konkurenci rozmanitých francouzských cross country. Josef Bartoš ho vedl v zadní části pole, kde nástrahy Velké pardubické zvládal bez problémů až k Dropu, kde při seskoku nechal zadní nohy

Dusigrosz (13:1) se směrem na Velkou pardubickou zaměřil až letos, když do té doby byl úspěšný v klasických steeplechase. V srpnové kvalifikaci udělal chybu na Velkém anglickém skoku, ale v září táhlým finišem ukázal, že by mohl distanci zvládnout. Skočil však špatně Francouzký skok a Marek Stromský to neustál.

Kaiserwalzer (65:1) nedoskočil příkop Popkovického skoku a Patrick Mullins se s ním ani letos nedostal do cíle, přestože ho jezdil v Pardubicích i v sezóně a v květnové kvalifikaci si nevedli špatně.

Imphal (9,5:1) si o start ve Velké pardubické řekl výhrou v poslední kvalifikaci, ale dostal se jen k Taxisu, který najížděl na třetí pozici, odskočil brzo, nedolétl a spadl.

Star (33:1) byl loni šestý. Letos zřejmě Jaroslav Brečka, který ve svém věku již jezdí málo dostihů, počítal s tím, že ho pojede Lukáš Matuský, ale nakonec ho musel stejně jako loni jet sám. Jejich cesta však skončila pádem na Taxisu.

VÝSLEDEK