Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zapněte si France Galop Live, je tu největší dostih Evropy

Zapněte si France Galop Live, je tu největší dostih Evropy
Pařížská dráha Longchamp při Arc - foto: Jiří Šnajberk

Ondřej Blahník rozebírá největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe, který se dnes odběhne v ParisLongchamp.

Rozbor Ondřeje Blahníka

16:05 - ParisLongchamp

Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m, 5.000.000 €)

ACE IMPACT - Franvouzské derby na 2100 metrů vyhrál ve velkém stylu, když předvedl famózní zrychlení. Feed The Flame na něj ztrácel skoro 7 délek. V létě v Gr.2 na 2000 metrů zpočátku puloval, ale akci předvedl opět pěknou, i když to nebylo tak působivé. Kratší rovina v Deauville však nedá takovým koním vyniknout. Otázkou je stále jeho neprověřenost na 2400 metrů, ale jeho styl napovídá, že by s tím neměl mít problém. Chybí také srovnání se staršími, ale zatím ještě neprohrál a nevíme, co v něm skutečně je.

WESTOWER – Loni předvedl silný finiš v Epsom Derby a vyhrál to irské. V „King George“ v Ascotu se však upuloval a v Arcu, kde byl šestý, na něj byla příliš měkká půda. Letos podává vyrovnané výkony na nejvyšší scéně, kde kromě Grand Prix de Saint-Cloud bral vždy druhá místa. Naposledy svedl bitvu s Hukumem v King George VI and Queen Elizabeth Stakes v Ascotu, kde byl poražen jen těsně a rychlejší dráha je v jeho prospěch. Startuje z jedničky, což pro něj není nejlepší box, ale když to nebude vodit, dokáže jít z bližší pozice.

HUKUM – bratr výborného Baeeda dozrál pořádně až loni, kdy vyhrál Coronation Cup, takže není tak důležité, že dosud žádný šestiletý kůň tento dostih nevyhrál. Letos porazil loňského derby vítěze Desert Crowna v Sandownu a pak těsně Westowera v Ascotu. Formu má tedy dobrou, ale lepší by pro něj byl měkčí povrch a vnější čtrnáctý box také není ideální.

CONTINUOUS – Jeho forma postupně graduje. Vyhrál předzkoušku St Legeru a pak lehce i samotný St Leger v Doncasteru. To bylo ale teprve před dvěma týdny, pokud by však měl Aidan O’Brien nějaké pochybnosti, jistě by ho do dostihu nedohlašoval.

FANTASTIC MOON – Vítěz německého derby prohrál v létě v Mnichově na 2000 metrů s Nations Pride, což je dobrý godolphinký kůň. Ve zdejší předzkoušce Prix Niel pak využil vodiče Feed The Flame, když na rychlé půdě těžil z dobré pozice na začátku roviny. Jeho tým čekal s dohláškou do poslední chvíle, kdy bylo jasné, že dráha v Paříži vyschne. Dal tak přednost před startem v Breeders‘ Cupu.

FEED THE FLAME – Ve francouzském derby patřil k favoritům, ale koncovkou stihl jen čtvrté místo. Distanci 2400 metrů si pak úspěšně vyzkoušel Grand Prix de Paris. Předzkouška Prix Niel se mu však nepovedla, když jeho vodič posloužil spíš Fantastic Moonovi, na kterého se ze zadní pozice dokázal dotáhnout jen na 2 ½ délky. Při lepším průběhu by mohl poměr sil otočit, ale lepší by pro něj byla měkčí dráha.

THROUGH SEVEN SEAS – Japonská zástupkyně se letos výrazně zvedla a po březnové výhře v handicapu byla koncem června o krk druhá za nejlépe hodnoceným koněm planety Equinoxem. Tomu prý nesednul povrch a do roviny musel výrazně obíhat sedmnáctičlenné pole, ale ani klisna neměla dobrý průběh, když byla při útoku zezadu přibrzděna. Měla by jí sednout rychlejší půda a na tříměsíční pauzy mezi starty je zvyklá.

BAY BRIDGE – Loňský vítěz Champion Stakes se zatím specializoval na tratě 2000 metrů. Letos byl na zdejší dráze třetí v Prix Ganay na 2100 metrů a ve stejně dlouhém Tattersalls Gold Cupu v Curragh prohrál o půl délky s Luxembourgem. Zklamal až pátým místem v Prince Of Wales‘s Stakes. Po letní pauze si však úspěšně vyzkoušel 2400 metrů. Bylo to sice jen v Gr.3 konkurenci na all weather povrchu, ale vyhrál působivě.

FREE WIND – Ve třech letech vypadala, že z ní bude velmi dobrá klisna a loni v jediném startu porazila velmi dobré klisny v Haydocku, kde se blýskla manévrem po skřípnutí na bariéře. Letos také patřila ke špičce, ale přestože minule prohrála Yorkshire Oaks jen o nos s progresivní Warm Heart, která tu v září vyhrála Prix Vermeille, v konkurenci hřebců tak silná nebyla. V sedle však bude mít Frankieho Dettoriho, pro něhož to bude poslední účast v tomto dostihu.

PLACE DU CARROUSEL – Před rokem tady vyhrála Prix de l'Opera na 2000 metrů. Na jaře prohrála se Simca Millem a Bay Bridgem Prix Ganay, poslední dva starty však vyhrála včetně zdejší předzkoušky pro starší Prix Foy, kde právě porazila vítěze Prix Ganay Iresine. Ten však rozbalil finiš pozdě na pro něj příliš rychlé dráze.

SIMCA MILLE – loni byl těsně druhý v Grand Prix de Paris a vyhrál předzkoušku Arcu Prix Niel. Kvůli měkké půdě však místo toho zamířil do Japan Cupu. Tam sice neuspěl, ale letos byl druhý v Prix Ganay a vyhrál Grand Prix de Chantilly a Grosser Preis von Berlin. Jako tempovému koni mu bude vyhovovat rychlejší povrch, nevýhodou však je poslední startovní box, z něhož se bude hůř dostávat na pozici.

ONESTO – Loni porazil Simca Mille v Grand Prix de Paris silnou koncovkou, při druhém místě v Irish Champion Stakes však šel z pozice. Loni mu v dnešním dostihu patřila až desátá příčka, ale měkká půda nebyla dobrá pro jeho akceleraci. Následně byl sedmý v Japan Cupu, když na bariéře neměl místo a musel se znova rozcházet. Letos začal kvůli zranění pozdě, čtvrté místo na pro něj krátké míli v Prix Jacques le Marois však vypadalo nadějně. Následně po nepříliš povedeném průběhu zklamal v Irish Champion Stakes. Distance a rychlejší půda by mu však měly sedět.

MR HOLLYWOOD – Druhý z německého derby prohrál o krk Grosser Preis von Baden se Zagreyem, jehož porazil Westower v Grand Prix de Saint-Cloud. Sedla by mu měkčí půda. V jeho sedle bude několikanásobný český a německý šampión Bajuržan Murzabajev, který letos působí ve Francii.

SISFAHAN – Předloňský vítěz německého derby prohrál Grosser Preis von Berlin se Simca Millem jen o ¾ délky, ale ten vyhrál jistě. V Grosser Preis von Baden byl poslední. Měkčí půda by mu sedla víc.

HAYA ZARK – Letos vyhrál Gr.3, mezi absolutní špičkou se však tolik nechytal a Simca Mille ho porazil vždy s jasnou převahou.

Závěr: Po čtyřech letech, kdy se dostih běžel na hodně měkkém povrchu, je dráha naměřená 3,4, tedy dobrá (good). Otázka je, kdo se postará o tempo. Možná tempovější outsider Haya Zark, zřejmě by to nevadilo ani Simca Mille, který ale půjde z vnějšího boxu. V patnáctičlenném poli by to ale nemělo být pomalé. Přestože ACE IMPACT není na takhle dlouhé trati prověřen a byl by prvním vítězem od Saumareze v roce 1990, který šel v Arc 2400 metrů poprvé, udělal na mě ve francouzském derby svou akcelerací velký dojem. Porovnání je těžké, nikdy nešel proti starším koním, ani na dráze v Longchamp, ale nikdy neprohrál a jak je skutečně dobrý uvidíme až dnes. Kurz 4:1 u Tipsportu v takové konkurenci nenadchne, ale lepší poměr zřejmě nikde nedostanete. Já se budu držet i svého oblíbence Westowera, který bojoval s Hukumem v Ascotu a rychlejší půda by mu měla sednout víc. Jen jsem zvědavý, jak se vypořádá se startovním boxem 1. Japonský turf jde hodně nahoru a po delší době se poběží na povrchu, na jaký jsou Japonci zvyklí. Through Seven Seas podala minule výborný výkon, její akce se mi líbila a kdo se takhle blízko přiblíží k Equinoxovi. Mohla by to být ona, která poprvé přinese trofej do Japonska. Její kurz 11:1 u Fortuny mi přijde slušný. Mezi outsidery bych možná sáhnul po Simca Mille, ale zůstanu věrný Onestovi. V Irish Champion Stakes měl špatný průběh, když za trojicí spolupracujících O’Brienovců vedl s několika délkovým odstupem zbytek pole. V kurzu 33:1 to za menší riziko stojí.

STARTOVNÍ LISTINA – RACING POST

STARTOVNÍ LISTINA – FRANCE GALOP