Velká pardubická – trendy posledních 10 ročníků
Jak by dopadla Velká pardubická, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.
Posledních 10 vítězů Velké pardubické
Nejúspěšnější jezdec: 5 vítězství – Jan Faltejsek (3 x Orphee Des Blins, Charme Look, Tzigane du Berlais)
Nejúspěšnější trenér: 4 vítězství – Josef Váňa (3 x Tiumen, No Time To Lose)
10 z 10 posledních vítězů se v posledním startu před Velkou pardubickou umístilo nejhůře na čtvrtém místě. Toto kritérium nesplňují Dulcar de Sivola, Chicname de Cotte, Krocoleon, Mahony, Rathlin Rose, Sztorm, Templář, Tiep de l’Est, Tzigane du Berlais, Zarif
10 z 10 posledních vítězů triumfovali v pardubickém krosu už před Velkou pardubickou, což nesplňují Beau Rochelais, Bridgeur, Dulcar de Sivola, Chicname de Cotte, Krocoleon, Mazhilis, Rathlin Rose, Sztorm a Tiep de l‘Est
10 z 10 posledních vítězů triumfovalo při své premiéře ve Velké pardubické. Tiumen, Orphee Des Blins, Ribelino, Charme Look, No Time To Lose i Tzigane du Berlais se tedy obešli bez zkušeností s naším nejslavnějším dostihem. Tento trend tedy doporučuje obhájce vítězství Tzigana du Berlais plus dvanáct koní, které čeká premiéra ve Velké pardubické. Těmi jsou Beau Rochelais, Dulcar de Sivola, Chicname de Cotte, Krocoleon, Mahony, Mazhilis, Player, Rathlin Rose, Sztorm, Talent, Tiep d‘Est a Theophilos.
10 z 10 posledních vítězů dokončilo před Velkou pardubickou dostih dlouhý aspoň na 5800 metrů. Zkušenosti s takto dlouhou distancí nemá pouze Beau Rochelais (max. 5200 metrů), který dosud startoval na francouzských drahách.
10 z 10 posledních vítězů bylo v českém tréninku. Ve sledovaném období se přitom Velké pardubické zúčastnilo 21 koní. Tuto statistiku letos může změnit anglický Rathlin Rose nebo slovenští Vandual a Tiep de l’Est.
10 z 10 posledních vítězů absolvovalo poslední start před Velkou pardubickou 18. srpna nebo později. Tomuto trendu letos neodpovídá více koní, protože termín třetí kvalifikace se posunul více doprostřed léta, konkrétně na 10. srpna. O tomto dnu naposled startovali Ange Guardian, Bridgeur, Chicname de Cotte, Mahony, Stretton, Templář a Zarif. V červnové kvalifikaci se naposled ukázali Tiep d’Est a Vandual, zatímco Rathlin Rose nevyběhl od konce dubna.
9 z 10 posledních vítězů bylo zahraničního chovu. Vítěznou sérii koní zahraničního chovu, která se psala od roku 2002, utnul v roce 2016 Charme Look. Letos český chov zastupuje pětice Mahony, Player, Stretton, Talent a Templář. Čeští odchovanci tak tvoří necelých 24 % startujících koní. Pokračuje tedy sestupný trend, když ještě v roce 2016 měli čeští odchovanci většinu 66,7 %, ale v dalších letech jejich podíl postupně klesnul na přibližně 40 a 38 %.
6 z 10 posledních vítězů odskakovala s kurzem do 5:1. Ve Velké pardubické se tedy obvykle daří favoritům, mezi něž můžeme zahrnout i předloni úspěšného No Time To Lose, který odskakoval jako třetí favorit s kurzem 7:1. Nicméně Orphee Des Blins při svém prvním vítězství odskakovala v sázkovém poměru 55:1, takže překvapení se vyloučit nedá. Letos je u Tipsportu vypsán s kurzem pod 5:1 pouze obhájce vítězství Tzigane du Berlais.
5 z 10 posledních vítězů absolvovalo srpnovou kvalifikaci, v níž se letos představila osm účastníků vrcholu sezóny. Konkrétně Ange Guardian, Bridgeur, Chicname de Cotte, Mahony, Player, Ribelino, Stretton a Temlář. V květnové kvalifikaci se následný vítěz Velké pardubické představil třikrát, v zářijové kvalifikaci dvakrát a v červnové jsme ve sledovaném období neviděli žádného. Zmíněné nízké počty souvisí s tím, že Tiumen a Orphee Des Blins měli jako úřadující vítězové Velké pardubické účast v jejím dalším ročníku jistou, a tudíž kvalifikační dostihy vynechávali.
3 z 10 posledních vítězů tvoří klisny. Letos stejně jako v předchozích dvou letech bude jedinou klisnou na startu Delight My Fire.
2 z 10 posledních vítězů byli jedenáctiletí nebo starší, ovšem oba tyto úspěchy má na svědomí výborná Orphee Des Blins. Napodobit se jí budou snažit Ange Guardian, Rathlin Rose, Ribelino, Templář, Vandual a Zarif. Ideální věk pro Velkou pardubickou lze každopádně určit jen těžko, protože ve sledovaném období zvítězili koně od 7 do 12 let.
Trendy doporučují: Po aplikaci kritéria, které říká, že v posledních deseti ročnících Velké pardubické zvítězili pouze koně umístění v předchozím startu do čtvrtého místa, vypadne ze hry desítka koní včetně loňského vítěze Tzigana du Berlais. Když následně vyřadíme koně, kteří nezvítězili v pardubickém krosu, zbyde nám osmička koní. Posledních deset vítězů zvítězilo hned při své premiéře ve Velké pardubické, takže na našem seznamu už zůstávají pouze debutanti Player, Talent a THEOPHILOS. Mezi nimi není lehké vybírat, protože shodnou mají i pauzu od posledního startu. Player sice jako jediný absolvoval srpnovou kvalifikaci, která produkuje nejvíce vítězů, ale ztratil jezdce už na druhém skoku, takže tento ukazatel může být zavádějící. Pomoct si tedy musíme listinou vítězů, která prozrazuje, že nejúspěšnějším trenérem poslední dekády (a nejen jí) je Josef Váňa. Mezi jeho svěřence patří Theophilos.
(Jaroslav Fabris)