Vivienne Wells se dočkala klasiky, v St Legeru nenašla soupeře (analýza)
Letošní sezónu zakončil sobotní dostihový den ve Velké Chuchli, kde největší pozornost poutal klasický 75. St Leger.
Osud letošní edice 2800 metrů dlouhé klasicky byl dlouho nejistý. Kvůli protiepidemiologickým opatřením totiž nebylo několik týdnů jasné, jestli bude sezóna po Velké pardubické, která se odběhla 11. října, ještě pokračovat. Nakonec byla výjimka pro konání St Legeru za zavřenými dveřmi udělena pouhých devět dní před jeho termínem, tedy 12. listopadu.
I proto, že před uvedeným datem řada potenciálních účastníků St Legeru ukončila sezónu nebo zvolila náhradní program, došlo ke zrušení dlouhodobých přihlášek, což mělo za důsledek snížení dotace z 600.000 Kč na 200.000 Kč. Díky tomuto kroku ovšem startovala v St Legeru trojice koní, kteří z něho byli dříve škrtnuti nebo na dlouhodobých přihláškách vůbec nefigurovali. Celkem se na jeho start postavila sedmička koní, mezi níž scházel Rusel, který měl být hlavním vyzyvatelem favoritky, ale pár dní před dostihem utrpěl menší zranění.
VIVIENNE WELLS (1,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) tedy měla teoreticky volnou cestu za vítězstvím, což na dráze také potvrdila. Podle dostihové terminologie je sice německou reprezentantkou a francouzskou odchovankyní, ovšem v Hannoveru jí připravuje český trenér Bohumil Nedorostek pro českého owner-breedera Daniela Touška.
Především proto se jednalo už o její čtvrtý středoevropský start. V Oaks rozdávala metry, přesto většinu soupeřek nechala bezpečně zpět a chytila jí pouze druhá z Velké jarní ceny Zariyannka. Ještě lepší výkon podala v Českém derby, v němž byl jejím jediným přemožitelem v klasické sezóně neporažený Opasan. Na něho ztrácela jen půl délky, zatímco při ostatních letošních triumfech měl Opasan převahu minimálně 1 a ¾ délky.
Do Slovenského derby už odskakovala Vivienne Wells v roli favoritky, ale protože je tempařkou, výrazně jí zkomplikovalo plány zaváhání na startu, po němž pole uzavírala. Pozici si lepšila v podstatě po celý zbytek dostihu, díky čemuž na menší bratislavské dráze naběhala mnoho metrů navíc. Nakonec jí porazil pouze Troop Commander, který následně potvrdil své kvality třetí příčkou v St Legeru Italiano.
V českém St Legeru narazila Vivienne Wells na slabší sestavu než v předchozích klasických startech. Navíc s distancí 2800 už měla zkušenost. V červenci na ní totiž startovala v Hoppegartenu, kde v rychlém tempu proti starším soupeřům odvodila Listed, přesto uhájila solidní sedmé místo se ztrátou 9 a ¼ délky na vítěze. Navíc v původu má spoustu vytrvalosti. Koneckonců ze spojení Authorizeda s matkou po Kahyasi vzešel rovněž vítěz St Legeru Italiano Autor.
V sobotu se po startu překvapivě ujala vedení outsiderka Dicke Berta, ale už na protilehlé rovině jí Vivienne Wells vystřídala na čele a v cílové rovině žádné drama nedopustila. Nejlepšímu ze soupeřů se totiž vzdálila na 7 délek. V klasických dostizích se tedy může pochlubit výbornou bilancí čtyř startů, jednoho vítězství a tří druhých míst.
Cote Jardin (6,5:1) rovněž splnil papírové předpoklady. Většinu dostihu cválal v zadní části kompaktního pole a při točení do cílové roviny se po bariéře posunul blíže k Vivienne Wells. Spíše než s ní ale sváděl souboj s na vnější straně dráhy finišujícím duem Avignon – Joganville. Polobratr grupového supervytrvalce Los Cristianose v Českém derby ztrácel na Vivienne Wells 6 a ½ délky, takže jejich rozestup zůstal v podstatě stejný.
Avignon (8:1) letos volil odlišný program než většina soupeřů, když už od června měřil síly se staršími koňmi. Každopádně už v paddocku zanechal výborný dojem a na dráze potvrdil, že i koncem listopadu drží formu. Dodejme, že je českým odchovancem, když je prvním potomkem dvojkové vítězky Aurory.
Joganville (11:1) startoval především jako náhrada za stájového druha Rusela. Jevil se totiž jako kůň s kratším optimem, když byl na sobotu přihlášen i do trojkové míle. S distancí St Legeru si každopádně poradil. V polovině cílové roviny se sice zdálo, že slábne, ale poté co si Milan Zatloukal přehodil bičík, znovu zabral a nakonec ho od Avignona dělil pouhý nos.
Agata Christie (9:1) byla ježděná už u „tisíce“ a na své přemožitele ztrácela výrazněji. Nenavázala tak na dobré výkony z dvojice slovenských klasik, tedy z tamního Oaks a derby.
Kenshibu (25:1) už absolvoval šestý jedničkový start, z toho třetí klasický, nicméně dotaci z nich vytěžil jedinou, a to za páté místo ve Velké letní ceně. Tentokrát na konce pole odcouval už v oblouku a vyběhl slabší formu než v Českém derby, kde na Vivienne Wells ztrácel zhruba 14 délek, zatímco tentokrát i kvůli vypuštěnému závěru činilo jeho manko 35 délek.
Dicke Berta (200:1) se zpočátku ukázala na špici, ale už u „tisíce“ začala ztrácet kontakt a dokončila daleko poslední. Přeci jen handicap 41 kg prozrazoval, že na tuto konkurenci nemá.
(Jaroslav Fabris)