Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Zariyannka přihlášena na Saudi Cup

Zariyannka přihlášena na Saudi Cup
Zariyannka poráží Vivienne Wells v Oaks, foto: Monika Vodičková

Druhý ročník mítinku Saudi Cup, kde se odběhne i nejbohatší dostih světa o 20 miliónů dolarů, byl rozšířen o nový dostih s možnou českou účastí.

V saudskoarabském Rijádu se loni uskutečnil první ročník bohatě dotovaného mítinku Saudi Cup, který navázal na podobný mítink v Dubaji. Díky dotaci 20 miliónů dolarů se jeho vrchol The Saudi Cup stal nejbohatším dostihem světa. První ročník dostihu na 1800 metrů na pískové dráze vyhrál diskvalifikovaný vítěz Kentucky Derby 2019 Maximum Security.

The Saudi Cup se koná v pátek 19. a v sobotu 20. února. Na celý mítink je přihlášeno 31 Gr.1 vítězů. Vrcholem opět bude The Saudi Cup, který se stejnou dotací jako loni zůstává nejbohatším dostihem. Mezi přihlášenými nechybí vítězka Preakness Stakes Swiss Skydiver, vítěz Breeders‘ Cup Dirt Mile Knicks Go nebo Charlatan, který se nedávno vrátil na dráhu ve velkém stylu.

Mítink tvoří další bohatě dotované dostihy. O 2,5 miliónů dolarů se běží The Saudi Long Distance Turf Handicap na 3000 metrů, který má vzor v Melbourne Cupu a neměli by chybět ani jeho účastníci, ani obhájce Call The Wind nebo druhý ze St Legeru Berkshire Rocco.

Program tvoří i sprinty na písku i na trávě, středotraťaři mají dostih na 2100 metrů a tříletí Saudi Derby.

Novým dostihem je The Saudi International Handicap o 500.000 dolarů, který bude vrcholem pátečního programu a poběží se na travnaté dráze na distanci 2100 metrů. Dostih je určen pro koně ze zemí, které nepatří do první skupiny mezinárodní dostihy sdružující organizace IFHA, tedy země s minimem black type dostihů nebo zcela bez nich. Mezi koňmi ze Saúdské Arábie, Bahrajnu, Kataru, Španělska, Itálie, Švédska, Norska, a Řecka je i jedna přihláška z České republiky.

Tou je ZARIYANNKA, kterou pro stáje Lokotrans Slovakia připravuje Zdeno Koplík. Do paměti se loni zapsala především svými prvními třemi straty, které všechny absolvovala v klasických dostizích, a z nichž poslední proměnila ve vítězství v Oaks. Podle handicapové matematiky ale podala nejlepší výkon na Arc mítinku. V Prix de l'Opéra Longines (Gr.1) sice ztrácela na vítěznou Tarnawu přes 16 délek, ale jednalo se o mimořádně nabitý dostih, v němž prvních pět klisen obdrželo francouzské handicapy minimálně 51 kg. Svěřenkyně Zdena Koplíka proto vyběhla formu odpovídající zhruba francouzskému handicapu 40 kg. Tím ji v nedávno vydané Klasifikaci 2020 připadlo 12. místo, ale druhé mezi tříletými.

Uvidíme, podle jakého klíče se bude rozhodovat o případné účasti, mezi přihlášenými, kteří jsou seřazeni od nejvyšší váhy, ji připadlo až 53. místo s váhou 53 kg.

SAUDI CUP – PŘIHLÁŠKY

(Ondřej Blahník)