Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Z Evžena roste hvězda, Mazhilis jde nahoru (analýza)

Z Evžena roste hvězda, Mazhilis jde nahoru (analýza)
Evžen s Jaroslavem Myškou (vpravo) poráží Mazhilise - foto: Jana Syručková

Diváci viděli ve dvojkové Ceně města Pardubic napínavý doběh. S oběma hlavními aktéry se můžeme v blízké budoucnosti setkat ve větších dostizích.

Cross country na 4500 metrů byla především v režii dvou koní, kteří jsou pro další starty jistě perspektivní.

EVŽEN (2:1) loni nebyl poražen a po lehké výhře v Ceně ČASCH se stal králem čtyřletých krosařů. Svoje ambice potvrdil i letos, kdy v Úvodní cross country Koroka nastoupil proti ostříleným koním z naší špičky. Na suveréna loňských kvalifikací Ange Guardiana neměl nárok, ale svedl vyrovnaný souboj s třetím z Velké pardubické Strettonem a vítězem Ceny Labe Mahonym.

Tady nastoupil v pozici favorita, kterou potvrdil. Zpočátku se nechtělo nikomu jet, proto to s ním Jaroslav Myška vzal na sebe. Když za Hadím příkopem převzal iniciativu Mazhilis, držel se za ním až do cílové roviny, kde ho po napínavém souboji porazil.

„Je to kůň do budoucna. Pošetřit, netlačit na něj, minimum startů, ať je zdravý. Má potenciál na velké dostihy v Pardubicích,“ sdělil po doběhu Jaroslav Myška v rozhovoru pro EquiTV.

Pětiletým je v říjnu určena Cena Jana Kašpara, díky svému potenciálu by ale Evžen mohl být už teď považován za favorita Ceny Vltavy.

 Evžen a Jaroslav Myška – foto: Jana Syručková

 

EVŽEN

byl zakoupen prostřednictvím

 

Mazhilis (8,5:1) vyhrál před třemi lety Gran Premio Merano. Na měkké půdě tehdy porazil Allen Voran, který měl ve Francii vysoký rating 67 kg, a Mullinsova Alelchi Inois, který na ostrovech patřil mezi širší špičku. Nutno ale dodat, že pro něj byly proskakované skoky v Meranu viditelně novinka.

I v dalším roce si Mazhilis držel vysokou výkonnost, i když takového úspěchu již nedosáhl. Byl třetí v Grande Steeple-Chase d’Europa a v Gran Premiu skončil pátý.

Loni nastoupil kvůli zdravotním problémům do sezóny až na podzim, jeho výkony ale skončily za očekáváním. Na mítinku Velké pardubické ho v klasickém steeplu jednoznačně porazil Čáriray, druhý byl i v krosové premiéře na závěr sezóny. I v prvním letošním startu prohrál souboj s Waikitou, i když Jiří Kousek v jeho sedle položil ruce už ve chvíli, kdy šli hlava hlava.

Výkon v Ceně města Pradubic mu ale dává možnost pomýšlet výš. Zvlášť v dostizích na delších distancích by mohl uplatnit svoji vytrvalost. Již před startem vypadal v lepší kondici než minule. V dostihu s ním Josef Bartoš převzal vedení po absolvování Hadího příkopu a na vedoucí pozici ho zavedl i do cílové roviny. V ní prohrál souboj s Evženem, když ostatní na ně nestačili.

„Skákal úžasně, tak jsem toho chtěl využít a jít v tempu. Po poslední překážce ještě zrychlil, ale Evžen byl neporazitelný,“ sděloval Josef Bartoš po doběhu.

Modřín (20:1) byl loni pátý v Ceně Jana Kašpara. Tady se většinou držel blízko předních koní. Při vbíhání na travnatý ovál ztratil trochu pozici, v závěru ale dokázal vystupňovat tempo a porazit Poinsettii. Na první duo ale nestačil.

Poinsettia (8,5:1) loni vyhrála klisnám určenou Cenu Laty Brandisové a do sezóny vstoupila čtvrtým místem v Prvomájové steeplechase. Tady se dostala tři překážky před cílem na třetí pozici, už před posledním skokem ji ale porazil do hry se vracející Modřín.

Lombargini (4:1) patřil mezi favority. Loni vyhrál Nutrin Handicap při Velké a vítězně vstoupil i do nové sezóny. Zpočátku byl aktivní, pak se však stáhl do koní. V závěrečné fázi měl pád na prodlouženém Taxisu a kontakt s ním odnesl i Rui Falerio (8,5:1).

VÝSLEDEK

Přímý přenos z dostihového dne s rozhovory Martina Cápa

(Ondřej Blahník)