Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Wilantos se vrátil do loňské formy (analýza)

Wilantos se vrátil do loňské formy (analýza)
Wilantos vítězí v Karlovarské dvojnásobné míli, foto: Bohumil Křižan

Vrcholem nedělní premiéry v Karlových Varech byla 94. Karlovarská dvojnásobná míle - Cena společnosti Tipsport.

Tradiční handicap se koná na distanci 3200 metrů, takže se vedle Ceny prezidenta republiky jedná o nejdelší jedničkový dostih sezóny. Na jeho start se postavila šestice koní, z nichž pětice vlastnila kurzy do 8,5:1. Překvapivé vítězství ale získal největší outsider odskakující v sázkovém poměru 13:1.

WILANTOS (13:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) byl sázejícími přehlížený především na základě posledního běhání z mosteckého Memoriálu Vlastimila Smolíka, v němž skončil předposlední. Předtím si každopádně nevedl špatně. Při premiéře pod trenérem Grzegorzem Wroblewským ve Velké dubnové ceně sice sedmým místem výrazněji nezaujal, nicméně vzhledem k příliš krátké distanci podal slušný výkon.

Do loňského roku se nacházel v německém tréninku Henka Greweho a od našich západních sousedů přicestoval s tamním handicapem 73 kg, přičemž v českém handicapu stál před nedělním úspěchem jen o kilo výše. Toto srovnání tedy napovídalo, že pokud se vrátí do loňské formy, měl by zamířit vysoko. Zvlášť když distance nevypadala jako problém. Jeho největším loňským úspěchem je listopadové vítězství v prodejce na distanci 2500 metrů na all-weather dráze v Deauville, ovšem Racing Postu mu udělil shodný rating 81 liber také za páté místo na trati 3000 metrů v Saint-Cloud, kde ho porazila trojice black-type koní.

V neděli ho Petr Foret zpočátku vedl na třetím místě. Pořadí se začalo přesýpat na protilehlé rovině, kde nastoupil Containment. Wilantos ho hned nenásledoval, ale před závěrečným obloukem se dotáhl do jeho blízkosti. V cílové rovině pak převzal vedení, a i když zvenčí hrozila Lady In Pink, uhájil náskok ¾ délky. Ukázal tedy, že by u nás měl patřit k předním vytrvalcům, i když větší část vytrvalecké špičky míří do nedělního Zlatého poháru.

Lady In Pink (4,5:1) přišla z dobrým závěrem z konce pole, takže znovu potvrdila, že supervytrvalecké distance jí sedí. Vždyť když započítáme loňskou Cenu prezidenta republiky, z níž byla kvůli pozitivnímu testu na přítomnost zakázaných látek diskvalifikována, tak trojici nejlepších životních výkonů podala na distancích 2800 až 3200 metrů. Tentokrát těžila i z nejnižší váhy.

Containment (8,5:1) zavelel ke zrychlení za polovinou dostihu, kde soupeřům na několik délek odskočil. V závěru mu sice síly docházely, přesto uhájil třetí příčku. Narostlý ryzák absolvoval teprve pátý životní start a do Česka se stěhoval po francouzské premiéře za pouhých 5.500 euro. Odchovanec Godolphinu má přitom výborný původ. Jeho matka totiž dala dvojici black-type vítězů včetně Gr.1 vítěze z Austrálie, zatímco bába dala šestici black-type koní včetně výtečného Lammtarry.

Cacophonous (5,5:1) nenavázal na poslední výkon z Mostu, přestože o kilometr delší distance mu sedla více. Nenahrávala mu ovšem pevnější dráha.

Albatros (2,1:1) byl po povedeném mosteckém comebacku favoritem, přestože ho čekala silnější společnost a delší distance. Zda jeho aktuální handicap sedí, navíc bylo otazníkem, protože ho získal před bezmála třemi lety za vítězství v Ceně zimního favorita. Po podklouznutí v závěrečném oblouku s výraznějším závěrem nepřišel.

Orleano (7,8:1) zpočátku diktoval tempo, a přestože nebylo zas tak pomalé, brzy se dostal pod tlak. Nakonec dokončil s výraznou ztrátou, když na nevyhovující půdě závěr vypustil.  

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)