Zariyannka poprvé zvítězila v Chuchli
Jaroslav Fabris analyzuje 65. Velkou dubnovou cenu, která byla jedním z dvojice vrcholů zahajovacího dne sezóny ve Velké Chuchli.
Analýza Jaroslava Fabrise
V tříleté historii Klasifikace českých jedničkových dostihů Velká dubnová cena postupně obsadili první, páté a druhé místo. Pravidelně se tak jedná o jeden z nejlépe obsazených dostihů roku, což je zapříčiněno tím, že slouží jako odrazový můstek do sezóny pro elitní mílaře i vytrvalce. Letos se na startu znovu sešla kvalitní společnost, v níž se prosadila klisna, která čekala na první chuchelské vítězství.
ZARIYANNKA (7,77:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) je letos šestiletá a k užší špičce patří už od svého debutu, když kariéru zahájila čtvrtým místem v Jarní ceně klisen. V předchozích deseti startech na chuchelské dráze ale na vítězství nedosáhla, když dvakrát skončila druhá a dokonce čtyřikrát třetí. Medailová umístění získala i v předchozích edicích Velké dubnové ceny. Předloni jí totiž Rate porazil o pouhou krátkou hlavu a loni skončila s výraznějším odstupem třetí.
Svěřenkyně Zdena Koplíka dvojici svých dosavadních triumfů získala v Karlových Varech, kde ovládla Oaks a Lázeňskou míli. V té se loni prosadila zásluhou úderné koncovky, kterou pod vedením Petra Foreta ukázala i v pátek. Do cílové roviny totiž točila na konci pole, ale poté mezi soupeři našla volný prostor a v cíli měla k dobru pohodlný náskok 4 a ½ délky. Její handicap tak poskočil na 81,5 kg, takže v pětadvacátém startu kariéry o kilo posunula své dosavadní maximum.
Odsonne (14:1) minulou sezónu zakončil pátým místem v supervytrvalecké Ceně prezidenta republiky, ovšem distance kolem dvou kilometrů mu sedí lépe. Vždyť nejlepší loňský výkon podal ve 2000 metrů dlouhé Ceně Jockey Clubu ČR, kterou ovládl stylem start-cíl. Jako tříletý byl ve francouzském tréninku a nejlépe zaběhl na distancích 1800 a 1900 metrů, když se známkou 28 kg skončil třetí v Longchamp a Deauville. V pátek šel tradičně aktivně, když mu na špici sekundoval Pace Man.
Pace Man (5,5:1) podal slabší výkon než před rokem, kdy s náskokem před zbytkem pole svedl souboj s Vert Lebertem. Tehdy měl přeci jen na špici více klidu. Navíc asistent trenérky Antonín Man avizoval, že v přípravě museli kvůli počasí improvizovat.
Totally Gold (12:1) už byla rozběhaná z Francii, ale více jí sedí delší distance. Na nich si většinou počíná aktivně, zatímco tentokrát cválala za středem pole, a přestože Ingrid Janáčková Koplíková čekala s pobídkami až na závěrečnou čtyřstovku, trojici nejlepších ohrozit nedokázala.
Shabana (2,1:1) nesplnila roli favoritky, když už v lahovickém oblouku jí musel Martin Laube přistrkávat. Nakonec skončila pátá. Koneckonců loni startovala především mezi tříletými klisnami, což platí i pro Dally Top (12:1), která při prvním startu se stínidly doběh uzavřela.