Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Wireless se rozloučil obhajobou (analýza)

Wireless se rozloučil obhajobou (analýza)
Wireless s Christophem Soumillonem vítězí v EJC Middle 2019 - foto: Jana Syručková

Wireless po roce ovládl Lokontrans EJC Middle a s Christophem Soumillonem se působivě rozloučil s bohatou kariérou.

Tradičním vrcholem Evropského poháru žokejů na střední trati 1800 metrů je Lokotrans EJC Middle. Favorité se rekrutovali z Velké ceny Prahy, kde čtvrtým místem zklamal loňský vítěz „Middlu“ Wireless. Jak se ukázalo, odepisoval se předčasně.

WIRELESS (4:1) má za sebou bohatou kariéru ve Francii. Už ve třech letech se třikrát umístil v Listed a další umístění na black type scéně přidal o rok později. Do tréninku Václava Luky přišel v pěti letech. Vyhrál Grand Handicap v Deauville, čtvrtý byl v Prix Dollar (Gr.2) a třetí místo na nejvyšší scéně mu v Premio Roma uniklo jen o chlup. Další rok přidal Listed úspěch, vítězství v Prix Quincey Barriere (Gr.3) mu uniklo jen o krk, v Prix Dollar byl pátý.

Loňskou sezónu začal opět ve velkém stylu. Vítězství v Listed i Gr.3 mu unikala velmi těsně. Přišel ale první propadák. V Prix Quincey Barriere byl zpočátku hektický a v závěru z dění vycouval. Pražskému publiku se ale představil skvěle, když ho Bauyržan Murzabajev v EJC Middle nechal v klidu za polem, aby pak v rovině razantně akceleroval. V dalších francouzských startech se ale opět ukázalo, jak je již hodně závislý na průběhu dostihu.

Díky tomu jsme ho letos mohli vidět častěji v našem regionu. Na jaře bez problémů vyhrál Cenu Scottish Rifla na Turf Gala, před Wagramem. Ten mu ale porážku oplatil ve Francii a nepovedl se mu ani start ve Velké ceně Prahy, kdy šel sice zezadu, ale možná tam neměl tolik klidu. V rovině pak nepřišlo takové zrychlení a stačil jen na čtvrtou příčku.

Díky tomu do Lokotrans EJC Middle nenastupoval jako favorit. Před dostihem se navíc negativně projevil jeho temperament. Nakonec vše klaplo a mohl vyrazit. Christophe Soumillon mu nechal za polem dostatek klidu a po zatočení neměl problém projít polem a s přehledem obhájit vítězství. Ukázal tak, že pokud se mu dostih povede, stále na naši špičku stačí. Tomu odpovídá i jeho současný francouzský rating 44 kg, který byl nejvyšší v poli.

Pro Wirelesse to byl poslední start kariéry a pro další sezónu by měl rozšířit nabídku napajedelských plemeníků. Kvalitní mílař je v našem chovu určitě potřeba. Je nejúspěšnějším potomkem druhého z Prix Jean Prat Kentucky Dynamite, který připouští za 3.000 € na Haras du Quesnay. Matka Sachet dala ještě jednoho Listed vítěze.

 

Vyhlášení vítěze Lokotrans EJC Middle

Sagar (7,77:1) patří k naší špičce již od dvou let, kdy vyhrál Cenu zimního favorita. Loni si připsal Velkou jarní cenu a byl druhý ve Velké ceně Prahy. Stejné umístění v ní zopakoval i letos, když před tím se tolik neukazoval.

Tady opět potvrdil podzimní nárůst formy. Loni dal přednost EJC Million na 1400 metrů, bylo ale vidět, že 1800 metrů mu sedí mnohem líp. V dostihu se pohyboval ve středu pole a táhlým finišem si došel pro druhé místo.

Torque Power (3:1) byl letos třetí ve Velké jarní a zařadil se mezi špičku. Zaběhl slušně i ve Francii, kde doběhl druhý na úrovni koní s ratingy 36 až 39,5 kg. Své kvality naplno potvrdil ve Velké ceně Prahy, kde uplatnil svůj tradiční finiš.

Tady šel opět ze zadní pozice, jeho spíd ale možná i díky tomu, že šel skrz pole, nebyl tak razantní a stačil na třetí příčku, když první dva neohrozil.

Black Canyon (8,5:1) se letos ve Francii trochu trápil. Jeho rating postupně klesl na 37 kg. Zdejší rychlejší dostihy mu ale vyhovují víc, je to tempovější kůň. Na začátku roviny se dostal dopředu a neodolal náporu jen tří soupeřů, když třetí místo prohrál jen těsně. Tímto výkonem navázal na loňské druhé místo.

Boomboom Kiss (7,77:1) u nás startoval poprvé, když k nám přišel s ratingem 40 kg. Loni ve Francii byl druhý v Listed, letos v červnu porazil Rousse a Black Canyona, když vyhrál v Lyon Parilly. To ale bylo na 2200 metrů a on chodil spíš dostihy na 2000 metrů a víc. Možná, že by pár metrů navíc potřeboval. Na začátku roviny nezachytil nástup soupeřů a koncovkou stihl páté místo až těsně před cílem.

Ryony (15:1) vyhrál předzkoušku Slovenského derby a naposledy byl druhý na míli v Imperiál Díj. V dostihu se držel na dobré pozici, ale v rovině začal na bariéře ztrácet. Na šesté místo se dostal přes slábnoucího Ideal Approach.

Ideal Approach (30:1) obsadil v minulých dvou ročnících druhou a třetí příčku. Tradičně se podílel na diktování tempa a v rovině si dlouho držel šanci na páté místo. Až těsně před cílem byl předstižen, čímž jistě rozesmutněl sázející, kteří ho měli 3,85:1 1-5. Víc by mu sedla rychlejší dráha, 1800 metrů už je u něj strop.

Father Frost (22:1) se v minulých třech letech zúčastňoval EJC Million. Několikrát ale již ukázal, že mu nedělá problém i delší trať. Ve Velké ceně Prahy byl slušně třetí. Nyní ale neměl světlý moment a došel jedním tempem.

Amazing Gangster (11:1) je chtivější a záleží na tom, jak se v dostihu usadí. To se ne tak moc povedlo, a když se před obloukem tempo trochu přibrzdilo, dost puloval. Ve finiši mu toho moc nezbylo a postupně ztrácel.

Doinyo (11:1) operoval celý dostih na špici, v závěru mu ale došel dech a skončil poslední. Stejně jako loni tedy na nejlepší nestačil.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)