Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Vítěz Velké pardubické Theophilos nastupuje

Vítěz Velké pardubické Theophilos nastupuje
Theophilos s Josefem Bartošem vítězí ve Velké pardubické - foto: JanaSyručková

V sobotu se v Pardubicích odběhne první kvalifikace na Velkou pardubickou, na jejímž startu nebude chybět její loňský vítěz Theophilos.

Zahájení pardubické sezóny před dvěma týdny komplikovalo počasí, kvůli němuž se nakonec odběhl pouze jediný kros, ovšem tuto sobotu je na programu hned šestice krosů včetně Ceny města Pardubic – Euro Equus – I. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, která se stejně jako ostatní kvalifikace letos poběží o poloviční dotaci 200.000 korun.

V dramatickém závěru poslední edice Velké pardubické se prosadil Theophilos. Svěřenec Josefa Váni, který reprezentuje nejpočetnější český syndikát Dostihový klub iSport-Váňa, také loňskou sezónu zahájil v první kvalifikaci. Tehdy se ale trápil v hlubokých oranicích a za Havlovým skokem byl zadržen. Jeho forma šla ovšem postupně nahoru. V srpnu totiž jasně ovládl Cenu Peruána a v září se do Velké pardubické kvalifikoval druhým místem. V ní pak předvedl vůbec nejlepší výkon, když po velkém boji porazil nyní absentující dvojici Stretton - Chicname de Cotte. Do jeho sedla se znovu vyhoupne žokej Josef Bartoš, který vyhrál už více než 700 překážkových dostihů.

„Ještě před měsícem byl chlupatý, ale teď se dostal do dobé formy. Sám jsem ho několikrát jel v práci. Stav dráhy by mu měl vyhovovat a cílem je co nejlepší výsledek. Tedy boj o vítězství,“ říká Josef Váňa.

Josef Váňa pošle na start také Mazhilise, kterého stejně jako ve Velké pojede Jan Kratochvíl. Jeho největším úspěchem je čtyři roky starý úspěch z italského překážkového vrcholu Gran Premia Merana. V loňské sezóny byl každopádně úspěšně přesměrován do pardubických krosů. V zářijové kvalifikaci skončil za Theophilem třetí a ve Velké pardubické vybojoval čtvrtou příčku.

 

Throphilos vítězí ve Velké pardubické, čtvrtý Mazhilis, osmý Vandual, devátý Dulcar De Sivola, nedokončil Mahony, Player ani Ribelino

Největším soupeřem „váňovců“ by měl být Hegnus. Svěřenec Radka Holčáka předloni nestačil ve Velké pardubické pouze na Tzigana du Berlais, jemuž ale porážku vrátil právě v loňské úvodní kvalifikaci. Při zářijové rozcvičce na Velkou pardubickou ovšem chyboval na Velkém vodním příkopu, kvůli čemuž prohrál s Playerem. Samotnou Velkou pardubickou nakonec kvůli zdravotním problémům vynechal.

„Loni byl v top formě. Měl problém s kloubky, to už lepší nebude. Fyzicky je ale na tom dobře. Jen už se v jeho 12 letech nedostává tak rychle do formy. Stále ale pracuje a zlepšuje se. Pokud mu to letos ve Velké nevyjde, v dalších letech už to půjde dolů. Nejlepší by bylo, kdyby se mu to v ní letos povedlo a odešel do zaslouženého důchodu. Nechceme nic riskovat a půjde rovnou první kvalifikaci, pro tyhle starší koně ale v letních měsících nemusí být dobrá půda,“ řekl o něm před měsícem Radek Holčák.

 

Hegnus vítězí v loňské první kvalifikaci před Tziganem Du Berlais a Playerem, sedmý Ribelino, Theophilos nedokončil

Za trojicí favoritů následuje široký druhý sled. Do něj bezesporu patří svěřenec Štěpánky Myškové Lodgian Whistle, jehož sice čeká teprve třetí krosový start, ale už se zapsal na listinu vítězů Ceny Labe, kde se stálým partnerem Jaroslavem Myškou porazil Lombarginiho.

 

Lodgian Whistle vítězí v Ceně Labe před Lombarginim

Dobře si vedl v rámcovém programu loňské Velké pardubické také zástupce DS Pegas Casper. Kdysi druhý ze Stříbrné trofeje se loni etabloval na krosech, když v Ceně Vltavy nestačil pouze na Evžena. Stejně jako tehdy ho povede Alexandre Orain. Za ním vybojoval překvapivé třetí místo Direct Lagrange, který loni pod vedením Radka Holčáka absolvoval pouhé dva starty.

 

Casper druhý za Evženem v Ceně Vltavy, třetí Direct Lagrange

Trojlístek Radke Holčáka na startovní listině doplňuje Bugsie Malone jehož povede Lukáš Matuský. Pětinásobný vítěz z Anglie si loni vyzkoušel zdejší reálie v Lysé, pak se zaměřil na Itálii, kde v Gran Premio Merano skončil šestý, v dostihu mu však ujelo sedlo. Tady ho opět čeká něco nového, když zdejší cross country půjde poprvé.

Kromě dvojice trenéra Josefa Váni bude na startu dalších pět účastníků loňské Velké pardubické. Už zmíněného Playera s Marcelem Novákem v ní potkala smůla, protože nespadl na překážce, nýbrž při točení za Hadím příkopem.

 

Player poráží Hegnuse v Ceně Irakliona na 4500 metrů

Předloňský vítěz Ceny Labe Mahony upadl na Taxisu, nyní ho pojede francouzský žokej Jordan Duchene, který byl v loňské Velké třetí s Chicname De Cotte.

Na Taxisu skončil také Ribelino, který se po diskvalifikaci Nikase stal vítězem Velké pardubické 2015. Do cíle se naopak dostali osmý Vandual a devátý Dulcar de Sivola.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsort: 3,5 Theophilos, 5 Hegnus, 6,5 Mazhilis, 12 Casper, Lodgian Whistle, 15 Bugsie Malone, Player, 17 Mahony, Vandual, 20 Direct Lagrange, 25 Dulcar De Sivola, Ribelino, 35 Marcus Aurelius, 100 Decorus

Fortuna: 3,2 Theophilos, 5 Hegnus, 7 Mazhilis, 10 Player, 12 Casper, Lodgian Whistle, 20 Bugsie Malone, Mahony, Vandual, 22 Direct Lagrange, Ribelino, 30 Dulcar De Sivola, 40 Marcus Aurelius, 80 Decorus

(Ondřej Blahník, Jaroslav Fabris)