Z prvního ročníku Eagle Topa zazářil Gasparini
Eagle Top měl loni na dráze první české tříleté ze svého českého působení, mezi nimiž zazářil trojnásobný klasický vítěz Gasparini.
EAGLE TOP zahájil kariéru až jako tříletý, a i když je synem sprintera Pivotala, nikdy nešel na distanci pod 2000 metrů. Už při třetím startu kariéry zvítězil na mítinku Royal Ascot v King Edward VII Stakes (Gr.2, 2400 m), na což navázal čtvrtou příčkou v King George IV and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1, 2400 m).
Poté deset měsíců nestartoval, ale ve čtyřech letech předvedl svou vůbec nejlepší formu, když v King George IV and Queen Elizabeth Stakes skončil o pouhý nos druhý. Za tento výkon obdržel v mezinárodní klasifikaci známku 120 liber, což ho mezi koňmi z celého světa řadilo na 42. příčku. Z plemeníků v českém chovu získal vyšší hodnocení pouze Pop Rock, ovšem oproti němu má Eagle Top výrazně vyšší kvalitu na straně otce.
[banner_159]
Pivotal sice na začátku své kariéry plemeníka připouštěl jen za 5.000 liber, ale postupně se dostal až na 85.000 liber. Sám byl sprinterem, když obě svá Gr.1 vítězství získal na kilometrové distanci, ale Eagle Top není mezi jeho nejtřídovějšími potomky zdaleka jediný, který by preferoval delší distance. Vždyť Gr.1 dostihy na dvoukilometrové trati vyhráli Addeybb, African Story nebo Farhh. Sariska dokonce vyhrála 2400 metrů dlouhé Oaks a Irish Derby.
Hodnota Pivotala jako otce plemeníků v posledních letech výrazně stoupla zásluhou Siyouniho, jehož připouštěcí poplatek aktuálně činí 150.000 euro, což z něj dělá suverénně nejdražšího francouzského plemeníka. Koneckonců v tamním šampionátu plemeníku byl mezi Top 5 jediným domácím, když se před ním umístil pouze Frankel. Z jeho potomků stojí za vypíchnutí především předloni ve čtyřech Gr.1 neporažený St Mark's Basilica a vítěz Arc z roku 2020 Sottsass.
Vysokou kvalitu má Eagle Top i ve druhé polovině rodokmenu, kde nalezneme i důvody jeho distančního optima. Matka Gull Wing totiž získala v Listed dostizích na 2800 metrů první a druhé místo, přičemž ještě lépe si vede v chovu. Dva praví sourozenci Eagle Topa totiž rovněž získali Gr.2 vítězství a další polosourozenec skončil v Gr.2 druhý. Bába Maycocks Bay pak dala výše zmíněnou Sarisku, která je tak tříčtvrteční sestrou Eagle Topa.
Eagle Top zahájil chovnou kariéru ve Velké Británii, kde ovšem nedostal výraznější příležitost. Vždyť z tamního ročníku mu na rovinách vyběhla jen sedmička potomků. Nejlépe se ukázal Bolton, který zkraje loňského roku s přehledem zvítězil v bumperu ve Wetherby. Bohužel od té doby se na dráze neukázal.
Jak už je zmíněno v úvodu, z českého působení měl loni Eagle Top na dráze první tříleté. Mezi nimi výrazně ční trojnásobný klasický vítěz Gasparini, jehož kariéra ilustruje to, co můžeme od potomků Eagle Topa očekávat. Sice zvítězil už jako dvouletý, ale s odstupem času je zřejmé, že se jednalo o slabý dostih. Jako tříletý pak šel nahoru postupně, takže mu unikl start v Českém derby, nicméně ve Slovenském derby překvapivě zvítězil, a že se nejednalo o náhodu, potvrdil triumfy v obou exfederálních St Legerech. Jeho matka Galentery přitom předtím dala s jinými plemeníky dvojici potomků, pro něž bylo shodně stropem vítězství v nejnižší kategorii.
Potomci Eagle Topa, kteří byli hodnoceni v Klasifikaci jako 2letí i 3letí
Vzorek potomků Eagle Topa je sice nízký, ale i výše přiložená tabulka napovídá, že jejich čas bude přicházet později. V tabulce totiž najdeme kompletní čtveřici potomků Eagle Topa, kteří byli hodnoceni v Klasifikaci jako dvouletí i tříletí. Z nich vedle Gaspariniho ukázala výrazný progres také Dajla, byť to zatím dotáhla „pouze“ do trojek. Dvojice Livingston – Wolfi zůstala plus mínus „na svém“, nicméně oba loni dosáhli na premiérová vítězství, přestože sezónu ukončili shodně v červnu. Jinak by se možná dostali výše.
V příštím roce by podobná tabulka přeci jen měla přinést reprezentativnější vzorek, protože zatímco v roce 2021 vyběhla v Česku jen zmíněná čtveřice dvouletků po Eagle Top, loni jich bylo hned jedenáct. Z nich už se tři zbavili přívlastku nezvítězivší. V obou letech přitom Eagle Top připustil podobný počet klisen, konkrétně 54 a 51. V tomto kontextu tedy nevypadá ani číslo loni startujících dvouletků vysoké, nutno ovšem dodat, že je to způsobeno také tím, že připustil také řadu klisen zahraničních chovatelů.
Řada potomků Eagle Topa je tak připravována v zahraničí. Například maďarská Surprise of Easter zakončila loňskou sezónu dvojicí vítězství ve dvojkách na 1400 metrů. Na místě je nicméně dodat, že kvalitní geny má i od matky, když její polobratr Simply The Best je aktuálně jedním z nejlepších maďarských koní. Zmínku zaslouží také ve dvou letech v Drážďanech vítězná Night Shine, Ayala zase jako dvouletá zvítězila ve Švýcarsku. Co se týče překážkových dostihů, tak u nás se sice žádný potomek Eagle Topa nad překážky nezamířil, nicméně polský Modus Vivendi nad nimi už v červnu ve Wroclawi vítězně debutoval. Od té doby se na dráze neukázal.
Nejlepší výkony potomků Eagle Topa
Závěrem lze konstatovat, že Eagle Top byl pozdnějším vytrvalcem, což lze očekávat i u většiny jeho potomků. Na jeho detailnější hodnocení je tedy stále brzy, nicméně už dokázal dát špičkového potomka. Ostatní sice za výkony Gaspariniho zatím zaostávají, nicméně několik z nich naznačilo potenciál a měli by jít nahoru. V Hřebčínu Střelice by měl tedy znovu dostat dobrou příležitost, když jeho připouštěcí poplatek zůstává na 26.000 korunách.
(Jaroslav Fabris)