Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vert Liberte zahrál sázejícím na nervy

Vert Liberte zahrál sázejícím na nervy
Vert Liberte s Petrem Foretem vítězi Ceny prezidenta republiky - foto Jana Syručková

Vert Liberte splnil v Karlových Varech roli favorita, bylo to však velmi těsné.

Analýza Ondřeje Blahníka

Cena Mediag PB na 2400 metrů je sice jen dostih druhé kategorie, ale protože je to „open dvojka“, účastní se jí jedničkoví koně, zvlášť, když je považována za předzkoušku Velké ceny českého turfu. Velkým favoritem byl obhájce jeden z našich nejlepších koní.

VERT LIBERTE (1,42:1) vyhrál loni tento dostih s velkým přehledem a potom i Velkou cenu českého turfu. Letos startoval třikrát ve Francii a třetím místem v Listed na 2400 metrů v Lyon – Parilly získal status black type. V posledním startu byl čtvrtý v Listed na 3000 metrů, přestože se mu moc nepovedl průběh dostihu, když cválal do volného prostoru mimo „vláček“ soupeřů. S francouzským ratingem 46 kg byl ve Varech jednoznačně nejlepším koněm na startu, čemuž odpovídal i kurz, když na něj bylo u Tipsportu vsazeno 158.366 korun. Svým fanouškům však řádně zahrál na nervy, protože vyhrál těsným rozdílem o krátkou hlavu.

Na rychlé půdě totiž zvolil Petr Foret hodně defenzivní průběh a v roztahaném poli ho zaparkoval na předposlední pozici. V rovině tak musel hodně stahovat na soupeře, kteří šli z předních pozic. Finiš je ale jeho silná zbraň a nakonec to útokem po bariéře stihl.

Jeho další kroky by měli směřovat 3. září do Prix Gladiateur (Gr.3) na 3100 metrů v pařížském Longchamp. Zdejší dlouhá rovina přijde jeho táhlému finiši vhod. 30. září je pak hlášen do Prix du Cadran (Gr.1). Mezi supervytrvalci nemusí narazit na tak silnou konkurenci obvyklou v takhle vysoké společnosti, ale zatím nejlepší výkony podal na distanci 2400 metrů.

Vévoda loni čtyřikrát vyhrál, letos mu však trvalo déle, než se dostal se opět do výborné formy, kdy dokonce dvakrát uspěl na nejvyšší scéně. Po Dvojnásobné karlovarské míli vyhrál dokonce Zlatý pohár v Bratislavě. Tady na rychlé dráze těžil z ofenzivní taktiky, díky níž sahal po dalším vítězství. O to sice přišel, ale těsně porazil loňskou vítězku Oaks Vignettu. Ta se v posledních dvou startech moc neukázala, ale tady šla s chutí na druhé pozici. Z dobré pozice šel i Well Prepared, který loni patřil mezi derby kandidáty, ale od Slovenského derby to byl jeho první start. Čtvrté místo bylo solidní a v dalším startu může jít ještě nahoru.

VÝSLEDEK