Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vivienne Wells sahala po vítězství, ale finiši Opasana znovu nikdo neodolal (analýza)

Vivienne Wells sahala po vítězství, ale finiši Opasana znovu nikdo neodolal (analýza)
Opasan s Radkem Koplíkem poráží Vivienne Wells v Českém derby - foto: Jana Syručková

Závodiště ve Velké Chuchli v neděli hostilo 100. České derby, které je neprestižnějším z pětice klasických dostihů.

Čas Českého derby, tedy dostihu na distanci 2400 metrů pro tříleté hřebce a klisny, obvykle přichází na konci června, ale koronavirová situace jeho termín posunula o více jak dva měsíce. Co navzdory specifické sezóně zůstalo stejné, je jeho dotace, která činila dva milióny korun. Derby se tak letos vrátilo do pozice nejbohatšího rovinového dostihu. Vítězství v něm vybojoval kůň, který by v případě klasického scénáře sezóny na jeho startu pravděpodobně vůbec nebyl.  

OPASAN (3:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) měl jít totiž původně cestou slovenských klasických dostihů, ale protože nad startem tamní sezóny se dlouho vznášel otazník, k prvnímu letošnímu startu zamířil koncem května do Karlových Varů. Na start šel sice jako vítěz dvojkové Odvetné ceny, v níž ho poprvé vedl žokej Radek Koplík, přesto odskakoval s kurzem 20:1. Působivým vítězstvím si ovšem řekl o dohlášku do derby. Dodejme, že karlovarský derby trial se uskutečnil pošesté a hned v polovině ročníků se v něm představil budoucí derby vítěz (Touch Of Genius, Blessed Kiss, Opasan).

Do Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera už odskakoval v roli favorita a jeho finiši znovu nikdo nedokázal vzdorovat. Navzdory jediné pobídce bičíkem totiž nadělil nejlepšímu ze soupeřů 5 délek. Když tedy v následujícím týdny vytáhl Tipsport sázkovou nabídku pro České derby, asi nikoho nepřekvapilo, že se ocitl na jejím čele. V souvislosti s Frankenbergerovým memoriálem stojí za zmínku, že se z Mostu do Chuchle vrátil před loňskou sezónou a v obou chuchelských edicích se ukázal budoucí derby vítěz (Pacific Hill, Opasan).

V neděli dle předpokladů zahájil dostih na konci pole. Volný prostor mezi soupeři našel 400 metrů před cílem a u distance už se před ním nacházela pouze Vivienne Wells. Tu nakonec předstihl „pouze“ o půl délky, ale Radek Koplík znovu výrazněji nepoužíval bičík a v závěrečných metrech Opasana nevyjížděl naplno. Zahraniční úspěch se zrodil v Českém derby po dvaceti letech a konkrétně slovenský kůň se v něm prosadil teprve podruhé, když Opasan napodobil dvaadvacet let starý úspěch Temirkanova. Svěřenec Jozefa Chodúra je sice přihlášený do Slovenského derby, ale podle slov trenéra ho pravděpodobně vynechá a do Chuchle se vrátí na St Leger. Koneckonců jeho koncovce určitě více sedne velká chuchelská dráha než ta bratislavská.

Dodejme, že reprezentant stáje BORMANN stál jako roček pouze 5.500 guineí. Pro jeho otce French Navy, jehož největším úspěchem je vítězství v Gr.3, sice byly stropem dva kilometry, ale na mateřské straně má více vytrvalosti. Matka Ouija's Sister nestartovala, ale trojice jejích potomků s aspoň dvěma starty získala nejvyšší RPR minimálně na distanci 2300 metrů, přestože někteří polosourozenci Opasana měli ještě kratší otce. Velkou třídu sice neukázali, ovšem výraznou stopu v chovu zanechala prabába Opasana Selection Board, když dala sedminásobnou Gr.1 vítězku Ouiju Board. Ta se prosadila také v mateřské roli, protože jejím nejúspěšnějším potomkem je vítěz Derby a nadějný plemeník Australia.

Vivienne Wells (10:1) po startu klopýtla, ale protože se nikomu nechtělo dostih vodit, už při prvním probíhání cílem cválala na špici. Žokej Alexander Pietsch sice nevolil nijak závratné tempo, přesto si soupeři nechali Vivienne Wells odskočit až na 5 délek. V závěrečném oblouku sice tuto ztrátu téměř zlikvidovali, ale stálo je to síly, které svěřenkyně trenéra Bohumila Nedorostka ušetřila do cílové roviny. V jejím závěru jí sice předstihl Opasan, ale protože má v původu spoustu vytrvalosti, zvolená taktika byla jednoznačně správná. Také druhé místo tedy dle turfové terminologie obsadil zahraniční host, když Vivienne Wells je připravována v Německu, ale kromě českého trenéra tvoří její realizační tým také český owner-breeder Daniel Toušek.

Francimor (33:1) byl po startu chtivější, ale v prvním oblouku se ho podařilo Davidu Liškovi usadit ve druhém sledu. Díky klidnějšímu průběhu ukázal zlepšení oproti Velké červnové ceně. Má trojici back-type polosourozenců a nejlepší z nich Meganisi získal nejvyšší RPR 106 liber jako pětiletý na distanci 2700 metrů. Francimor tak podobně jako jeho přemožitelé vypadá jako vhodný typ pro St Leger.

Troop Commander (11:1) je svěřencem Františka Holčáka. Ten sice poslední ze svých rekordních sedmi vítězství v Českém derby získal už před sedmi lety, ale i v dalších letech dokazoval, že formu svých svěřenců umí načasovat skvěle. Vždyť tabulové umístění získal ve vrcholu sezóny už počtvrté v řadě. Troop Commander má delší mateřskou stranu rodokmenu a při prvním startu na vytrvalecké distanci ukázal, že pro něj není problémem. V posledních metrech se totiž dotáhl na Francimora, s nímž si podělil třetí místo. Jeho dalším cílem by mělo být Slovenské derby, v němž bude mít podle všeho dobré šance, aby navázal na loňský úspěch stájového kolegy Arcturuse.

Rate (5,5:1) sice cválal schovaný v koních, přesto byl znovu chtivější a jeho závěr neměl potřebnou údernost. Navzdory spoustě vytrvalosti v rodokmenu, tak jeho projev napovídá, že mu prospěje návrat na kratší distance.  

Rusel (13:1) šel aktivněji než ve Frankenbergerově memoriálu. Sázka na to, že se umístí do pátého místa, byla u Tipsportu druhou nejčastější sázkou na derby, když populárnější byla pouze sázka na vítězství Opasana. Nakonec mu v závěrečných metrech unikla tabule o pouhý krk.

Cote Jardin (33:1) se po nepovedené Velké červnové ceně vrátil k defenzivnější taktice. Absolvoval klidný dostih za středem pole, a i když se v závěru rozcházel, více než poslední dotaci nestihnul. Jeho polobratr Los Cristianos skončil čtvrtý ve čtyřkilometrové Prix du Cadran, takže patří ke koním, kteří můžou jít v St Legeru ještě nahoru.

Swinging Thomas (11:1) podobně jako v jarních startech doplatil na svou chtivost. Ve Velké červnové ukázal zlepšení, protože byl schovaný v poli, zatímco tentokrát většinu dostihu cválal do volného prostoru, když vedl zbytek pole za s náskokem vedoucí Vivienne Wells.

Zariyannka (5:1) nenavázala na vítězství v Oaks, v němž porazila Vivienne Wells. Kvůli volbě Opasana tentokrát nemohl být v jejím sedle Radek Koplík a pod Tomášem Lukáškem přeci jen nebyla na konci pole „uspaná“ tak, jako v předchozích startech. Ve hře je stále možnost, že derby reparát zkusí splnit už tuto neděli, kdy se odběhne Rakouské derby.

Fraga (60:1) zůstala po škrtu Markoniho LP, jehož ze hry vyřadila zvýšená teplota, jedinou nadějí trenéra Václava Luky. I díky klidnějšímu průběhu předvedla lepší výkon než v Oaks, přesto nehrála výraznější roli.

Joganville (33:1) měl rovněž klidný průběh na bariéře, ale ve výraznější výsledek ho přetavit nedokázal. Přeci jen už v minulých startech ukazoval, že mu na nejlepší vrstevníky trocha třídy schází.

Kenshibu (200:1) týden po „splnění kvalifikačních podmínek“ znovu ukázal, že při klidném průběhu na konci pole dokáže doběhnout nedaleko jedničkových soupeřů, ale výraznější skalpy si ani tentokrát nepřipsal.

Renasi (100:1) měl už v lahovickém oblouku problém akceptovat tempo, když na konci pole cválal s mírnou ztrátou, a v závěru se dostal pouze před trojici slábnoucích soupeřů.

Polish King (55:1) byl dost chtivý a do cílové roviny točil blízko špice, ale poté rychle vyklidil pozice. Matka i všichni polosourozenci byli sprinteři a i on zřejmě najde optimum na kratších distancích.

Armitago (60:1) nepotvrdil progres z Ceny města Karlovy Vary, když i pro něj vypadá distance 2400 metrů příliš dlouhá.

Spartico (55:1) se dostal na start z pozice náhradníka, ale i když znovu zanechal dobrý dojem v paddocku, doběh uzavřel.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)