Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Vrchol závěrečného víkendu pro Lowe Wole (analýza)

Vrchol závěrečného víkendu pro Lowe Wole (analýza)
Lowe Wole vyhrála Pražského zimního favorita - foto Jana Syručková

Vrcholem závěrečného víkendu letošní sezóny byl 6. Pražský zimní favorit PP Asset management, který se odběhl v sobotu ve Velké Chuchli.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Od stěhování Ceny zimního favorita do Mostu hostí chuchelské závodiště Pražského zimního favorita na 1800 metrů. Přestože dostih nese „pouze“ status II. kategorie, jedná se o jeden z vrcholů sezóny pro dvouleté koně. Vždyť jeho loňským vítězem se stal Zamico, který následně ovládl Velkou jarní cenu. Letos byl navíc Pražský zimní favorit z vrcholů pro dvouleté nejpočetněji obsazený. Ve dvanáctičlenném poli se nacházela čtveřice vítězů a právě jeden z nich uspěl i v sobotu. 

LOWE WOLE (14:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) předchozí dva starty absolvovala v dostizích Fitmin Cupu, tedy mezi českými odchovanci. Začátkem září brala na distanci 1200 metrů páté místo, ale o měsíc později na mílové distanci a měkčí dráze už dokázala zvítězit. V sobotu jí každopádně čekala silnější konkurence, takže hned sedmička jejích soupeřů odskakovala s nižším kurzem. Navíc bylo otazníkem, jak si poradí s dalšími metry navíc. Distance 1800 metrů měla totiž zvlášť na měkké půdě nahrávat potenciálním vytrvalcům, zatímco oba rodiče Lowe Wole podali nejlepší výkony na míli.

Většinu dostihu cválala svěřenkyně Karla Germiče kolem pátého místa, a bylo proto netradiční, že v lahovickém oblouku měla před sebou i za sebou zhruba dvoudélkovou mezeru. Po jeho vytočení zůstala ve vnitřní stopě, kde byla trochu osamocena. Martina Havelková jí přesto rozhýbala k silnému závěru. U distance už bylo jasné, že jejím jediným soupeřem bude Charpentier, ale nakonec minula i jeho a v cíli měla převahu 1 a ½ délky.

Lowe Wole je vlastní odchovankyní svého majitele Rostislava Šefraného, v jehož barvách běhala i její matka Lowe Connection. Té rovněž seděla měkká dráha, na níž jako dvouletá zvítězila v Ceně Masise i Ceně zimní královny. Slušně vstoupila i do klasické sezóny, když třetí finišovala v Deylově memoriálu, ale její další starty byly zklamáním. Lowe Wole, jejímž otcem je výborný německý mílař Amaron, je jejím prvním potomkem.

Charpentier (13:1) stál jako roček 25.000 euro. Je totiž zástupcem prvního ročníku potomků výborného Cracksmana, přičemž matka i dva jeho polosourozenci dosáhli na stratus black-type. V sobotu ukázal progres, ale původ i chtivější projev napovídají, že ani pro něj nemusí být delší distance to pravé.

Tommy Lee Horn (30:1) naopak vypadá jako jednoznačný vytrvalec. Krátce po startu bylo znát, že mu schází zkušenosti, když na soupeře ztrácel několik délek, ale v rovině se působivým závěrem dostal až na třetí příčku. Jako roček stál 7.500 metrů, když je prvním potomkem matky, která ve Francii vyhrála na menších drahách čtyři vytrvalecké dostihy a dosáhla na tamní handicap 36,5 kg.

Otcem Tommy Lee Horna je na dráze výborný Golden Horn. Jeho výsledky v chovu vypadají jako zklamání, protože nedal vyloženě špičkového potomka, a i proto jeho připouštěcí poplatek klesl z 60.000 na letošních 10.000 liber. Nicméně zároveň je plemeníkem, který nemá mnoho „odpadu“, když jeho na ostrovech startující potomci v průměru dosáhli na rating 82 liber. To je známka, s níž lze bodovat v českých jedničkách.

Eagle Babe (6,5:1) byla nejzkušenějším koněm v poli, přesto i díky prodloužení distance navázala na progres z předchozího startu.

Duplikat (4,5:1) absolvoval českou premiéru. Také on se v závěru rozcházel, ale jeho koncovka mohla být ještě údernější, kdyby v cílové rovině „nevisel“ doprava.

Mes Ailes (3,9:1) nenavázal na třetí místo z Ceny zimního favorita. V ní se pomalu rozcházel a v závěru přišel se silným závěrem, zatímco tentokrát se po startu dostal do první vlny a s žokejem se přetahoval. Původ má nicméně vytrvalecký.

Don Hugo (7,5:1) je třetím potomkem výborné Dumnonie. Obě jeho starší polosestry vyhrály jedničku a skončily druhé v klasice. Má pozdnějšího otce, takže příští rok od něj lze čekat více.

Imperio (7,8:1) si počínal aktivně a v závěru slábnul. Metry navíc mu teoreticky měly přijít vhod, ale otazníkem byla bezmála čtyřměsíční pauza.

Granit (13:1) asi bude potřebovat ještě delší distance. Žokej Václav Janáček od startu neměl nic v rukách a závěr vypustil.  

Dangerous (37:1) by měl být podobně jako matka Dally Hit pozdnější, takže ani ve čtvrtém životním startu nedosáhl na premiérovou dotaci.

Rabbit Elusive (18:1) v létě zvítězila stylem start-cíl na o 400 metrů kratší distanci a rychlejší dráze. V sobotu byla chtivější a v závěru slábla.

Vertinsky (45:1) stejně jako při debutu doběh uzavřel, když kontakt se soupeři ztratil krátce po vytočení lahovického oblouku.

VÝSLEDEK