Velkou květnovou rozhodla váha (analýza)
Prvním vrcholem sezóny pro starší mílaře byla 70. Velká květnová cena Renomia, kterou v neděli hostilo závodiště ve Velké Chuchli.
Velká květnová cena je v posledních letech pravidelně prvním jedničkovým dostihem na mílové distanci, který je otevřený starším koním. Její doběh byl letos mimořádně vyrovnaný, když kompletní devítku startujících dělilo pouze 4 a ¼ délky. Větší roli než jindy tak hrály penality. Se základní hmotností 58 kg totiž nastoupili pouze Cape Freedom, Tropical Bond a Lexceed, kteří se všichni vešli na tabuli. Pokud by ale celé pole nastoupilo pod stejnými hmotnostmi, vítězný Cape Freedom by teoreticky vycházel třetí, třetí Tropical Bond pátý nebo šestý a pátý Lexceed sedmý.
Tématem byl po Velké květnové také výsledný čas 1:41,75. O půl hodiny později byl totiž ve stejně dlouhém pětkovém handicapu naměřen rychlejší o 24 setin rychlejší čas a předchozí tři ročníky Velké květnové se běžely dokonce pod 1:37. Ve skutečnosti ovšem o výrazně pomalý dostih nešlo. Podle videa se totiž reálně běželo v čase blízko 1:38. Časy bohužel příliš nesedí ani u některých dalších nedělních dostihů. O několik vteřin rychlejší, než je uvedeno, byl například také 1. dostih.
Jak už je výše zmíněno, vítězství vybojoval CAPE FREEDOM (5:1). Svěřenec Arslangireje Šavujeva byl loni na jaře často zmiňován v souvislosti s Českým derby, a to především poté, co suverénně o 8 délek ovládl trojku na 2400 metrů. Tento výsledek ale zkresluje pomalý úvod a s odstupem času je zřejmé, že konkurence nebyla nejsilnější. Vzhledem k metrům rozdaným v oblouku bylo slušné i šesté místo z Velké červnové, v níž na vítězného Saula ztrácel pouze 2 a ½ délky. V Českém derby ale skončil až čtrnáctý, a že pro něj nejsou vytrvalecký distance to pravé, ukázala i pátá příčka ze slabšího St Legeru.
Že ale může patřit ke špičce na středních tratích, ukázal v létě v Karlových Varech. Při své premiéře proti starším koním totiž ve dvoukilometrovém Memoriálu Josefa Dolejšího nestačil pouze na klasického vítěze Sir Suna. Těsně za ním finišoval i koncem září v 1800 metrů dlouhém EJC Middle, když v silné konkurenci skončil pátý. Zezadu šel i při letošní premiéře ve Velké dubnové, v níž druhým místem splnil papírové předpoklady, nicméně jeho projev napovídal, že míle pro něj může být příliš krátká.
Také v neděli zahájil dostih na konci pole. První stovky metrů sice nebyly nejrychlejší, ale poté se tempo rozjelo, což mu jako koncovkáři přišlo vhod. Po vytočení oblouku Jaromír Šafář trochu zariskoval, když nevytáhl Cape Freedoma do vnější stopy, ovšem jednalo se o správnou volbu. Navzdory kompaktnímu poli totiž našel prostor mezi soupeři. Ještě u distance se sice nezdálo, že finiš Cape Freedoma bude atakovat nejvyšší příčky, ale nakonec získal převahu krku. Zvládne tedy i míli, nicméně stále platí, že jeho optimum leží o pár set metrů dále.
Noble Cliffs (5:1) vypadal v paddocku vůbec nejlépe. Po startu byl trochu brzděný Petrem Foretem, který ale zhruba po 300 metrech správně vyhodnotil, že ho bude nejlepší jako tempaře nechat cválat. V cílové rovině se začal propadat, ovšem v závěru se chytil s Cape Freedomem, díky čemuž se vrátil na druhé místo.
Tropical Bond (12:1) zopakoval překvapivý bronz z Maškova memoriálu. Znovu zanechal dobrý dojem už v paddocku a dokonce ještě 50 metrů před cílem sahal po vítězství. V osmi letech je každopádně v životní formě. O jeho progresu nejlépe svědčí, že před začátkem loňské sezóny byl v handicapu o 21 kg níže. Vlastní přitom nijak atraktivní český původ. Je totiž synem Forever Bonda a Tropical Tern, která se sice umísťovala v jedničkách, ale Tropical Bond je z jejích potomků jediný, který zvítězil na rovině.
Sagar (8,5:1) hůře odskočil, ale v cílové rovině přišel s dobrým závěrem podél bariéry. Byl přitom jediným koněm v poli, který teprve vstupoval do sezóny.
Lexceed (15:1) vylepšil dojem z Maškova memoriálu, přestože 200 metrů navrch hrálo proti němu. Tomu ale přizpůsobil taktiku, když šel více zezadu. Rovněž mu sednul pomalejší úvod.
Bridport (6,5:1) sice nenavázal na vítězství z Maškova memoriálu, přesto výrazně nezklamal. Na rozdíl od minulého startu totiž nastoupil s penalitou a i vzhledem k rozdílům v cíli nepodal výrazně horší výkon.
Mormill (15:1) si už loni uměl zatáhnout, ale letos je ještě chtivější, takže v prvních stovkách metrů cválal na špici. Navzdory sedmému místu podal životní výkon, když na vítěze ztrácel pouze 2 a ¼ délky.
Zock (4,8:1) byl sehrán do pozice favorita, když při premiéře pod vedením Václava Luky velmi dobře zaběhl ve Francii, o čemž svědčí i RPR 90 liber. Dobrý moment měl v polovině cílové roviny, ale nakonec vyklidil pozice. Potvrdil tak slova trenéra, že jeho optimem by měla být distance 1400 metrů.
Master Of Gold (13:1) je stejně jako Zock medailistou z loňské edice dostihu, takže také jeho výsledek vypovídá o silnější konkurenci. Tentokrát byl ježděný už v oblouku a nehrál výraznější roli.
(Jaroslav Fabris)