Vizitky žokejů EJC 2021
Představujeme sestavu žokejů letošního Evropského poháru žokejů, která čítá deset jmen a tři divoké karty.
Panagiotis Dimitsanis
Řecko
Narozen: 1976
Počet vítězství: cca 4400
Nejnižší váha: 53 kg
Účast na EJC: 2017 (5.), 2018 (9.) / 10 startů, 1 vítězství, 3 umístění.
Již potřetí přijíždí na Evropský pohár žokejů řecká superhvězda Panagiotis Dimitsanis. 21násobný šampión své země se každým rokem přibližuje k magické hranici 5000 vítězství a v rodném Řecku vyhrál již prakticky všechno. Poprvé na sebe upozornil před více než čtvrt stoletím jako jezdec legendární klisny Misirly. Následovalo několik vítězství v řeckém derby a dalších vrcholech kalendáře. Svůj první zlatý bičík, který se v Řecku uděluje nejlepšímu jezdci sezóny, získal v roce 1998. Od té doby se nestal šampiónem pouze dvakrát.
V sezóně 2005 dosáhl rekordních 238 vítězství a před sedmi lety činila jeho úspěšnost neuvěřitelných 37 procent. Historickým dnem řeckého turfu se stal 10. únor 2014, kdy Dimitsanis ve stylu Frankieho Dettoriho ovládl všech 7 dostihů, které se v ten den konaly. Svým stylem s krátkými třmeny připomíná americké jezdce, většinu svých vítězství dosáhl na drahách s pískovým povrchem. Mnohokrát dokázal zvítězit také na Kypru, v Belgii a také ve Francii. Rád by se ještě podíval do Dubaje a Hongkongu. Lásku ke koním předal i své dceři, která mezitím dosáhla na titul mistryně Řecka v drezuře.
Panagiotis Dimitsanis vyhrává jeden z dostihů EJC
Antonio Fresu
Itálie
Narozen: 1991
Počet vítězství: přes 500
Nejnižší váha: 56 kg
Největší úspěchy: Dubai Golden Shaheen (Gr.1, Zenden), Al Maktoum Challenge (Gr.2 – 2x, Furia Cruzada, Military Law), Premio Dormello (Gr.2, Telepatic Glances), UAE Oaks (Gr.3, Nomorerichblondes), Premio Regina Elena Shadwell (Gr.3, Act of War), Premio Carlo Vittadini (Gr.3, Anda Muchacho), Premio del Piazzale Memorial Enrico Camici (Gr.3, Anda Muchacho), Premio Elena e Sergio Cumani (Gr.3, Party Goer), Abu Dhabi Championship (Gr.3, Irish Freedom).
Účast na EJC: 2017 (15.) / 6 startů bez umístění.
Přestože věkem patří Antonio Fresu mezi nejmladší účastníky letošního EJC, zároveň je jedním z největších světoběžníků. Během jedenácti let, které uplynuly od jeho nástupu do slavné italské dostihové školy v Pise, již stihl načerpat zkušenosti v řadě zemí. První jezdecké krůčky dělal v mocné stáji Alduina a Stefana Bottiových a už jako začínající mladík byl na zkušené v Anglii. Po vyučení se vydal na cesty, dva roky strávil u Marca Bottiho v Newmarketu, později pracoval pro Eda Dunlopa a pilně pendloval mezi Evropou a Blízkým východem. Poznal dostihy ve Spojených arabských emirátech, Bahrajnu, Německu, Švédsku či Španělsku. Ve střední Evropě se mihnul ve Varšavě, Bratislavě, Budapešti a před čtyřmi lety také na Evropském poháru žokejů v Praze.
Je doma na všech dostihových površích od polytracku po trávu, kromě anglických plnokrevníků pravidelně jezdí i klání arabů. V aktuální sezóně dosáhl na svůj zatím největší úspěch, s americkým Zendenem vyhrál grupu 1 Dubai Golden Shaheen. Aktuálně jezdí hlavně doma v Itálii, ale před dvěma týdny potěšil české dostihové příznivce vítězstvím s Markonim LP v maďarském Kincsem Díj.
Per-Anders Graberg
Švédsko
Narozen: 1974
Počet vítězství: cca 1400
Nejnižší váha: 54 kg
Největší úspěchy: Stockholm Cup International (Gr.3, Bank Of Burden – 4x), Polar Cup (Gr.3, Silver Ocean, Tinnitus), Scandinavian Open Championship (Gr.3, Bank Of Burden – 2x, Suspicious Mind), IKC Fonder Pramms Memorial (Gr.3, Plantagenet), Stockholms Stora Pris (Gr.3, Bank Of Burden), Svenkst Derby (L, Duke Derby), Norsk Derby (L, Old Pal), Dansk Derby (Quite A Mission).
Účast na EJC: 2015, 2016 (11.), 2017 (15.), 2018 (5.), 2019 (4.) / 25 startů, 0 vítězství, 12 umístění.
Jeden z nejúspěšnějších skandinávských žokejů všech dob Per-Anders Graberg je dlouholetým fanouškem Evropského poháru žokejů. Letos se těší již na svou šestou účast, vynechal pouze loňský ročník poznamenaný cestovními restrikcemi kvůli covidu-19. Opakovaně se umístil v EJC Leram Million a dvakrát byl dokonce v TOP 5 celkového hodnocení, ale jeho jediným vítězstvím na pražské půdě zatím zůstává klasická Jarní cena klisen s výbornou Lady Westminster.
Na severu Evropy si mnohonásobný švédský šampion udělal jméno především v sedle nezdolného ryzáka Bank Of Burden, který doma ovládl řadu grupových dostihů a získal přezdívku „král Skandinávie“. I díky tomuto koni se stal Graberg rekordmanem – jako jediný v historii pětkrát ovládl nejprestižnější skandinávský dostih Stockholm Cup (Gr.3). Mezi jeho úspěchy nechybí ani kompletní sbírka všech severoevropských derby. Koncem 90. let sbíral zkušenosti u amerického trenéra Richarda Mandelly, kde byl jeho mentorem hvězdný žokej Gary Stevens. Zimy tráví už řadu let na Blízkém východě, nejčastěji v Dubaji.
Per-Anders Graberg podepisuj kartičky na EJC - foto Martin Haleš
Eddy Hardouin
Francie
Narozen: 1990
Počet vítězství: cca 750
Nejnižší váha: 52,5 kg
Největší úspěchy: Grosser Preis von Bayern (Gr.1, Iquitos), Grosser Preis der Badischen Wirtschaft (Gr.2, Iquitos), Grosser Preis der VGH Versicherungen (Gr.2, Red Dubawi), Deutsches St. Leger (Gr.3, Kaldera), Badener Meile (Gr.3, Red Dubawi), Grosse Europa-Meile (Gr.3, Nordico), Prix de Psyche (Gr.3, Bourree), Prix de Royaumont (Gr.3, Thunder Drum).
Účast na EJC: debutuje.
Sedmý muž letošní francouzské statistiky Eddy Hardouin se narodil do dostihové rodiny. Jeho dědeček byl majitelem hřebčína Haras de la Pomme, a tak se odmalička pohyboval kolem koní. Ve čtrnácti letech začal sbírat zkušenosti ve věhlasné stáji Roberta Colleta a už v době učení patřil mezi nejlepší mladé jezdce. Aktuálně je stabilním členem top10 francouzského šampionátu.
Jeho partnerkou je německá trenérka působící ve Francii Carina Fey, a tak Hardouin řadu let dostává velké příležitosti i v Německu. Získal tam dosud své jediné Gr.1 vítězství ve Velké ceně Bavorska s německým Koněm roku Iquitosem, tradičně se mu daří i na slavném podzimním mítinku v Badenu Badenu. V posledních sezónách pravidelně spolupracuje s trenérem Václavem Lukou mladším, pro něhož ve Francii vyhrál na koních jako Ventaron, Mowaeva nebo Ideal King. Pražskému publiku se zatím představil jen před třemi lety, když finišoval těsně druhý v Českém derby na německém Poldi’s Lieblingovi.
Eddy Hardouin vyhrává Grossr Preis von Bayern s Iquitosem
Václav Janáček
Česká republika
Narozen: 1985
Počet vítězství: 1219
Nejnižší váha: 55,5 kg
Největší úspěchy: St. Leger Italiano (Gr.3, Donn Halling, Trip To Rhodos), Goldene Peitsche (Gr.3, Kitty Marion), Derby Espanol (Don Sancho), Grand Prix Land Rover – Jockey Club (L, Lateran Accord), Španělské Oaks (Opikkopi, Navarra, Noctalia), České derby (Laureat, Tullamore, Hazarder), St. Leger (Sanok, Blessed Kiss), Slovenské derby (Timekeeper), Slovenský St. Leger (Passepartout), EJC Middle (Tamarind Cove), Nagroda Liry (Kundalini), Jarná cena kobýl (Syrenka), Slovenské Oaks (Barthesa), Velká cena Prahy (Sharpour), Nagroda Rzecznej (Sharpour).
Účast na EJC: 2015 (3.), 2016 (2.), 2018 (4.), 2019 (5.) / 24 startů, 2 vítězství, 14 umístění.
V dobré formě i rozpoložení přijíždí na svůj pátý Evropský pohár žokejů mnohonásobný český i španělský šampión Václav Janáček. Koncem června slavil s Hazarderem své třetí vítězství v Českém derby, o dva měsíce později šokoval německý turf vítězstvím v největším tamním sprintu Goldene Peitsche na podceňované klisně Kitty Marion. Byl to pro něj už třetí triumf v grupě 3.
Podle počtu vítězství nejúspěšnější aktivní český žokej tak nadále pokračuje ve zdolávání velkých met. Stal se teprve druhým Čechem, který pokořil hranici 1000 vítězství a jediným, kdo startoval v nejbohatším evropském dostihu Ceně vítězného oblouku. Už v roce 2009 stanovil rekord v počtu vyhraných dostihů na českém území během jediné sezóny a lze předpokládat, že jeho tehdejších 82 vítězství vydrží v historických tabulkách ještě mnoho let. Celkem dokázal zvítězit ve dvanácti různých zemích, z toho v sedmi se prosadil na klasické scéně. Jeho bilance v Evropském poháru žokejů je působivá – pokaždé skončil v celkovém hodnocení mezi pěti nejlepšími a minimálně jednou sahal po vítězství. Ve volném čase rybaří a věnuje se dceři Viktorii, která se zúčastňuje dostihů poníků v rámci Pony ligy.
Několikanásobný český a španělský šampión Václav Janáček – foto Martin Haleš
Gérald Mossé
Francie
Narozen: 1967
Počet vítězství: cca 2500
Nejnižší váha: 55 kg
Největší úspěchy: Prix de l‘ Arc de Triomphe (Gr.1, Saumarez), Prix du Jockey Club (Gr.1, Celcic Arms, Ragmar, Reliable Man), Prix de Diane (Gr.1, Resless Kara, Shemaka, Vereva, Zainta, Daryaba), Poule d’Essai des Poulains (Gr.1, Ashkalani, Daylami, Sendawar), Poule d’Essai des Pouliches (Gr.1, Zalaiyka), Prix Morny (Gr.1, Tersa, Arazi, Chargé d’Affaires, Bad As I Wanna Be, Reckless Abandon), Prix Jean-Luc Lagardére (Gr.1, Arazi, Siyouni), Melbourne Cup (Americain), Coronation Stakes (Gr.1, Gold Splash, Immortal Verse), St. James’s Palace Stakes (Gr.1, Sendawar), Nunthorpe Stakes (Gr.1, Nuclear Debate), King’s Stand Stakes (Gr.1, Nuclear Debate), Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, Skalleti), E. P. Taylor Stakes (Gr.1, Siyouma), Dubai Duty Free (Gr.1, Jim and Tonic), Hong Kong Cup (Gr.1, River Verdon, Jim and Tonic), Hong Kong Vase (Gr.1, Daryakana, Red Cadeaux).
Účast na EJC: 2016 (3.) / 7 startů, 1 vítězství, 2 umístění.
Každá éra má své žokejské hvězdy, ale existuje hrstka jezdců, které si udržují obrovské renomé dlouhodobě a napříč generacemi. Mezi takové stálice patří rodák z jihozápadní Francie Gérald Mossé, který jezdí dostihy už neuvěřitelných 38 let a ve svých čtyřiapadesáti stále vyhrává velké dostihy. O svých kvalitách přesvědčuje nejen doma ve Francii, ale pravidelně také na druhé straně kanálu La Manche a také v Německu, kde letos získal mimo jiné grupu 1 Bayerisches Zuchtrennen.
Už těsně po vyučení si ho všiml legendární trenér Francois Boutin, který trénoval koně v majetku Jeana-Luca Lagardérea. V roli jeho stájového jezdce vystoupal Mossé v 80. letech mezi francouzskou špičku, často jezdil i pro Francoise Doumena. Vrcholem této éry bylo vítězství v Ceně vítězného oblouku 1990 se Saumarezem a série pěti úspěchů s fenomenálním dvouletkem Arazim o rok později. Následovalo osmileté působení u Aga Khana, dodnes považované za jednu z nejúspěšnějších spoluprací žokeje s velkou stájí. Řadu sezón strávil také v Hongkongu, kde nasbíral přes 600 vítězství včetně všech dostihů grupy 1 tamního kalendáře. Jako první Francouz dokázal zvítězit i ve slavném Melbourne Cupu.
Stylově je Gérald Mossé typickým zástupcem klasické francouzské školy v tradici Yvese Saint-Martina a Freddieho Heada. Jezdí s velmi krátkými třmeny a vzhledem ke své výšce často doslova balancuje za krkem koně. Právě tento sed je ale v jeho podání vysoce efektivní. V současné době je Mossé na volné noze a na jeho výkonech i výsledcích je na první pohled vidět, jak ho jeho profese stále naplňuje.
Martin Seidl
Německo
Narozen: 1993
Počet vítězství: 372
Nejnižší váha: 54 kg
Největší úspěchy: Grosser Hansa-Preis (Gr.2, Dschingis Secret – 2x), T. von Zastrow Stutenpreis (Gr.2, Amorella), St. Leger Italiano (Gr.3, Dschingis Secret), Preis des Winterfavoriten (Gr.3, Brisanto), Herzog von Ratibor-Rennen (Gr.3, Los Cerritos, Colomano), Preis der Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, Va Bank), Preis der Deutschen Einheit (Gr.3, Devastar), Fritz Henkel Stiftung-Rennen (Gr.3, Destino), Preis der Winterkönigin (Gr.3, Whispering Angel), Karin Baronin von Ullmann – Schwarzgold Rennen (Gr.3, Belcarra).
Účast na EJC: debutuje.
Rodák z bavorského Vilsbiburgu je jedním z nejúspěšnějších německých žokejů nastupující generace. S koňmi se seznámil už v dětství, neboť jeho rodiče chovali klusáky a později plnokrevníky. Martin Seidl tak začínal v dostizích poníků a brzy na sebe upozornil jako talentovaný amatérský jezdec. V roce 2009 se vyučil v Kolíně nad Rýnem a už v osmnácti letech dostal nabídku od trenérského šampióna Markuse Kluga, u něhož působí dodnes. Cenné zkušenosti čerpal na pobytech v Itálii a zejména v Jihoafrické republice.
Ve velkorysém areálu hřebčína Röttgen se již potkal s řadou špičkových koní. Tím dosud nejlepším byl účastník Ceny vítězného oblouku a třetí z derby Dschingis Secret, s nímž Seidl dvakrát ovládl grupu 2 Grosser Hansa-Preis v Hamburku a také St. Leger Italiano na milánském San Siru. Do Prahy přijíždí Seidl s cílem co nejlépe reprezentovat svou rodnou zeni, jejíž barvy v předešlých ročnících hájili jeho stájoví kolegové Andreas Helfenbein a Maxim Pecheur.
Martin Seidl vyhrává podruhé Grosser Hansa-Preis se Dschingis Secretem
Ricardo Sousa Ferreira
Portugalsko
Narozen: 1993
Počet vítězství: cca 250
Nejnižší váha: 55 kg
Účast na EJC: 2018 / 4 starty, 0 vítězství, 2 umístění.
Podruhé v historii EJC bude v Praze vlát portugalská vlajka. Ricardo Sousa Ferreira pražskou dráhu dobře zná, díky přátelství s Václavem Janáčkem předloni startoval i ve Velké jarní ceně a svou znalost středoevropského regionu upevnil letošní účastí na bratislavském mítinku Turfu Gala. Přestože prakticky celou kariéru působí v dostihově rozvinutějším Španělsku, je velkým portugalským patriotem a možnost reprezentovat rodnou zemi pro něj hodně znamená.
Už jako žák absolvoval půlroční stáž v britském Newmarketu, kde působil ve stáji Sira Marka Prescotta, a po návratu se zařadil do španělské špičky. V roce 2018 se stal poprvé tamním šampiónem. Za své největší úspěchy považuje vítězství ve španělském derby a v prestižním Copa de Oro. Pravidelně se objevuje také ve Francii a kromě svých hlavních působišť si vyzkoušel i starty v Maroku a Polsku.
Sibylle Vogt
Švýcarsko
Narozena: 1995
Počet vítězství: přes 100
Nejnižší váha: 54 kg
Největší úspěchy: German 1000 Guineas (Gr.2, Novemba), Preis der Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, Wai Key Star), Dr. Busch-Memorial (Gr.3, Winterfuchs).
Účast na EJC: debutuje.
První nominovaná žena v historii Evropského poháru žokejů se loni proslavila senzačním vítězstvím v International Jockey Challenge v rámcovém programu nejbohatšího dostihu světa Saudi Cupu. S šestadvacetiletou rodačkou ze švýcarského Leimbachu dnes dělají rozhovory světová dostihová média jako Racing Post nebo horseracingplanet.com, ale už před velkým úspěchem v Rijádu bylo patrné, že talentovaná jezdkyně dojde ve své kariéře daleko.
V dětství se chtěla stát policistkou, ale ve třinácti začala jezdit na ponících a její plány se zásadně změnily. Od roku 2016 působí v Německu. Po štacích u trenérů Markuse Kluga a Carmen Bocskaiové loni přestoupila k Peteru Schiergenovi, u něhož pracuje jako stájová dvojka. V roce 2019 se stala teprve třetí ženou německé historie, která zvítězila v grupě 3 a letos dovedla Novembu k triumfu v klasickém German 1000 Guineas. Momentálně sní o vítězství v grupě 1 a dalších mezinárodních příležitostech. Ve volném čase pečlivě studuje dostihové záznamy, výsledky a také původy koní. Patří k jezdcům, kteří chtějí o svých koních vědět úplně všechno včetně rodokmenových dispozic.
Sibylle Vogt vyhrává s Novembou German 1000 Guineas
Adrie de Vries
Nizozemsko
Narozen: 1969
Počet vítězství: cca 2700
Nejnižší váha: 56 kg
Největší úspěchy: Deutsches Derby (Gr.1, Weltstar), Grosser Preis von Baden (Gr.1, Getaway), Grosser Preis von Berlin (Gr.1, Dschingis Secret), Darley Prix Jean Romanet (Gr.1, Odeliz), Preis von Europa (Gr.1, Meandre, Empoli, Windstoss), Oaks d’Italia (Gr.1, Gyreka), Premio Longines Lydia Tesio (Gr.1, Odeliz), Rheinland-Pokal (Gr.1, Campanologist), Al Maktoum Challenge R3 (Gr.1, Salute the Soldier), Dubai City Of Gold (Gr.2, Prize Money), Qatar Prix Foy (Gr.2, Dschingis Secret), Mehl-Mülhens-Rennen (Gr.2, Precious Boy), German 1000 Guineas (Gr.2, Kali, Lancade), Singspiel Stakes (Gr.2, Lord Glitters), Al Maktoum Challenge R2 (Gr.2, Salute the Soldier), Grosser Mercedes-Benz Preis (Gr.2, Prince Flori), Goldene Peitsche (Gr.2, Son Cesio), Grosse Europa-Meile (Gr.2, Precious Boy, Alianthus), Badener Meile (Gr.2, Nica), Union-Rennen (Gr.2, Wiener Walzer, Arrigo, Ivanhowe, Shimrano, Weltstar), Graffenberger Meilen Trophy (Gr.2, Alianthus, Sir Oscar), Gerling-Preis (Gr.2, Atempo, Ivanhowe, Dschingis Secret), Diana-Trial (Gr.2, Longina, Akribie), Qatar Derby (Noor Al Hawa).
Účast na EJC: 2019 (2.) / 7 startů, 2 vítězství, 1 umístění.
Před dvěma lety přišel Adrie de Vries o celkové vítězství v Evropském poháru žokejů v poslední možné chvíli, když ho v závěrečném dostihu přeskočil Christophe Soumillon. Nyní se „létající Holanďan“ vrací do Prahy a opět se může pochlubit výbornou formou. Minulý víkend vyhrál německý St. Leger na hřebci Aff un zo, v šampionátu je aktuálně devátý a před sezónou si jako obvykle přivezl několik cenných úspěchů z Blízkého východu.
Kariéra syna dlouholetého majitele dostihových snese ta nejpřísnější mezinárodní měřítka. Je lemovaná několika účastmi v Japonsku, zimními angažmá v Dubaji a úspěšnými hostováními v Ascotu včetně královského mítinku či Shergar Cupu. Vedle barev ikonických německých hřebčínů opakovaně oblékl i dres Godolphinu. K vítězství v grupě 1 například dovedl výborného Campanologista. Třikrát zvítězil v Ceně Evropy a hned pětkrát se radoval z triumfu v hlavním trialu německého derby Union-Rennen. Úspěch v samotné modré stuze se mu ale dlouho vyhýbal. O to sladší bylo vítězství s Weltstarem v roce 2018.
Doma v Nizozemsku získal od poloviny 80. let třináct šampiónských titulů. Poté se propracoval do nejužší špičky i v mnohem těžší konkurenci v Německu, kde se stal šampiónem v roce 2014. Byl stájovou jedničkou hřebčínů Schlenderhan, Röttgen a hvězdného trenéra Markuse Kluga. Momentálně působí jako freelancer. Jako svůj hlavní koníček uvádí koně a dostihy. Když zrovna není v sedle, studuje svá budoucí “rita” a soupeře, intenzivně sleduje dostihové dění v zahraničí a stará se také o několik koní v majetku své manželky.
Adrie de Vries - foto Jana Syručková
Divoké karty na EJC 2021
Petr Foret
Poprvé v kariéře dostal divokou kartu na EJC i Petr Foret. V posledních letech působí jako freelancer, ale často se objevuje v sedlech koní trenéra Václava Luky. Bošovická spolupráce letos přinesla mimo jiné dvojici klasických vítězství s českou odchovankyní Solemeenou v Jarní ceně klisen a progresivním Kamssiem v St. Legeru, ale i dva jedničkové triumfy s Ignaciem Reillym.
Jaroslav Línek
Popáté v kariéře zasáhne do vývoje Evropského poháru žokejů slovenský šampión Jaroslav Línek. Dvakrát – v letech 2017 a 2020 – se dostal mezi nejlepších pět jezdců v celkovém hodnocení a jako jediný dokázal dvakrát zvítězit v EJC Leram Million. Letos vyhrál mimo jiné klasické Nemzeti Díj v Budapešti, ale i Velkou letní cenu v Mostě nebo bratislavský Zlatý pohár.
Jan Verner
Úřadující český šampión Jan Verner se vrací na EJC po úspěšné loňské premiéře, kdy obsadil celkové čtvrté místo. Z jeho letošní série úspěchů zmiňme polskou Nagrodu St. Leger na německé klisně Memphis, dvě klasická vítězství na Slovensku s Petardou a Classou či triumf v Gomba handicapu na nezdolném Mr Rightovi.
(tisková zpráva EJC)