Zariyannka potvrdila třídu, o derby si řekla také Vivienne Wells (analýza)
Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech bylo 75. Oaks Holdingu Rabbit CZ, které se letos odběhlo jako třetí klasický dostih.
2400 metrů dlouhé Oaks je delším z dvojice klasických dostihů pro klisny a obvykle přichází na řadu až po Českém derby. To se ale letos kvůli pandemii nového typu koronaviru odběhne až 6. září, takže Oaks bylo s trochou nadsázky zároveň i jeho předzkouškou. Vždyť do derby je přihlášená čtveřice klisen, které se v neděli představily ve Varech a dvě z nich ukázaly, že se s nimi v konkurenci hřebců musí počítat. Koneckonců v ante-post nabídce společnosti Tipsport figurují mezi čtveřicí největších favoritů.
Zariyannka (2,7:1) už dokázala, že se mezi hřebci neztratí. Ve Velké jarní ceně totiž finišovala druhá, když nestačila pouze na v Česku zatím neporaženého Rata. Tehdy navíc absolvovala teprve druhý životní start, protože kariéru zahájila jen o dva týdny dříve startem v Jarní ceně klisen. Už tehdy ale ukázala, že její neortodoxní menežování má své opodstatnění. Přes zaváhání na startu totiž finišovala čtvrtá.
Oaks tedy bylo jejím teprve třetím životním startem a zároveň také třetím startem v klasickém dostihu. Svěřenkyně Zdena Koplíka zahájila dostih dle očekávání na konci pole a ještě na začátku cílové roviny jí ve dvanáctičlenném poli patřila devátá příčka. Poté ale předvedla své raketové zrychlení. Už před polovinou cílové roviny tak byla druhá a na distanci se dostala před vzdorující Vivienne Wells. Tu nakonec porazila o ¾ délky, ovšem žádné velké drama se nekonalo.
Zariyannka se do Česka stěhovala teprve v únoru, kdy byla pro stáj Lokotrans Slovakia CZ zakoupena za 5.500 euro. Je přitom odchovankyní Agy Khana ze stejné rodiny jako vítězka Arc Zarkava. Každopádně oba její rodiče byli kratší. Její otec First Defence podával v Americe nejlepší výkony na distancích 1200 až 1400 metrů a matka Zaridiya, jejímž je prvním potomkem, skončila druhá v mílovém Listed. Optimem Zariannky tedy asi budou trochu kratší distance, ale protože je dobře voditelná a má nepochybně dost třídy, aktuálně je pro derby třetím favoritem. Po neděli její kurz klesnul ze 7:1 na 5:1.
Vivienne Wells (5:1) sice přicestovala s německým handicapem „pouze“ 68 kg, ale její poslední forma byla výrazně kvalitnější. V Hoppegartenu totiž poté, co v rychlém tempu a proti starším soupeřům odvodila Listed na 2800 metrů, uhájila 9 a ¼ délky od vítěze vzdálené sedmé místo. Tato forma tedy spíše odpovídala německému handicapu 84 kg.
Do sedla Vivienne Wells se poprvé vyhoup německý šampión Alexander Pietsch a volil netradiční taktiku. Když se totiž na konci prvního oblouku tempo přibrzdilo, posunul Vivienne Wells do čela a především jí vytáhl zhruba do desáté stopy. Z tribuny se poté zdálo, že Vivienne Wells se znovu propadá, ale jednalo se o optický klam způsobený právě tím, že volila jinou stopu. V závěrečném oblouku se vrátila na bariéru, ovšem poté znovu zamířila do vnější stopy. Zvenčí útočila také Zariyannka, s níž se tak v závěru chytla. Zda se rozdané metry vyplatily, se můžeme jen dohadovat, protože dráha nebyla měkká, a tedy ani u bariéry výrazně rozbitá. Zvlášť na protilehlé rovině se to ale v kompaktním poli dost mlelo, zatímco Vivienne Wells měla ve vnější stopě klid.
Na závěr dodejme, že Vivienne Wells byla sice podle turfové terminologie německým hostem a francouzským odchovancem, ovšem připravuje jí český trenér Bohumil Nedorostek pro českého owner-breedera Daniela Touška. V jeho barvách startovala už matka Vivienne Wells Verdandi, která ve Francii vyhrála dvě roviny. U nás vyhrála v Pardubicích dva čtyřkové krosy a dala v Memoriálu Vlastimila Smolíka druhého Victory Bowla. Otcem Vivienne Wells je Authorized, takže má stejného otce i mateřského otce (Kahyasi) jako vítěz St. Legeru Italiano Autor. O její vytrvalosti tedy žádné pochybnosti nepanovaly. Její kurz pro derby spadl na 10:1.
Faliraki (7,77:1) ztrácela na lepší umístění dlouhých 8 délek, přesto ve čtvrtém životním startu ukázala další progres, protože konkurence byla silnější než při jejím vítězství v trialu. Také za prvním potomkem grupově umístěné French Quebec stojí český owner-breeder, konkrétně Jiří Charvát.
Loriana Of Jape (25:1) se na startovní listinu vešla až díky škrtu Rosy Alpiny. Dostih zahájila v zadní části pole, ale zpomalení na protilehlé rovině využil Jiří Palík k jejímu posunu na třetí místo. Nakonec uhájila čtvrtou příčku, čímž ukázala další zlepšení. Koneckonců její matka Lust běhala nejlépe až jako šestiletá, kdy vyhrála jedničkovou Cenu Pat’s Music. Zatímco se tedy obě jarní klasiky odběhly bez českých odchovanců, tentokrát se hned dva vešli mezi čtveřici nejlepších.
Achird (15:1) má sice na mateřské straně dost vytrvalosti, přesto vyběhla slabší formu než při třetím místě v Jarní ceně klisen. Přesto byla dle očekávání nejlepší z trojice trenéra Miroslava Nieslanika. Na start šla poprvé od startu v německé klasice, kterou absolvovala jen devět dnů po té české, takže náročný program se na ní mohl podepsat.
Sylviana (18:1) v postatě potvrdila formu z trialu, v němž skončila druhá. Díky delší distanci sice předvedla lepší výkon než v Jarní ceně klisen, ale na nejlepší vrstevnice jí trocha třídy schází.
Barthesa (6,5:1) má naopak nepochybné kvality, ale její optimum leží zhruba o kilometr níže. V trialu finišovala na nedalekém čtvrtém místě, ovšem tehdy byla většinu dostihu „zaparkována“ na konci pole, zatímco tentokrát byla aktivnější. V závěru jí tak došly síly. I když ale posledních 100 metrů nebyla ježděná, v roztaženém poli uhájila poslední dotaci.
Secret Passion (35:1) byla podobně jako tréninková kolegyně Barthesa chtivější a optimum zřejmě najde na kratších distancích. Na konci protilehlé roviny jí Beysim Ferhanov vytáhl od bariéry do druhé stopy, čímž poškodil několik soupeřů.
Sterli (20:1) poprvé nastoupila se stínidly, ale navzdory pobídkám Milana Zatloukala zůstala ve startovacích boxech a neměla světlejší moment. Koncem červa sice vyhrála dvojkový handicap, ovšem za touto formou zaostala ještě výrazněji než v trialu.
Fraga (10:1) měla také co napravovat, protože ve Velké jarní ceně skončila až devátá. Ani jí se ale reparát nepovedl. Po startu se ocitla na špici, a i když jí poté nechal Petr Foret „přefouknout“, ježděná byla už na konci závěrečného oblouku.
Maverana (20:1) zůstala daleko za výkonem z Letní ceny klisen. Už v závěrečném obloku totiž na posledním místě neakceptovala tempo soupeřek.
Vadetaberry (55:1) se na start dostala po škrtnutí stájové kolegyně Rabbit Toronado. Na rozdíl od ní jí sice sedla distance, ale stejně jako v trialu ukázala, že jedničkovou třídu nemá.
(Jaroslav Fabris)