Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Zariyannka míří na Saudi Cup

Zariyannka míří na Saudi Cup
Zdeno Koplík se Zariyannkou a Ingrid Janáčkovou Koplíkovou - foto: Pavla Pechmanová

Poslední práce Zariyannky před odletem na Saudi Cup, Jaroslav Fabris zpovídal v Chuchli jejího trenéra Zdena Koplíka.

Před rokem vznikl v saudskoarabském Rijádu světový mítink Saudi Cup, jehož vrcholem byl stejně pojmenovaný nejbohatší dostih světa o 20 miliónů dolarů. Příští víkend proběhne jeho druhý ročník a v rámci programu se představí i česká reprezentantka Zariyannka.

Zariyannka loni odstartovala kariéru ambiciózně čtvrtým místem v Jarní ceně klisen. Následovalo druhé místo ve Velké jarní za Ratem a vítězství v Oaks. V Českém derby obsadila až devátou příčku, pátá byla v derby rakouském. Poslední start absolvovala na Arc mítinku v klisnám určené Prix de l’Opera na 2000 metrů. Doběhla sice poslední, ale byla to Gr.1 a vítězná Tarnawa následně vyhrála Breeders’s Cup Turf.

 

Zariyannka s Fils De L’Air při práci před Saudi Cupem – foto: Pavla Pechmanová

Nyní ji čeká The Al Rajhi Bank International Handicap o 500.000 dolarů, který bude vrcholem pátečního programu a poběží se na travnaté dráze na distanci 2100 metrů. Dostih je určen pro koně ze zemí, které nepatří do první skupiny mezinárodní dostihy sdružující organizace IFHA, tedy země s minimem black type dostihů nebo zcela bez nich.

Předběžná startovní listina čítá čtrnáct jmen. Kromě Zariyannky jsou zde dva koně ze Španělska, jeden z Řecka a tři z Bahrajnu. Zbytek tvoří domácí. Zariyannka ponese 53,5 kg, a proto bude v jejím sedle Ingrid Janáčková Koplíková.

Zariyannka absolvovala ve středu ve Velké Chuchli poslední práci před cestou do Rijádu. Jejím sparingpartnerem byl Fils De L’Air s Radkem Koplíkem. Mrazivé počasí moc nekorespondovalo s teplotami, které jí v Saudské Arábii čekají.

 

Jaroslav Fabris vyzpovídal trenéra Zdena Koplíka před ambiciózním startem na Saudi Cupu:

 

Majitelem Zariyannky je Slovák Tibor Cvik, za jehož stáj Lokotrans Slovakia běhá. Ke startu své klisny na tak významném mítinku nám řekl:

„Na podzim mě pan Koplík informoval, že by mohla být možnost startovat na mítinku Saudi Cup v Rijádu. Čekali jsme, jestli to vyjde a přišla oficiální pozvánka. Myslím, že je to velká čest, že se takového dostihu může zúčastnit kůň z našeho regionu.

Jsem zklamaný, že nebudu moct být přítomen osobně. Takové šance se v pozici majitele nemusí opakovat. Mám ale pracovní povinnosti, ve firmě se řeší velké změny. Zastoupí mě přítel a majitel stáje Lokotrans pan Jalový, s nímž máme v Arábii společné obchodní zájmy.“

„Uvidíme, jak bude snášet cestu letadlem. Poletí z Belgie. Pak jí čeká aklimatizace. Na startovní listině je zatím 14 koní z různých zemí a doufám, že neuděláme ostudu.“

Před jejím startem v Prix de l’Opera cesta dobře nedopadla. „Před startem ve Francii se vše pokazilo. Auto mělo na cestě poruchu a na závodiště se Zariyannka dostala jen půl hodiny před startem.“

 

Zariyannka s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou ve Velké Chuchli před cestou na Saudi Cup

(Ondřej Blahník)