Vytrvalecká elita českého turfu

Arcturus bojoje o druhé místo ve Starohájském kritériu, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

Přední vytrvalci se v sobotu v Chuchli představí v tradičním největším srovnávacím testu sezóny na distanci 2400 metrů.

Na startu Velké ceny českého turfu Charvát Group a Lokotrans Slovakia se sejde osmička startujících. Dostih by mohl mít podobný scénář jako nedávný Zlatý pohár. Loňský vítěz slovenské trojkoruny Arcturus tehdy skončil druhý za Ramssiem, který ale tady chybí. To mu dává slušné šance na úspěch. Do sezóny vstoupil později, v obou startech se ukázal dobře a jeho forma může ještě gradovat. Od pátku jsou ale hlášeny deště a případná měkká dráha by prověřila jeho vytrvalost. V sedle svěřence Františka Holčáka bude Jan Verner.

Arcturus druhý ve Zlatém poháru, čtvrtá Palmera, šestý Indian Eagle

Specialistou na měkkou dráhu je Boomboom Kiss, který byl loni na podzim na takovém povrchu třetí v Listed na 2200 metrů v Drážďanech. Loni byl pátý v EJC Middle, když se dřív věnoval hlavně distancím do 2000 metrů. Letos ho ale Luboš Urbánek nasměroval na 2400 metrů, na nichž absolvoval všechny čtyři starty. V tom prvním byl čtvrtý v Memoriálu Vlastimila Smolíka v Mostě. Další již odběhl ve Francii, kde nebyl daleko v Listed ve Vichy, kde v dalším startu ve slušné společnosti porazil i Ramssia. V posledním startu v Listed v Craonu na nejlepší nestačil, ale běželo se na pevnější dráze.

Boomboom Kiss třetí v Listed Grosser Herbstpreis loni v Drážďanech

Jediným tříletým na startu bude Rusel reprezentující stáj manželů Nieslanikových. V derby předzkoušce Memoriálu judr. Otakara Frankenbergera se předvedl druhým místem za pozdějším derby vítězem Opasanem, když finišoval z konce pole. V derby šel víc z pozice a skončil šestý, těsně za Ratem, což také není patný výsledek. Uvidíme, jakou taktiku s ním zvolí Tomáš Lukášek, rychlé tempo se ale v dostihu asi čekat nedá.

Rusel šestý v Českém derby

Řekli nám:

František Holčák, trenér Arctura: „Acturus je na tom dobře. Stejně jako ve Zlatém poháru od něj čekám dobrý výsledek a měl by bojovat mezi nejlepšími. Radši má pevnější půdu, ale pokud bude měkko, budou se s tím muset vyrovnat i soupeři.“

17:30 - 7.dostih

Velká cena českého turfu Charvát Group a Lokotrans Slovakia

R - cena L - 3+ - 2400 m - 600 000 Kč

BOOMBOOM KISS(FR), 5 tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 59,0

Ve Francii běhal většinou na tratích do 2000 metrů a loni byl pátý v EJC Middle. Letos však přešel na tratě 2400 metrů, na nichž si vede slušně ve Francii, vyběhal si rating 42 kg a byl dvakrát šestý v Listed. Sednout by mu měl i měkká dráha, na níž se loni umístil v Listed na 2200 metrů v Drážďanech.

ARCTURUS(IRE), 4 tr. František Holčák, ž. Jan Verner 59,0

Loňský vítěz slovenské trojkoruny nastoupil do sezóny později, ale vedl si dobře jak v Lázeňské míli, tak ve Zlatém poháru na 2400 metrů. Tady může na své výkony navázat.

CACOPHONOUS(GB), 5 tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 59,0

Vyhrál Dvojnásobnou karlovarskou míli, ale s nízkou váhou. Minule bojoval ve Varech o prvenství na 2400 metrů, ale tady je přeci jen konkurence silnější. Na příští víkend je na přihláškách Prix du Cadran.

ORLEANO, 4 tr. Ivana Pejšková, ž. Václav Janáček 59,0

Minule ve Varech trochu zklamal, jinak chodí dobře, ale o kategorii níž. 2400 metrů už je trochu na hraně, v jedničce se představí poprvé a soupeři tu jsou silnější.

PALMERA(GER), 4 tr. Zuzana Kubovičová, ž. Pavlína Filipová 57,5

Minule jí ve Zlatém poháru nesedl pomalejší průběh, vytrvalosti má dost. Těžko se ale hledá někdo, kdo by to teď udělal rychlejší.

ORPHEUS, 5 tr. Zdeněk Seménka, ž. David Liška 59,0

Loni sice v Mostě vyhrál Memoriál Vlastimila Smolíka, potom ale šel s formou dolů a prosadil se až letos v Chuchelské trojce. O kategorii výš ale minule nic velkého nepředvedl, porazil ho i Orleano a tady by to pro něj mělo být silné.

RUSEL(FR), 3 tr. Miroslav Nieslanik, ž. Tomáš Lukášek 56,0

Ve Frankenbergerově memoriálu přišel s koncovkou zezadu druhý, derby šel víc z pozice a šesté místo bylo taky slušné. Pokud by chtěl víc uplatnil svoji koncovku, potřeboval by svižnější tempo, které tu ale asi nebude. Srovnání se staršími ale nemusí vyjít špatně.

INDIAN EAGLE(GER), 6 b tr. Ladislav Pohanka, ž. Adam Florian 59,0

Ve Zlatém poháru se vrátil po dvouleté pauze. Před tím vyhrál Listed v Itálii, konkurence tam však nebyla taková. Tady odvodil dostih a skončil šestý. Dostih v nohách ho ale může dostat výš.

Tipařův verdikt: Arcturus se ukázal dobře v obou letošních startech. Dostih by měl mít podobný průběh jako Zlatý pohár, takže má velké šance uspět. Případná měkká dráha by ale nahrávala BOOMBOOM KISSovi, který se na tomto povrchu místil v Listed v Drážďanech a letos ukazuje, že 2400 metrů mu nedělá problém. Na jejich zaváhání bude čekat šestý z derby Rusel nebo Palmera, když oběma by sednul rychlejší dostih. (ob)

Tip: Boomboom Kiss – Arcturus – Rusel

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 2,33 Arcturus, 2,85 Boomboom Kiss, 6,5 Cacophonous, Rusel, 9 Palmera, 13 Indian Eagle, 25 Orleano, Orpheus

Fortuna: 2,5 Arcturus, 2,7 Boomboom Kiss, 6 Rusel, 7 Cacophonous, 8 Palmera, 15 Indian Eagle, 25 Orleano, 30 Orpheus