Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Zemřel prominentní majitel šejk Hamdan Al Maktoum

Zemřel prominentní majitel šejk Hamdan Al Maktoum
Šejk Hamdan Al Maktoum a jeho poslední velká hvězda Battaash

Jiří Šnajberk vzpomíná na úspěchy své oblíbené stáje, jejíž majitel Hamdan Al Maktoum včera zemřel.

Ve středu 24.3. 2021 zemřel ve věku 75ti let významný majitel a současně chovatel šejk Hamdan bin Rashid Al Maktoum.

V dostihovém sportu se pohyboval od začátku osmdesátých let, kdy se jeho nezaměnitelné modré dresy s bílými pruhy na ramenou objevily na scéně. Současně se začal prosazovat i jako chovatel zakoupením farem v Anglii, Irsku i v Kentucky, které jsou dnes známé pod společným názvem Shadwell. Úspěchy na dostihové scéně na sebe nenechaly dlouho čekat. Vše začal jeho první derby-vítěz Nashwan v roce 1989, další triumf v derby přidal Erhaab v roce 1994. Koně v jeho dresech vítězili v dalších klasikách na britských ostrovech, ve Francii i v Irsku, dvakrát se radoval ze zisku slavného Melbourne Cupu i Dubai World Cupu. Celkem devětkrát se stal šampiónem majitelů rovinových koní v Anglii v rozmezí třiceti let, když první získal v roce 1990 a poslední právě v roce 2020. Jeho poslední velkou hvězdou byl v posledních letech sprinter Battaash.

Přestože ve své vlasti zastával významné politické funkce, v dostihových kruzích byl oblíbený a vyznačoval se i velkou loajalitou ke svým zaměstnancům a především jezdcům. Po celou kariéru měl vždy k dispozici majitelské jezdce. V prvních letech to byl mnohonásobný šampión Willie Carson, po něm převzal štafetu na dlouhá léta Richard Hills. Ten mu také zůstal věrný až do dnešních dní, když po ukončení kariéry jezdce pracoval v roli asistenta manažera. Své koně rozděloval mezi téměř všechny významné trenéry posledních třiceti let, významně se také angažoval v dostizích arabských koní.

 

Richard Hills v roli dostihového manažera - foto: Jiří Šnajberk

Šampióni v jeho barvách zářili na všech distancích, ale shodou okolností oba nejlépe hodnocení byli sprinteři – Dayjur v roce 1990 a již zmíněný Battaash v posledních letech. V roce 1992 založil jeho mladší bratr Mohammed stáj Godolphin, takže docházelo i k některým přesunům jeho koní. Byl to právě jeho šampión Sakhee, který podělil svou kariéru mezi obě stáje. Jako tříletý ještě v barvách šejka Hamdana jen těsně prohrál v derby, v následujícím roce už v barvách Godolphinu triumfoval v Arc. Osobních vzpomínek na vítězství jeho barev je mnoho, ale nejvíce si stále připomínám skvělý jezdecký výkon Willie Carsona v sedle Bahri v Queen Elizabeth II Stakes v roce 1995.

 

Willie Carson vyhrává s Bahri Queen Elizabeth Stakes 1995

Na závěr ještě jeden významný chovatelský úspěch. V jeho barvách zaznamenal dvě výhry v menších dostizích pozdější trojnásobný vítěz Champion Hurdle Istabraq, který na překážkách reprezentoval barvy JP Mc Manuse.

 

(Jiří Šnajberk)