Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká pardubická – trendy posledních 10 ročníků

Velká pardubická – trendy posledních 10 ročníků
Hegnus s Lukášem Matuským vítězí ve 130. Velké pardubické - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Jak by dopadla Velká pardubická, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězů Velké pardubické

Nejúspěšnější jezdec: 5 vítězství – Jan Faltejsek (3 x Orphee Des Blins, Charme Look, Tzigane du Berlais)

Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství – Josef Váňa (Tiumen, No Time To Lose, Theophilos), Grzegorz Wroblewski (3 x Orphee des Blins)

 

10 z 10 posledních vítězů se v posledním startu před Velkou pardubickou umístilo nejhůře na čtvrtém místě. Toto kritérium nesplňují Beau Rochelais, Dulcar de Sivola, Hegnus, Mr Spex, Paris Eiffel, Stretton, Talent a Vanesse.

10 z 10 posledních vítězů triumfovali v pardubickém krosu už před Velkou pardubickou, což nesplňují Beau Rochelais, Dulcar de Sivola, Paris Eiffel, Star, Sztorm a Vanesse.

10 z 10 posledních vítězů dokončilo před Velkou pardubickou dostih dlouhý aspoň na 5800 metrů. Protože letos nesplnila kvalifikační podmínky v Pardubicích pouze Vanesse, která ve Francii absolvovala ještě delší dostihy, s uvedenou distancí mají zkušenosti všichni.

10 z 10 posledních vítězů bylo v českém tréninku. Ve sledovaném období se přitom Velké pardubické zúčastnilo 17 zahraničních koní. Tuto statistiku letos může změnit slovenská trojice Kaiserwalzer, Paris Eiffel a Star.

10 z 10 posledních vítězných jezdců už mělo zkušenosti s Velkou pardubickou. Letos v ní absolvují premiéru Martin Cagáň, Patrick Mullins a Daniel Vyhnálek.

9 z 10 posledních vítězů triumfovalo při své premiéře ve Velké pardubické, popřípadě navazovali na loňské vítězství. Tiumen, Orphee Des Blins, Ribelino, Charme Look, Tzigane du Berlais i Theophilos se tedy obešli bez zkušeností s naším nejslavnějším dostihem, když jedinou výjimku tvoří loni vítězný Hegnus. Tento trend tedy doporučuje osmičku koní, které čeká premiéra ve Velké pardubické. Těmi jsou Evžen, Kaiserwalzer, Lombargini, Mahe King, Mr Spex, Paris Eiffel, Star a Vanesse.

9 z 10 posledních vítězů absolvovalo poslední start před Velkou pardubickou 18. srpna nebo později. Jedinou výjimkou je loňský vítěz Hegnus, který jediný start před vrcholem sezóny absolvoval 4. července. Protože se už v roce 2019 se termín třetí kvalifikace posunul více doprostřed léta, takže po uvedeném datu se uskutečnil pouze jeden pardubický mítink, většina koní toto kritérium splňuje. Dříve startovala pouze dvojice Evžen, Hegnus, kteří naposled vyběhli 26. června, a trio Lombargini, Mr Spex a Paris Eiffel, kteří se nepředstavili od 7. srpna.

8 z 10 posledních vítězů bylo zahraničního chovu. Vítěznou sérii koní zahraničního chovu, která se psala od roku 2002, utnul v roce 2016 Charme Look a loni nejenže zvítězil Hegnus, ale čeští odchovanci obsadili rovněž druhé a čtvrté místo. Letos český chov zastupuje pětice Hegnus, Lombargini, Player, Stretton a Talent. Čeští odchovanci tak tvoří necelých 28 % startujících koní. Předloni to bylo dokonce jen 25 %, jinak jich bývá více. Například v roce 2016 měli čeští odchovanci dvoutřetinovou většinu.

6 z 10 posledních vítězů odskakovala s kurzem do 5:1. Ve Velké pardubické se tedy obvykle daří favoritům, mezi něž můžeme zahrnout i v roce 2017 úspěšného No Time To Lose, který v sázkové nabídce zaujímal s kurzem 7:1 třetí příčku. Velkým překvapením nebyl ani loňský úspěch Hegnuse, protože byl vypsán jako spolufavorit a odskakoval jako pátá šance s kurzem 10:1. Nicméně Orphee Des Blins při svém prvním vítězství odskakovala v sázkovém poměru 55:1, takže překvapení nelze vyloučit. Letos vévodí nabídce Tipsportu No Time To Lose (4,5:1), jehož následuje Evžen (5:1).

5 z 10 posledních vítězů absolvovalo první kvalifikaci. Ve třetí kvalifikaci se následný vítěz Velké pardubické představil čtyřikrát, ve čtvrté kvalifikaci třikrát a ve druhé jsme ve sledovaném období neviděli žádného. Zmíněné nízké počty souvisí s tím, že Tiumen a Orphee Des Blins měli jako úřadující vítězové Velké pardubické účast v jejím dalším ročníku jistou, a tudíž kvalifikační dostihy vynechávali. Že letos byla úvodní kvalifikace tou nejkvalitnější, dokládá skutečnost, že se jí zúčastnilo hned jedenáct koní mířících do Velké Pardubické. Konkrétně jimi jsou Casper, Dulcar de Sivola, Evžen, Mr Spex, No Tome To Lose, Paris Eiffel, Player, Stretton, Sztorm, Talent a Theophilos.

3 z 10 posledních vítězů zvítězili ve Velké pardubické ve stejném roce, ve kterém ovládli některou z jejích kvalifikací. Na kvalifikační úspěchy navázali při svých posledních vítězstvích Tiumen a Orphee des Blins a také Charme Look. Kvalifikační vítězství čtveřice No Time To Lose, Evžen, Lombargini a Kaiserwalzer tedy nemusí mnoho znamenat.

3 z 10 posledních vítězů tvoří klisny, když o úspěchy slabšího pohlaví se postarala Orphee des Blins. Loni žádná klisna na startu nebyla, zatímco v předchozích třech letech držela dámský prapor pouze Delight My Fire. Letos je jedinou klisnou na startovní listině Vanesse.

2 z 10 posledních vítězů byli dvanáctiletí a starší, když „veteránské“ úspěchy mají na svědomí Orphee des Blins a Hegnus. Napodobit se je budou snažit dvanáctiletí No Time To Lose a Sztorm, třináctiletý Hegnus se dokonce může stát nejstarším vítězem od před třiceti lety úspěšného Železníka. Teprve šestiletý Mahe King se zase může stát nejmladším vítězem od před čtyřiceti lety úspěšného Sagara. Ideální věk pro Velkou pardubickou lze každopádně určit jen těžko, protože ve sledovaném období zvítězili koně od 7 do 12 let.

Trendy doporučují: Když vyřadíme koně, kteří v posledním startu skončili horší než čtvrtí, a zároveň koně, kteří ještě nezvítězili v pardubickém krosu, z osmnácti adeptů na úspěch ve Velké pardubické jich zbyde osm. Z nich premiéru ve Velké pardubické absolvuje čtveřice Evžen, Kaiserwalzer, LOMBARGINI a Mahe King, přičemž statistiky se debutantům daří. Proti Kaiserwalzerovi hovoří jezdecké obsazení, když ho povede bez pardubických zkušeností. Naopak Mahe Kinga může těžit z podpory pětinásobného vítěze Velké pardubické Jana Faltejska, ale šestiletý kůň ve Velké pardubické naposled zvítězil před čtyřiceti lety. Proti duu Evžen – Lombargini zase hovoří delší pauza, nicméně u Lombarginiho je to způsobeno posunutím třetí kvalifikace více doprostřed léta a výrazně se ani tomuto trendu nevymyká.

(Jaroslav Fabris)