Vert Liberte králem vytrvalců (analýza)

Vert Liberte s Petrem Foretem vítězí ve Velké ceně českého turfu - foto Pavla Pechmanová

Největší srovnávací dostih na 2400 metrů CPI Hotels Velkou cenu českého turfu vyhrál lehce Vert Liberte.

Analýza Ondřeje Blahníka

Velká Chuchle

CPI Hotels Velká cena českého turfu (local Listed, 3+, 2400 m, 600 000 Kč)

V našem největším srovnávacím dostihu na 2400 metrů se sešla skutečně silná společnost. Dohlášen byl čtvrtý z Listed Aigle Vaillant s francouzským ratigem 41,5 kg, který spolu s druhým z Českého derby Stronger Togetherem reprezentoval tříletý ročník. Předzkoušku ve Varech lehce vyhrál Vert Liberte a nechyběla ani obhájkyně Wellunca ani její přemožitel ze Zlatého poháru Rex Of Thunder. Dostih se odvíjel v rychlém tempu, ale díky měkčí dráze byl výsledný čas 2:36,95 minut.

VERT LIBERTE (4,85:1) vyhrál jako dvouletý Gerschův memoriál, loni byl druhý ve Velké jarní. Letos porazil Pace Mana ve Velké dubnové a pak běžel ve Francii, kde za koňmi s ratingy nejméně 43 kg nebyl daleko. Jeho francouzský rating 39 kg by tedy mohl být vyšší.

Na trati 2400 metrů se představil poprvé před měsícem v Karových Varech ve dvojkovém dostihu, který je brán jako předzkouška Velké ceny českého turfu, a neměl žádný problém. Otec Muhaarar sice vládl ve sprintech, kde vyhrál čtyři Gr.1 dostihy, ale průměrná distance jeho potomků je 1740 metrů a matka Rose Et Noire běhala ve Francii dostihy přes 2000 metrů. Měla rating 36 kg, ale je polosestrou Gr.2 vítěze na 2200 metrů Free Port Luxe. Jako roček stál Vert Liberte 32.000 €.

Stěžejní je pro Vert Liberta měkčí podklad, který se mu dostal i v sobotu ve Velké Chuchli. Petr Foret s ním absolvoval dostih zhruba na páté pozici, když se v rovině pole roztáhlo po šířce trati, zvolil vnější stopu, kde Vert Liberte bez problémů akceleroval a vyhrál o pohodlné 2 délky.

Stronger Together (10:1) patřil mezi dohlášené koně do Českého derby, když byl před tím zakoupen z Francie. Tam byl poměrně pilný. Ve dvou letech absolvoval 10 startů, z nichž ten poslední vyhrál. Vítězně začal i letošní sezónu a před derby běžel čtyřikrát. K nám přišel s francouzským ratingem 36 kg, ale to mu stačilo, aby byl v derby druhý. Ve Slovenském derby však zklamal a trenérka Ingrid Janáčková Koplíková říkala, že mu museli dát pauzu. Ta mu viditelně prospěla, protože tady vybojoval druhé místo.

Wellunca (12:1) obhajovala loňské prvenství a letos byla druhá ve Zlatém poháru. Výpadek měla jen v Listed v italském Meranu, kde ale běžela na pro ni nevyhovující pevné půdě. V sobotu se však opět dočkala oblíbeného podkladu a potvrdila, že u nás na těchto tratích patří ke špičce.

Aigle Vaillant (3,5:1) na jaře vyhrál Class 1 ve Francii a v dalším startu byl čtvrtý v Listed. I další dva starty absolvoval ve stejné kategorii, ale v těžké konkurenci neuspěl. Je to tempový kůň, který se nedá moc držet. Zpočátku se usadil za vedoucí Mo My Dream, ale již na protilehlé straně od ní převzal vedení a do roviny přivedl koně s 2 délkovým náskokem. Ještě na distanci vedl, ale pak byl předstižen trojicí soupeřů.

Briliant Star (12:1) byl letos čtvrtý ve Velké ceně Slovenska a v Bratislavě těsně prohrál Zlatý pohár. Velká letní cena v Mostě, kde byl třetí, na něj mohla být příliš krátká. Tady šel v zadní části pole, aby koncovkou v rovině získal páté místo.

Rex Of Thunder (5,5:1) letos vyhrál Zlatý pohár, ale jeho optimum je spíš 2000 metrů, na níž v létě lehce vyhrál Memoriál Josefa Dolejšího. Ani tentokrát se zavedení do startovních boxů neobešlo bez problémů a musel tam být zavaděči doslova odnesen. Michal Demo ho pak po startu stáhl na konec pole, což se mu zpočátku moc nelíbilo. Před cílovou rovinou se dotáhl na pole, útočil vnějškem, ale na lepší než šesté místo to nestačilo. Nevyhovuje mu měkká půda a ta byla měkčí než při Zlatém poháru, kdy se šlo skoro o 6 sekund rychleji.

Sparkle Shout (18:1) byla loni druhá v Oaks, letos stejné místo obsadila v Memoriálu Vlastimila Smolíka. V dostihu se neztratila, ale na tu nejužší špičku jí něco chybí.

Arcturus (18:1) tenhle dostih vyhrál před dvěma lety, ale již není v takové formě, jak býval, i když se letos dokázal umístit v bratislavských jedničkách a v předzkoušce byl třetí.

Cacophonous (35:1) se specializuje na supervytrvalecké dostihy a měkčí půda mu měla vyhovovat. Na 2400 metrů se u nás dokázal umístit v jedničkových dostizích, ale jeho forma má letos sestupnou tendenci.

Mo My Dream (20:1) se podle svého zvyku chopila tempa, v oblouku do roviny byla ještě druhá, ale pak odpadla. Konkurence byla na ní silná, navíc její optimum je spíš 2000 metrů.