Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Vítěz Velké Theophilos profesorsky v první kvalifikaci (analýza)

Vítěz Velké Theophilos profesorsky v první kvalifikaci (analýza)
Theophilos s Josefem Bartošem vítězi první kvalifikace na VP 2020 - foto: Jana Syručková

Vítěz Velké pardubické Theophilos se uvedl i v prvním letošním startu, kdy v první kvalifikaci na Velkou pardubickou nenašel přemožitele.

V posunuté pardubické sezóně se první kvalifikace na Velkou pardubickou Euro Equus Cena města Pardubic na 5800 metrů běžela až začátkem července. Stejně jako u dalších letošních kvalifikací, klesla její dotace oproti minulým letům na polovičních 200.000 korun. Na rozdíl od prvního mítinku v Pardubicích se běželo na rychlé dráze, jejíž stav byl naměřen 3,3.

THEOPHILOS (3,5:1 - uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) dřív běhal na kratších distancích, kde dvakrát vyhrál Prvomájovou steeplechase. Minulé dva roky ale úspěšně přešel mezi kandidáty na Velkou pardubickou, kterou se mu loni podařilo vyhrát. Stále ale v sobě má dostatek rychlosti.

To bylo vidět i v této kvalifikaci. Josef Bartoš ho zpočátku držel v koních. Dostih absolvoval bezchybně a získával na skocích. Tím se již před Velkým anglickým skokem dostal na úroveň vedoucího Mazhilise, od něhož se dvě překážky před cílem odpoutal. V rovině ale musel čelit útoku Hegnuse, kterého porazil jen o krk.

„Krásně prošel dostihem, měl perfektní průběh, dělal, co jsem chtěl,“ sdělil Josef Bartoš pro Českou televizi. „Neposlechl jsem ordre pana Váni, který mi říkal, abych nechodil tak brzo, ale on se tam proskákal. Kdybych počkal ještě 500 metrů, měl bych to lehčí.“

„Stal se z něj totální profesionál a řídí si to sám,“ řekla Pavla Váňová. „Chtěli jsme kvalifikaci vyhrát, abychom mu mohli dát oraz. Jsem rád, že se nám to povedlo. Teď ho nachystáme na třetí nebo čtvrtou kvalifikaci,“ doplnil Josef Váňa.

Hegnus (5:1) byl druhý ve Velké pardubické 2018 a loni vyhrál tuto první kvalifikaci. Kvůli problémům s kloubky ale ve Velké nestartoval. Do nové sezóny ale opět vstoupil výborně. Bylo vidět, že každý metr navíc je pro něj plus a v závěru ohrozil favorita. I ve dvanácti letech viditelně nic ze své třídy neztratil měl by opět patřit mezi favority Velké.

Player (17:1) byl loni v tomto dostihu třetí, na vítězného Hegnuse ale ztrácel 9 délek. Tentokrát byl nebezpečnější. Marcel Novák ho v dostihu držel blízko čela a v rovině se držel bojující dvojice, která mu až před cíle odskočila o 3 ½ délky. Ukázal ta potenciál pro Velkou pardubickou, kterou loni nedokončil.

Dulcar De Sivola (27:1) se ukazoval nadějně v pěti letech, loňský přechod mezi naše nejlepší krosaře ale byl příliš. V kvalifikacích se ale zcela neztratil a ve Velké pardubické skončil devátý. V sedmi letech už je na tom přeci jen líp. V dostihu se zpočátku držel vzadu, ale postupně se posouval a skončil na slušném čtvrtém místě.

Mahony (13:1) před dvěma lety vyhrál Cenu Labe a loni do sezóny vstoupil současným druhým místem v Úvodní cross country Koroka. V kvalifikacích pak ladil formu na Velkou pardubickou, v ní ale skončil na Taxisu. I tentokrát vstup do sezóny neměl špatný. Pře vbíháním na travnatý okruh reagoval pomaleji na zrychlení soupeřů, ale v závěru si došel pro pátou příčku.

Casper (12:1) byl před třemi lety druhý ve Stříbrné trofeji. Loni sbíral zkušenosti v krosech a na podzim byl druhý v Ceně Vltavy. V dostihu se pohyboval v zadní části pole, útočil koncem, ale na nejlepší nestačil.

Mazhilis (7,77:1) vyhrál před čtyřmi lety Gran Premio Merano. Nevyhnuly se mu zdravotní problémy, ale loni již absolvoval celou sezónu, když sbíral zkušenosti v cross country. Umístil se i v kvalifikaci a ve Velké pardubické skončil čtvrtý. Tady si počínal od startu aktivně a celý dostih odvodil. Ještě dvě překážky před cílem vypadal, že ho porazí jen Theophilos, v rovině ale rychle vadnul. Před startem bylo vidět, že ještě není v takové kondici a lépe mu sedí měkčí dráha.

Vandual (17:1) byl loni třetí v červnové kvalifikaci a ve Velké pardubické osmý. Stejné umístění získal i tady, když se v dostihu pohyboval v zadní části pole.

Bugsie Malone (20:1) byl loni šestý v Gran Premiu Merano. byla to pro něj zkouška pardubických cross country. Dostih absolvoval v koních, nepředvedl zvláštní závěr a skončil devátý.

Pro kvalifikaci si ještě došli Direct Lagrange, Ribelino, Decorus a Marcus Aurelius.

Lodgian Whistle, loňský vítěz Ceny Labe, ztratil jezdce na irské lavici.

VÝSLEDEK

(Ondřej Blahník)