Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

„Zimák“ ovládla neporažená Salt Mix (analýza)

„Zimák“ ovládla neporažená Salt Mix (analýza)
Salt Mix s Václavem Janáčkem vyhrává Cenu zimního favorita - foto: Andrea Zavadilová

Vrcholem sobotních dostihů v Mostě byla 83. Cena zimního favorita Charvát Group, tedy vrchol sezóny pro dvouleté koně.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

V 1600 metrů dlouhé Ceně zimního favorita se o podíly z celkové dotace 550.000 korun utkala osmička koní. Stejně jako loni nastupoval v roli favorita kůň, který dosud nepoznal porážku. Zatímco ale před rokem čelil Red Coral jedinému soupeři, který už dokázal zvítězit, proti Salt Mix narazila na čtveřici takových soupeřů. Konkurence tedy letos vypadala silnější, přesto k zaváhání favorita ani tentokrát nedošlo.

SALT MIX (2:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) jsem představoval už po jejím vítězství v Gerschově memoriálu, takže se nebudu dlouze opakovat. Krátce připomenu, že vítězně debutovala v Karlových Varech a následně lehce ovládla Gerschův memoriál. Také v Mostě byla po startu chtivější, takže jí nahrávalo poctivé tempo, ve kterém jí Václav Janáček držel na čtvrtém místě. Vedení převzala při točení do cílové roviny, kdy vedoucí trojice rozdávala metry, zatímco Salt Mix kopírovala bariéru. Krátce poté bylo zřejmé, že jí soupeři budou jen těžko chytat. Přestože tedy v cíli měla náskok jedné délky, jednalo se o přesvědčivý triumf. Klisna v Ceně zimního favorita zvítězila po deseti letech, před nimiž se prosadila rovněž Václavem Lukou připravovaná Beryaska.

I díky pozitivní zkušenosti s mosteckou dráhou se tedy Salt Mix aktuálně jeví jako předběžná favorita Jarní ceny klisen, ale když její projev i původ napovídají, že optimum najde právě na distancích okolo míle. Z polosourozenců reprezentantky stáje BoKaBau, která jako roček stála 12.000 euro, je výrazněji prověřený pouze Rangali Island. Ten preferoval distance 1600 až 1900 metrů, na nichž v Anglii získal čtyři vítězství na all-weather drahách a hodnotný rating 87 liber. Jeho otcem je rychlý Camacho, přičemž Salt Mix má ještě rychlejšího a především rannějšího otce, a to Gutaifana. Ten startoval pouze jako dvouletý a vyhrál Gr.2 dostihy na 1000 a 1100 metrů.

 

SALT MIX byla zakoupena prostřednictvím

 

Ralph (8,5:1) ve třetím životním startu ukázal další progres. Většinu dostihu cválal blízko za Salt Mix, ale přistrkáván byl už v oblouku, takže na její zrychlení zkraje cílové roviny reagovat nedokázal. Dosud nejlepší potomek Chardonney Tchequa je zástupcem úspěšné české rodiny, když jeho bába dala výborného Renny Storma.

Mes Ailes (8:1) při debutu zvítězil právě před Ralphem. Tehdy šel start-cíl, zatímco tentokrát byl pomalu na nohách a brzy na soupeře ztrácel zhruba 5 délek. Na vině mohla být skutečnost, že kvůli vzdorujícímu Black Darkovi strávil ve startovacích boxech bezmála pět minut. V cílové rovině přišel s dobrým závěrem a z účastníků „Zimáku“ je rozhodně nejperspektivnějším koněm směrem k derby. Původ má totiž spíše překážkový.

King Mollenkott (5:1) šel dle očekávání aktivně. Zpočátku se s ním chvíli naháněl Stratovarius, který ho vyvezl při točení do cílové roviny, čímž ztratil dobrou výchozí pozici. Svým přemožitelům tak mohl být minimálně blíže.

Stratovarius (15:1) po prvních stovkách metrů převzal vedení. V závěru nemohl být vyjížděn naplno, protože „visel“ k vnějšímu okraji dráhy.

Rabbit Kantharos (8,5:1) předchozí starty absolvoval na distanci 1200 metrů a i jeho původ napovídá, že bude sprinterem.

Black Dark (11:1) měl problémy se vstupem do startovacích boxů, což nebylo nic nového, když hodně práce s ním měli zavaděči už před Cenou Masise. Dostihová komise každopádně znovu nijak nereagovala. Podobné případy přitom bohužel vidíme častěji a doplácí na ně koně, kteří se vstupem do startovacích boxů problém nemají a stráví v nich dlouhé minuty. Nelze se pak divit, že je i pro bezproblémové koně často žádáno o nejvyšší startovní číslo, přičemž počet těchto žádostí v posledních letech stoupl. Pokud se tedy nezvýší tlak na lepší připravenost koní ke vstupu do startovacích boxů, zlepšení se zřejmě nedočkáme. V samotném dostihu Black Bard vyběhl výrazně slabší formu než v předchozích startech.  

Bunamboo (13:1) nastoupil poprvé se stínidly a skončil poslední. Na slibný výkon z červencového debutu tedy nenavázal.

VÝSLEDEK