Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká pardubická – trendy posledních 10 ročníků

Velká pardubická – trendy posledních 10 ročníků
Vandual a Sottovento s Janem Odložilem ve čtvrté kvalifikaci na VP 2020 - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Jak by dopadla Velká pardubická, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů Velké pardubické

Nejúspěšnější jezdec: 5 vítězství – Jan Faltejsek (3 x Orphee Des Blins, Charme Look, Tzigane du Berlais)

Nejúspěšnější trenér: 4 vítězství – Josef Váňa (2 x Tiumen, No Time To Lose, Theophilos)

 

10 z 10 posledních vítězů se v posledním startu před Velkou pardubickou umístilo nejhůře na čtvrtém místě. Toto kritérium nesplňují All Scater, Bugsie Malone, Mahony, Mazhilis, No Time To Lose, Ribelino, Stretton a Tzigane du Berlais.

10 z 10 posledních vítězů triumfovali v pardubickém krosu už před Velkou pardubickou, což nesplňují All Scater, Bugsie Malone, Dulcar de Sivola a Mazhilis.

10 z 10 posledních vítězů triumfovalo při své premiéře ve Velké pardubické nebo šli na start v roli obhájce vítězství. Tiumen, Orphee Des Blins, Ribelino, Charme Look, Tzigane du Berlais i Theophilos se tedy obešli bez zkušeností s naším nejslavnějším dostihem. Tento trend tedy doporučuje obhájce vítězství Theophilose plus šestici koní, které čeká premiéra ve Velké pardubické. Těmi jsou All Scater, Bugsie Malone, Casper, Catch Life, Lodgian Whistle, Sottovento,

10 z 10 posledních vítězů dokončilo před Velkou pardubickou dostih dlouhý aspoň na 5800 metrů. Protože letos všichni startující koně splnili kvalifikační podmínky v Pardubicích, s uvedenou distancí zkušenosti mají.

10 z 10 posledních vítězů bylo v českém tréninku. Ve sledovaném období se přitom Velké pardubické zúčastnilo 17 zahraničních koní. Tuto statistiku letos může změnit pouze slovenský Vandual.

10 z 10 posledních vítězů absolvovalo poslední start před Velkou pardubickou 18. srpna nebo později. Protože se už loni termín třetí kvalifikace posunul více doprostřed léta, takže po uvedeném datu se uskutečnil pouze jeden pardubický dostihový den, většina koní toto kritérium splňuje. Dříve startovali pouze Lodgian Whistle a Theophilos, kteří se naposled představili 8. srpna ve třetí kvalifikaci, a Dulcar de Sivola a Hegnus, kteří nevyběhli od první kvalifikace konané 4. července.  

9 z 10 posledních vítězů bylo zahraničního chovu. Vítěznou sérii koní zahraničního chovu, která se psala od roku 2002, utnul v roce 2016 Charme Look. Letos český chov zastupuje sedmička All Scater, Hegnus, Lodgian Whistle, Mahony, Player, Stretton a Talent. Čeští odchovanci tak tvoří necelých 39 % startujících koní. To je více než v loňském roce, kdy tvořili 25 %. V roce 2016 měli čeští odchovanci většinu 66,7 %, ale v letech 2017 a 2018 bylo procento podobné jako letos.

7 z 10 posledních vítězů odskakovala s kurzem do 5:1. Ve Velké pardubické se tedy obvykle daří favoritům, mezi něž můžeme zahrnout i v roce 2017 úspěšného No Time To Lose, který odskakoval jako třetí favorit s kurzem 7:1. Nicméně Orphee Des Blins při svém prvním vítězství odskakovala v sázkovém poměru 55:1, takže překvapení nelze vyloučit. Letos Tipsport nabízí s kurzem 5:1 pouze dvojici Hegnus – Theophilos.

4 z 10 posledních vítězů absolvovalo třetí kvalifikaci, v níž se letos představila osm účastníků vrcholu sezóny. V první kvalifikaci se následný vítěz Velké pardubické představil rovněž čtyřikrát, ve čtvrté kvalifikaci třikrát a ve druhé jsme ve sledovaném období neviděli žádného. Zmíněné nízké počty souvisí s tím, že Tiumen a Orphee Des Blins měli jako úřadující vítězové Velké pardubické účast v jejím dalším ročníku jistou, a tudíž kvalifikační dostihy vynechávali. Letošní termínové posuny každopádně znamenají, že tomuto kritériu nelze dávat velkou váhu.

3 z 10 posledních vítězů tvoří klisny, když o úspěchy slabšího pohlaví se postarala Orphee des Blins. V předchozích třech letech byla jedinou klisnou v poli Delight My Fire, která po konci kariéry žádnou nástupkyni nemá.

2 z 10 posledních vítězů byli jedenáctiletí nebo starší, ovšem oba tyto úspěchy má na svědomí výborná Orphee Des Blins. Napodobit se jí budou snažit jedenáctiletí Mazhilis, No Tome To Lose a dvanáctiletí Catch Life, Hegnus, Ribelino a Vandual. Ideální věk pro Velkou pardubickou lze každopádně určit jen těžko, protože ve sledovaném období zvítězili koně od 7 do 12 let.

Trendy doporučují: Po aplikaci kritéria, které říká, že v posledních deseti ročnících Velké pardubické zvítězili pouze koně umístění v předchozím startu do čtvrtého místa, vypadne ze hry osmička koní. Když následně vyřadíme koně, kteří nezvítězili v pardubickém krosu, ze hry je ještě Dulcar de Sivola. Posledních deset vítězů zvítězilo hned při své premiéře ve Velké pardubické nebo se jednalo o obhájce vítězství, takže na našem seznamu už zůstávají pouze debutanti Casper, Catch Life, Lodgian Whistle, SOTTOVENTO a obhájce Theophilos.

Lodgian Whistle a Theophilos naposled vyběhli už 8. srpna, přičemž ve sledovaném období šli všichni vítězové na start po kratší pauze. Z trojice Casper, Catch Life a Sottovento se vybírá těžko. Každopádně ve Velké pardubické se daří favoritům, k nimž má ze zmíněného tria nejblíže Sottovento. Pro toho hovoří také realizační tým. Nejúspěšnějším trenérem poslední dekády (a nejen jí) je totiž s pěticí triumfů Josef Váňa, a jak chutná vítězství ve Velké pardubické, ví i žokej Jan Kratochvíl.

Dodejme, že loni trendy ukázaly na Theophila, který jak známo zvítězil. Úspěšně statiky predikovaly i úspěchy Charme Looka a No Time To Lose. Za poslední čtyři roky mají tedy vysokou úspěšnost 75 %. Navíc Tzigane du Berlais se v roce 2018 podle trendů dostal do finální trojice, takže ani jeho triumf nebyl ze statistického pohledu překvapením.

(Jaroslav Fabris)