Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Závěr britské překážkové sezóny v Sandownu – rozbory dostihů

Závěr britské překážkové sezóny v Sandownu – rozbory dostihů
Jedním z taháků sandownského odpoledne bude účast El Fabiola v Celebration Chase - foto Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník rozebírá Celebration Chase a bet365 Gold Cup v Sandownu.

Rozbory Ondřeje Blahníka

V Sandownu se pravidelně uzavírá britská překážková sezóna. Ta je letos okořeněna možností Willieho Mullinse vyhrát šampionát trenéru, což se naposledy trenérovi působícímu v Irsku podařilo v roce 1954 a byl jím legendární Vincent O’Brien, než se začal specializovat na rovinové koně. V šampionátu, v kterém rozhodují vyhrané dotace, má náskok asi 170.000 na Dana Skeltona, jemuž dýchá na krk obhájce Paul Nicholls. Mezi jezdci získal titul Harry Cobden, Sean Bowen již nemůže stáhnout sedmi vítězný náskok. I když má nad ránem pršet, dostihy by se neměly odběhnout na měkké půdě.

16:00 - bet365 Celebration Chase (3100 m)

EL FABILO sice kvůli škobrtnutí vypadl z Queen Mother Champion Chase, ale jinak byl ve steeplechase naprosto suverénní. Jonbon ho dokázal porazit jen na proutěnkách a jen o krk. Loni v Arkle Chase mu dal 5 délek. Jonbon Cheltenham vynechal a vyhrál Melling Chase na 4000 metrů v Aintree. Přestože je obhájcem a v prosinci vyhrál v Sandownu i Tingle Creek Chase, dvou týdenní pauza může být krátká. Edwardstone byl od Jonbona dvakrát jistě poražen, ale v Sandown je jeho dráha výhodou může být i rychlejší povrch. Na měkké půdě v Queen Mother Champion Chase se silami nevydržel a spadnul na předposlední překážce. Rychlá dráha je plusem i pro ofenzivního Elixir De Nutze, který běhá v životní formě a v Clarence House v Chletenhamu využil zaváhání Jonbona. Ofenzivní taktikou chodí i Editeur Du Gite, ale jemu se letos povedla jen Desert Orchid Chase v Kemptonu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:35 - bet365 Gold Cup Handicap Chase (5700 m)

Kitty’s Light bývá na jaře ve výborné formě a je to také tím, že se běhá po rychlejší půdě, která mu vyhovuje. V tomto dostihu má výbornou bilanci. Mohl ho vyhrát už před třemi lety, kdyby ho před cílem nezablokoval Enrilo. Musel tedy čekat do loňského roku, kdy se mu navíc povedl majstrštyk, když týden před tím vyhrál i Scottish Grand National. Letos ho Christian Williams nasměroval rovnou do Aintree, kde skončil pátý. Myslím, že měl štěstí, že půda před dostihem relativně vyschla. Uvidíme, jak na tom bude dva týdny po takhle těžkém dostihu, ale regeneruje viditelně dobře. Rating 145 lb má stejně vysoký, jako když byl před dvěma lety třetí.

Do role spolufavorita se dostal svěřenec Henryho De Bromheada Amirite. Loni v lednu šel slušně mezi nováčky, a proto byl zřejmě favoritem Irish Grand National, ale tam patřil mezi první zadržené koně. O Vánocích v Paddy Power Chase však nešel špatně a prý mu nevyhovovala měkká půda. Přesto jeho popularitu u sázejících nemůžu nějak podchytit.

Nesedí mi ani pozice třetího favorita pro Le Milose. Loňský vítěz Gold Cupu v Newbury byl jedním z koní, kterého jsem loni hrál v Grand National. Tam z boje o přední pozice odpadl, ale šel tehdy po deseti dnech. Jeho letošní menežování do proutěnek jsem moc nechápal. Je jistě lepším steeplerem, ale přestože tady má být hlavní zbraní Dana Skeltona na šanci zvrátit pozici v trenérském šampionátu, nemám se z jeho forem čeho chytit. 

Willie Mullins sem v honbě za titulem vysílá tři svěřence. Paul Townend pojede Nick Rocketta, který sice nesplnil roli favorita v Irish Grand National, ale ve svém prvním startu na delší distanci jistě porazil Minella Cocoonera v Navanu. Minella Cocooner měl jako nováček na dlouhých proutěnkách jediného soupeře a tím byl The Nice Guy. V loňské sezóně však startoval jen jednou a v této na mě udělal dojem až v posledním startu, kdy byl s nejvyšší váhou třetí v Irish Grand National. Myslím, že může mít potenciál. Snad mu bude měsíc odpočinku stačit, Danny Mullins, který před týdnem vyhrál Scottish Grand National, ho jezdí pravidelně.  

Hlavní důvěru u mě má THREEUNDERTHRUFIVE. Loni byl čtvrtý v Scottish Grand National a má méně výhodný váhový poměr než tehdy s Kitty’s Lightem, ale tahle sezóna se mu víc povedla. Ve třech startech byl vždy ve hře o vítězství, které si připsal v únoru v Ascotu. Díky tomu sice nastoupí s nejvyšší váhou, ale už jako nováček naznačoval potenciál, takže by to mohl zvládnout. Původně s ním Paul Nicholls uvažoval o Grand National, ale zřejmě z obavy z měkké půdy ho škrtl. Půjde tak dostatečně čerstvý.

Ještě zde připomenu dva koně s vysokými kurzy. Sam Brown mi před dvěma lety vyhrál v Aintree s kurzem 29:1. Mezi absolutní špičkou to měl těžké, ale letos se opět chytil, když vyhrál dva veteránské handicapy. Není ideální, že ve 12 letech tím prakticky vyrovnal svoje handicapové maximum, ale formu drží dobrou. Minule byl ježděn již v oblouku, a to je rovina v Aintree dlouhá, přesto se dokázal dostat na druhé místo. Bylo to ale pře pouhými dvěma týdny.

To Does He Know jde skoro po dvou měsících. Odpočinek však jistě potřeboval. V Doncasteru vyhrál dostih na 5200 metrů, kde díky těžkému terénu dokončili jen dva koně. A to jsem ho měl zařazeného mezi ty, kterým spíš sedí pevnější podklad. Ponese druhou nejvyšší váhu, ale minulou sezónu dokázal vyhrát s ratingem jen o 2 lb nižším.

Pro ty, co hledají skutečně vysoký kurz, je tu Courtland. Já bych to podle forem nenaštudoval, ale má ho ve verdiktu Racing Postu Ben Hutton i value bet specialista Sporting Life Matt Brocklebank.

STARTOVNÍ LISTINA