Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

VIDEO: Luboš Urbánek s posilou do klasik, opory stáje zůstávají

VIDEO: Luboš Urbánek s posilou do klasik, opory stáje zůstávají
Luboš Urbánek

Navštívili jsme tréninkové středisko stáje Lokotrans, jejíž největší hvězdy nám představil trenér Luboš Urbánek.

Tréninková centrála stáje Lokotrans se nachází severně od Brna v Újezdu u Boskovic a letos vstoupí do čtvrté dostihové sezóny. V těch předchozích zde připravovaní koně zaznamenali výrazné úspěchy. Z nich připomeňme aspoň dvojici klasických vítězství. Předloni totiž Sir Sun ovládl Velkou jarní cenu a loni Mon Cheri triumfoval ve Slovenském derby.

Letos má klasické ambice sedmička reprezentantů stáje Lokotrans, mezi nimiž zaujme především Military Respect. Ten loni absolvoval pět startů na francouzských drahách, z nichž vytěžil tři druhá místa a vlastní tamní handicap 35,5 kg. Je tedy hodnocen o kilo níže než o rok dříve zakoupený Mon Cheri. Jeho starší sourozenec Art Of Fusion sice jediné vítězství získal na míli, ale Military Respect už jako dvouletý zvládnul distanci 1900 metrů. V prosinci na ní totiž skončil druhý v prodejce na all-weather dráze v Deauville, kde byl také zakoupen za 28.150 euro. Jeho otcem je Wootton Bassett, jehož připouštěcí poplatek stoupl postupně ze 4.000 euro až na desetinásobek, a to především proto, že je otcem výborného Almanzora.

 

Luboš Urbánek představuje Military Respect a další klasické naděje

Mezi staršími koňmi, kteří mají optimum na kratších distancích, by měl být jedničkou Red Persian. Ten se z Irska, kde dosáhl na slušný rating 88 liber, stěhoval do Česka teprve v průběhu loňské sezóny. V prvních startech i kvůli chtivějšímu projevu zklamal, ale v Českomoravské ceně naopak útočil zezadu a finišoval na slibném třetím místě. Svůj progres pak potvrdil vítězstvím v mílovém handicapu v Mnichově, do kterého nastupoval s německým handicapem 72 kg.

Mezi naše nejlepší sprintery se loni zařadila Berouyine, když skončila druhá o českém i slovenském derby dnu a třetí ve Svatováclavská ceně. Ve velkých sprintech jí zdatně sekundoval zkušený Hello Hobby, který ve Svatováclavské ceně obhájil čtvrté místo. Především třetím místem v Bratislavské míli ukázal zlepšení pravý bratr čtyřnásobné Gr.1 vítězky Winter Facts And Figures. Stejně jako ostatní bělouši bude reprezentovat novou stáj MS Racing, za níž stojí manželka majitele stáje Lokotrans Karla Jalového.

Luboš Urbánek představuje Red Persian, Berouyine, Hello Hobby a Facts And Figures

Mezi koňmi, pro které je naopak míle na spodní hranici jejich optima, je stálicí Ideal Approach. Ten byl v předchozích dvou sezónách zvolen nejlepším mílařem na Slovensku, kde loni obhájil vítězství v Bratislavská míli. Menší bratislavská dráha mu sice jako tempaři sedí, ale dokáže zaběhnout i v Chuchli. Vždyť loni zvítězil ve Velké květnové a v posledních dvou edicích firmou Lokotrans sponzorovaného EJC Middle obsadil druhé a třetí místo.

Ani svou třetí dostihovou sezónu nezakončil bez jedničkového vítězství Sir Sun, jehož koncovka rozhodla Cenu města Karlovy Vary. Štěstí zkoušel i ve francouzském Listed, a byť výsledné jedenácté místo neoslní, ztráta necelých 9 délek na vítěze vypovídá o dobrém výkonu. Z Německa importovaný Lagoas sice na vítězství nedosáhl, ale mezi naší mílařskou špičku se zařadil hned při české premiéře, protože o derby dnu skončil o krk druhý za Father Frostem.

Luboš Urbánek představuje Ideal Approach, Sir Sun a Lagoas

Zástupci loňského klasického ročníku stáje Lokotrans o sobě dávali vědět především na delších distancích. Jak už je výše zmíněno, Mon Cheri vybojoval vítězství ve Slovenském derby, kde odolal finiši výborné Blessed Kiss. Třídu ovšem ukázal už v předchozích startech. Zásluhou silné koncovky totiž skončil bronzový ve Velké jarní ceně i v Českém derby. Od bratislavského červencového vítězství se nicméně na dráze neukázal.

Později dozrávající Barabash se na podzim v jedničkové společnosti etabloval třetími místy v St Legeru a v Ceně prezidenta republiky. Také Oriental Glory se může pochlubit dvěma jedničkovými bronzy, i když v karlovarské Velké ceně BBAG i ve Slovenském St. Legeru těžil ze slabší konkurence. Kihnu skončila čtvrtá v Oaks, ale ještě lépe si vedla při EJC ve Velké ceně českého turfu, v níž doplnila pomyslné stupně vítězů za dvojicí svých výborných vrstevnic Rousse – Blessed Kiss.

 

Luboš Urbánek představuje Mon Cheri, Barabash, Oriental Glory a Kihnu

Stáj Lokotrans má kvalitní sestavu také pro překážkové dostihy. Tempař Lamum se loni zaskvěl druhým místem v pardubickém Zlatém poháru a jediného přemožitele našel i ve Velké mostecké steeplechase. Patří tedy mezi naše nejlepší klasické steeplery. Mezi krosaři už je dobře zavedeným jménem vítěz Velké pardubické 2015 Ribelino. Ten na svůj životní úspěch i vinou zdravotních problémů nenavázal a jeho přípravu převzal Luboš Urbánek na konci loňské sezóny od Stanislava Kováře.

Několik zajímavých koní má stáj Lokotrans mezi mladými překážkáři. Pětiletý Gryffichop byl před loňskou sezónou zakoupen ve Francii s vysokým handicapem 64 kg. Pod vedením Luboše Urbánka skončil čtvrtý v Listed v Compiegne i v Křišťálovém poháru. Jeho vrstevním Mr Spex ukázal talent pro pardubické krosy, když jeden v srpnu vyhrál a v Ceně ČASCH obsadil třetí příčku. Čtyřletý Shent žádné dostihové zkušenosti nemá, ale protože je z dobré překážkové rodiny, stál na listopadové dražbě 40.000 euro.

Luboš Urbánek představuje Lumum, Ribelino, Gryffichop, Mr Spex a Shent

 

 (Jaroslav Fabris)