Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vert Liberte zvládl bez problémů 2400 metrů (analýza)

Vert Liberte zvládl bez problémů 2400 metrů (analýza)
Vert Liberte s Petrem Foretem vyhrává Cenu Lázně Poděbrady - foto Bohumil Křižan

V neděli se v Karlových Varech sešla silná sestava vytrvalců, kteří budou zřejmě směřovat do Velké ceny českého turfu.

Analýza Ondřeje Blahníka

Cena Lázně Poděbrady (II.kat., 2400 m)

Protože v létě u nás není jedničkový dostih na 2400 metrů, splňuje tahle „open“ dvojka vlastně takovou předzkoušku na náš největší srovnávací dostih na této distanci Velkou cenu českého turfu, která se poběží za měsíc ve Velké Chuchli. Loni zde vyhrála Wellunca, která pak uspěla i v tomto vrcholu, který se konal v rámci Evropského poháru žokejů. Ten se letos konat nebude, proto se Velká cena českého turfu odběhne samostatně spolu s Gerschovým memoriálem pro dvouleté.

Velká cena českého turfu jako měření sil tříletého ročníku se staršími zatím nevypadá. Na přihláškách je jediný tříletek Stronger Together, který byl druhý v Českém derby, ale jdou o něm zprávy, že je možná zraněný. Pokud se tedy nakonec ještě někdo nedohlásí, bude to bohužel dostih je pro starší.

Obhájkyně vítězství Wellunca se i letos ukazovala v dobré formě, když ve Zlatém poháru prohrála po boji jen s Rex Of Thunderem. Ten v létě běžel Memoriál Josefa Dolejšího v Karlových Varech na 2000 metrů, které mu jsou možná distančně bližší a bez problémů porazil loňského vítěze EJC Middle Australiena. Wellunca se vydala do Itálie spolu s dalšími českými reprezentanty, kde startovala v Meraně v Listed o 38.500 €. Už délka 2200 metrů pro ni možná byla krátká a na pevnější dráze, která ji tolik nevyhovuje. V rovině se navíc ocitla mimo pole bojujících soupeřek, ale to již bylo vidět, že nic velkého nepředvede. Dokončila s odstupem za Achird a Zaracampu, které na vítěznou Norge, červnovou vítězku Gr.3 v Miláně, ztrácely 3 délky. Po tomto výkonu nad ní určitě nelze lámat hůl, při lepších podmínkách na tom může být výrazně lépe.

I tento rok to vypadá, že koně z této dvojky ve Varech budou hrát ve Velké ceně českého turfu výraznou roli. Možná i větší než loni, protože pole letos bylo skutečně silné. Přesto dostih měl velmi lehkého vítěze, který se poprvé prosadil na této distanci.

VERT LIBERTE (3,5:1) jako dvouletý vyhrál Gerschův memoriál a loni silným finišem získal druhé místo ve Velké jarní ceně. Oba dostihy se běžely na měkčí dráze a to se ukázalo, že je pro něj stěžejní. Ve Velké červnové ani v derby na pevném povrchu neuspěl a sezónu ukončil, přestože se ještě objevil na startovní listině St Legeru, ale byl z něj škrtnut.

Letos mu na první start zapršelo a on ve Velké dubnové porazil Pace Mana, který se letos ukazuje skutečně výborně, o čemž svědčí druhé místo z Listed v Drážďanech. V květnu pak startoval v pařížském Longchamp v class 2 na 2100 metrů, kde se střetl se silnou konkurencí. Tam doběhl pátý v kontaktu s první čtveřicí koní, kteří měli francouzské ratingy nejméně 42 kg. On sám za to dostal rating 39 kg a od Racing Postu 94 lb.

Tím se stal druhým nejúspěšnějším potomkem jeho matky Rose Et Noire, která běhala jako tříletá ve Francii na distancích 2200 až 2400 metrů, kde měla hodnocení 36 kg. 2400 metrů byla i distance její matky Royal Highness, která se na ní dokonce několikrát umístila v Gr.1, i když v nejvyšší kategorii uspěla až v Beverly D Stakes v Arlington Parku v Chicagu. Je tedy vidět, že Vert Liberte má na mateřské straně dostatek vytrvalosti. Jeho nejlepší polobratr Alfarris (Shamardal) si v britských handicapech na tratích okolo 2000 metrů vyběhal rating 104 lb a později v Austrálii běhal na tratích 2400 metrů. Také další potomci Rose Et Noire běhali na vytrvaleckých tratích, kdy jejich otcové byli mílaři. Vert Liberte je potomkem sprintera Muhaarara, ale jeho potomstvo má průměrnou distanci 1740 metrů a dvě jeho nejúspěšnější dcery běhaly vytrvalecké dostihy. Eshaada vyhrála British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1) na 2400 metrů, kde porazila Albafloru, která byla před tím druhá v Yorkshire Oaks.

Proto z prostání distance nebyly u Vert Liberteho velké obavy a nastoupil do dostihu jako favorit. Otázkou byla delší pauza, ale myslím, že trenér Dalibor Török avizoval, že s ním nechtějí startovat moc často. Petr Foret ho vedl na poslední pozici, dokonce jednu chvíli ztrácel i několik délek na pole. V cílové rovině však razantně zrychlil, na distanci již vedl a vyhrál lehce o víc jak 4 délky.

 

Wilantos (8,5:1) loni vyhrál maiden v Baden Badenu a class 3 na 2500 metrů v Deauville, za což dostal francouzský rating 35 kg. U nás se chvíli hledal, své schopnosti ukázal až výhrou v Karlovarské dvojnásobné míli. Ani jeho páté místo ve dvojkovém handicapu v Bad Harzburgu nebylo špatné, když před ním byli koně s nižší váhou. V dostihu nesl o kilo víc než Vert Liberte, na něhož sice neměl, ale trvale se zařadil mezi naši špičku.

Arcturus (7:1) vyhrál v roce 2019 slovenskou trojkorunu a před dvěma lety Velkou cenu českého turfu. Po loňském propadu formy jsou jeho letošní výkony lepší a páté místo ve Velké ceně Slovenska a třetí ve Zlatém poháru v Bratislavě mají svou váhu. Tady podal výkon ve stejném duchu a doběhl třetí.

Ashat (6,5:1) získal čtvrté místo ve Velké jarní, stejně tak v Českém derby. V tom Slovenském byl sedmý, ale je to větší kůň, který uplatňoval koncovku, takže bratislavská dráha mu nemusela tolik sednout. Tady překvapivě nastoupil dřív a do vedení se dostal již na začátku roviny, kde neodolal útoku tří soupeřů. Možná to bylo i tím, že původ má spíš do 2000 metrů.

Imsexyandiknowit (12:1) potvrdila formu ze Zlatého poháru, kde skončila stejně jako tady pátá.

Orleano (11:1) zde byl loni druhý a na konci sezóny vyhrál Cenu prezidenta republiky. Vítězně vstoupil i do nové sezóny ve dvojkovém dostihu v Mostě, ale od té doby se mu moc nedaří. Možná i tím, že preferuje měkký podklad, kterého se mu v dalších startech nedostávalo. Tentokrát to tak pevné nebylo, půda ale výrazně měkká nebyla a skončil šestý.

Grigri De Lancray (4,5:1) po loňském zranění startoval jen jednou, když obhajoval vítězství ve Zlatém poháru, kde skončil čtvrtý. Tady se tradičně chopil diktování tempa, ale o vedení přišel již v oblouku, do kterého si sním Milan Zatloukal najel, aby se s ním vyhnul rozbahněné stopě při bariéře. V rovině však z dění vycouval a dostih jen dokončil.

Cacophonous (15:1) je specialistou na 2 míle, ale zvládl i kratší distance. Tady však na soupeře nestačil.

Mike Majk (22:1) patří do nižších kategorií. Před obloukem do roviny se sice ujal vedení, ale pak zhasl.

VÝSLEDEK