Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

VIDEO: František Holčák s ostřílenými hvězdami i tříletými posilami

VIDEO: František Holčák s ostřílenými hvězdami i tříletými posilami
František Holčák s Mustamirem a Bluegrass Boyem

Navštívili jsme tréninkové středisko ve Velkých Karlovicích, kde nám František Holčák představil největší naděje do nadcházející sezóny.

František Holčák patří mezi naše nejúspěšnější trenéry na rovinách i překážkách. Se sedmi vítězstvími drží rekord v Českém derby, jeho svěřenci vyhráli pětkrát Velkou pardubickou. V posledních letech se zaměřuje především na roviny, o čemž svědčí i osazenstvo stáje.

František Holčák je od začátku 90. let znám úspěšnými importy a i mezi letošními tříletými má zajímavé akvizice. Mezi ně patří především Arcturus, který loni v Irsku absolvoval tři starty a poslední dva vyhrál, oba na 1600 metrů. V Listowelu na hluboké dráze, působivější bylo vítězství v handicapu v Leopardstownu, kde opět předvedl silnou koncovku a vyhrál poměrně s rezervami, za což obdržel naše poměry velmi dobrý rating 86 lb. Jeho otec Fast Company běhal jen jako dvouletý, kdy byl druhý v Dewhurst Stakes a dává spíš kratší koně. Ani na straně matky vytrvalost moc vidět není. Styl, s jakým ve dvou letech vyhrál dostihy na 1600 metrů, ale dává tušit, že míle by pro něj nemusela znamenat strop.

V Leopardstownu skončila za Arcturusem čtvrtá Nikeandnemesis s ratingem 73 lb. Před tím dvakrát vyhrála, v posledním startu sezóny si to ale trochu pokazila a její známka klesla o 2 lb. Byl to ale již její osmý start.

Již jako dvouletý se v našem regionu představil Bluegrass Boy, který v Bratislavě oba své starty a jehož matka Becomes You vlastnila ve Francii slušný handicap 45,5 kg.

 

František Holčák představuje Arcturuse, Nikeandnemesis a Bluegrass Boy

Mezi loňské přední tříleté patřil Darkolva, který vyhrál v Mostě Velkou letní cenu na 2000 metrů a na závěr sezóny i Slovenský St Leger. O rok před tím vyhrál slovenskou Velkou jarní George Boole, který skončil třetí v Českém derby. Loni se spíš zaměřoval na distance do 2000 metrů, kde jeho největšími úspěchy byla dvě druhá místa z Ceny Scottish Rifla a Bratislavské míle.

 

František Holčák představuje Darkolvu a George Boole

Mr Right se u nás zařadil mezi nejlepší sprintery. Před dvěma lety vyhrál Svatováclavskou cenu, loni v ní byl druhý, ale vyhrál čtyřikrát a připsal si Cenu TMM a Českomoravskou cenu. Mezi naše přední sprintery patřil i Sign Of The Zodiac. Tomu je ale již 9 let. Loni zaběhl nejlépe z kraje sezóny, když v Gomba handicapu a Memoriálu Jaroslava Maška obsadil třetí a čtvrtou příčku. V dalších startech se mu ale již nedařilo.

Druhá z Oaks 2017 Hessoesse běhala loni v Itálii a Polsku. Loni na podzim již v tréninku Františka Holčáka byla třetí v Ceně Whisky v Bratislavě. Nyní jí pravděpodobně čeká překážková budoucnost.

 

František Holčák představuje Mr Right, Sign Of The Zodiac a Hessoesse

Mustamir patřil od začátku mezi talentované překážkáře. Ve čtyřech letech byl druhý v Corsa Siepi dei 4 Anni v Meranu, další rok se však v předzkoušce Zlatého poháru nepříjemně zranil. Dokázal se však opět vrátit na dráhu, i když se zdravotními problémy stále občas laboruje. V roce 2017 byl ve Zlatém poháru čtvrtý a druhý ve Zlatém poháru v Chuchli. Loni vyhrál oba své starty. Po předzkoušce opanoval i Zlatý pohár. Pak se již ale na dráze neobjevil.

 

František Holčák představuje vítěze Zlatého poháru Mustamira

 

 

Svěřenci Františka Holčáka mají k dispozici 1000 metrů dlouhý tréninkový ovál, kde jsme při práci zastihli Mr Right a George Boole

(Ondřej Blahník)