Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Zítra ráno se odběhne Melbourne Cup, vrchol australské sezóny (vizitky účastníků)

Zítra ráno se odběhne Melbourne Cup, vrchol australské sezóny (vizitky účastníků)

V zítřejších ranních hodinách se odběhne vrchol australské sezóny, kterým je Lexus Melbourne Cup. Níže představujeme jeho účastníky.

Dvacet čtyři extrémně kvalitních koní se letos postaví na start dostihu, který už po sto šedesáté zastaví národ. Dvě míle dlouhý handicap s dotací téměř osmi milionů australských dolarů bude letos obzvlášť "nadupaný".

 

1 ANTHONY VAN DYCK (IRE), 5, tr. Aidan O´Brian, Hugh Bowman 58,5 kg

Loňský vítěz britského Derby v září zvítězil na závodišti v Longchamp v dostihu Gr.2 před hvězdným Stradivariem, načež se už po čtyřech týdnech postavil na start Caulfield Cupu v Austrálii, kde o krátkou hlavu podlehl klisně Verry Elleegant, která ovšem nesla o 3,5 kg méně. Nicméně byl to jeho teprve druhý letošní start a dá se tedy očekávat, že jeho forma půjde před Melbourne Cup nahoru.

2 AVILIUS (GB), 7, tr. James Cummings, John Allen 57 kg

Syn Pivotala je výborným vytrvalcem a jeho výkony jsou vyrovnané. V Caulfield Cupu předvedl hezký výkon, ztrácel pouze dvě a půl délky na vítězku. Otázkou je ovšem jeho forma. Tento kůň by mohl mít to nejlepší již za sebou a v tak kvalitním poli, jaké letošní Melbourne Cup nabízí, to bude mít hodně těžké. Potřeboval by hlubší půdu, aby mohl pomýšlet o dobrém umístění.

3 VOW AND DECLARE (AUS), 5, tr. Danny O´Brian, Jamie Mott 57 kg 

Vítěz loňské edice Melbourne Cupu jen těžko hledá loňskou formu a jeho letošní výkony jsou velice nevyrovnané. V posledních třech startech doběhnul vždy v poli poražených, i když v Turnbull Stakes to bylo pouze o tři délky od vítěze. Handicapem pro něj může letos být i 57 kg, které ponese.

4 MASTER OF REALITY (IRE), 6, tr. Joseph O´Brian, Ben Melham 56 kg

V loňském roce mu chyběl malý kousek k vítězství v tomto prestižním dostihu a letos zdá se být ve stejné, ne-li lepší, formě. Je jedním ze třídových mezinárodních účastníků, které bude těžké porazit, i když nese vyšší váhu. Po druhém místě v Irish St. Leger Trial proměnil svůj poslední start ve vítězství na závodišti Down Royal v listed dostihu na 2816 metrů. To bylo začátkem září a od té doby jeho příprava směřuje na vrchol australské sezony.

5 SIR DRAGONET (IRE), 5, tr. Ciaron Maher a David Eustace, Glen Boss 55,5 kg

Po sérii druhých míst, včetně druhého místa v Gold Cupu za výbornou Magical, si hřebec spravil chuť a při svém teprve prvním startu na australské půdě zvítězil v Gr.1 Cox Plate 24. 10. Není pochyb o tom, že má vytrvalecké schopnosti, když 3200 metrů vypadá jako ideální distance, a aklimatizoval se výborně.

6 TWILIGHT PAYMENT (IRE), 8, tr. Joseph O´Brian, Jye Mcneil 55,5 kg

Po jedenáctém místě v loňské edici Melbourne Cupu byl valach poslán do Riyadu, kde v Longines Turf na 3000 metrů doběhnul sedmý, třináct délek od vítěze. Poté se vrátil zpět do Irska, kde po druhém místě v listed dostihu dokázal dvakrát zvítězit na grupové scéně a poté byl třetí v Irish St. Leger. Všechny starty byly na distanci 2816 metrů, takže není pochyb o tom, že mu 3200 metrů bude vyhovovat. Na vítězství bude ale potřeba trochu víc, než co předvedl v Irsku.

7 VERRY ELLEEGANT (NZ), 5, tr. Chriss Waller, Mark Zahra 55,5 kg

Klisna působivě zvítězila v letošním Caulfield Cupu a do Melbourne Cupu míří v kariérně nejlepší formě. V přípravě velmi dospěla a má vůli vyhrát. Caulfield Cup je pro Melbourne ukazatelem formy a letošní rok se nijak neliší. V letošním roce dokázala čtyřikrát vyhrát na nejvyšší scéně a je zcela jistě nejlepší a největší nadějí domácích.

8 MUSTAJEER (GB), 8, tr. Kris Lees, Michael Rodd 55 kg

Po předposledním místě v loňském Melbourne Cupu vyhrál Parramatta Cup na 1900 metrů, poté následovala dvě druhá místa na grupové scéně a od té doby se mu nedaří najít formu. Doběh v Caulfied Cupu nebyl úplným zklamáním, ale nedá se očekávat, že by se objevil v první půli pole. Spíše předvede podobný výkon jako loni.

9 STRATUM ALBION (GB), 8, tr. William Mullins, Jordan Childs 55 kg

Trenérem je Willie Mullins, takže nějaký respekt je na místě. Ovšem valachova mezinárodní forma se s ostatními zámořskými ,,nájezdníky,, opravdu nemůže rovnat. Ještě v létě se účastnil překážkových dostihů s nevýraznými výsledky a poté na grupové scéně, konkrétně v Lonsdale Cupu na 3200 metrů, bral druhé místo. To bylo koncem srpna. S distancí by problém mít neměl. Otazníkem je jeho momentální forma.

10 DASHING WILLOUGHBY (GB), 5, tr. Andrew Balding, Michael Walker 54,5 kg

Vítěz z červencových Henry II Stakes v Sandown Parku si jistě zaslouží šanci v dostihu, ale podle dosavadních výsledků to na vyšší příčky zřejmě stačit nebude. Byl čtvrtý v Lonsdale Cupu nedaleko od vítěze, ale po příjezdu do Austrálie pohořel v Caulfield Cupu, kde skončil daleko poslední. Pokud budu brát Caulfield jako ukazatel, nedá se předpovídat, že by byl nebezpečím pro favority.

11 FINCHE (GB), 7, tr. Chris Waller, James McDonald 54,5 kg

Ryzák z lotu Chrise Wallera má za sebou pouze tři starty v této přípravě. Po třetím místě v Chelmsford Stakes (Gr.2) přidal třetí místo v Turnbull Stakes (Gr.1) těsně za Verry Elleegant a Toffee Tongue, načež byl poslán do Caulfield Cupu, kde po nepříliš příznivém průběhu a špatném načasování finiše bral páté místo dvě a půl délky od vítěze. V loňském roce se v Melbourne Cupu neztratil a byl velmi blízko nejlepším. Lze očekávat načasování jeho nejlepší formy pro tento dostih i letos.

12 PRINCE OF ARRAN (GB), 8, tr. Charlie Fellowes, Jamie Kah 54,5 kg

Světoběžník, který poběží Melbourne Cup již potřetí. V roce 2018 doběhnul třetí, o rok později druhý. Letos, pokud bude mít dobrý průběh, by měl bojovat o vítězství. V Caulfield Cupu předvedl poutavý výkon a do Melbourne Cupu míří ve své nejlepší formě. V sedle bude mít jezdkyni Jamie Kah, která se pokusí stát se druhou ženou v historii, které se podařilo vyhrát Melbourne Cup. V roce 2015 se to podařilo jezdkyni Michelle Payne v sedle Prince of Penzance. Usedne letos na trůn další Princ? Šance je velká.

13 SURPRISE BABY (NZ), 6, tr. Paul Preusker, Craig Williams 54,5 kg

Letošní příprava tohoto koně vede k jasnému cíli – Melbourne Cup. Po loňském pátém místě následovala dlouhá, zasloužená pauza a poté rozběhání v John F. Feehan Stakes (Gr.2), kde valachovi uniklo vítězství o hlavu. V Caulfield Cupu sice přišel devátý, ale necelé tři délky od vítěze. Je to velmi dobrý vytrvalec a letos s trochou štěstí není důvod, proč by nemohl vyhrát.

14 KING OF LEOGRANCE (FR), 6, tr. Danny O´Brian, Damian Lane 53,5 kg

Po tom, co valach dokázal zvítězit v květnu v Adelaide Cupu (Gr.2, 3200 metrů) rozdílem třídy, byl označován za favorita pro Melbourne Cup. Ovšem v dalších startech letošní přípravy byl malinko zklamáním. Po druhém místě v The Andrew Ramsden (L) přišel mezi posledními v Gr.1 Turnbull Stakes. Poté následovalo třetí místo v Gr.3 Geelong Cup, kde přestal bojovat zhruba 100 metrů před cílem. Aby mohl být označen za legitimní vítěznou naději, bude potřeba ukázat zlepšení. Výhodou je nízká zátěž.

15 RUSSIAN CAMELOT (IRE), 4, tr. Danny O´Brian, Damien Oliver 53,5 kg

Čím více deště, tím více se šance na přední příčky u tohoto koně zvyšují. Vítěz South Australian Derby (Gr.1) z května tohoto roku, druhý z Makybe Diva Stakes, kde přišel pozdním finišem a poražen byl o krátkou hlavu. Poté jistě zvítězil v Underwood Stakes (Gr.1), opět na hlubší půdě. Následovalo druhé místo v Caulfield Stakes (Gr.1), kde dvě stě metrů před cílem převzal vedení, ale přesto odešel o délku poražen Arcadií Queen. Poslední start absolvoval před týdnem v Ladbrokes Cox Plate (Gr.1), kde byl opět poražen, když doběhnul na třetím místě. Otázkou je, jak se popere s distancí 3200 metrů.

16 STEEL PRINCE (IRE), 7, tr. Anthony Freedman, William Pike 53,5 kg

V letošní sezoně absolvoval čtyři starty a pouze v prvním z nich odešel bez peněz. Dvakrát si připsal třetí místo v dostizích Gr.3 na 2000 a 2500 metrů. Před týdnem zvítězil v Geelong Cupu (Gr.3) na 2400 metrů, což mu zajistilo místo v Melbourne Cupu. Byl mu vylosován startovní box číslo 21, což je pro dobrý průběh dostihu nevýhoda. S distancí už zkušenost má z předchozího ročníku Melbourne Cupu, devátým místem dvě délky od vítěze nezklamal.

17 THE CHOSEN ONE (NZ), 5, tr. Murray Baker a Andrew Forsman, Daniel Stackhouse 53,5 kg

Velmi tvrdý kůň, který dokáže podávat dobré výkony i přes krátké pauzy mezi jednotlivými starty. Výborný vytrvalec. Vítěz handicapu na 1700 metrů v září, poté absolvoval dva starty v Gr.1 a Gr.2, které dokončil na osmém a sedmém místě. V Caulfield Cupu předvedl skvělý výkon, když přebral vedení 250 metrů před cílem a bojoval o vítězství s Verry Eellegant a Anthony Van Dyckem. Zde porazil sedm dalších účastníků Melbourne Cupu, a to včetně Prince of Arran nebo Finche. Já osobně mu letos věřím. Stejně jako většina koní z Nového Zélandu i ,,Glitzy,, preferuje hlubší půdu.

18 ASHRUN (FR), 5, tr. Andreas Wohler, Declan Bates 53 kg

Hřebec už určité zkušenosti s dostihy na dvě míle má, distance by mu tím pádem měla sedět. Bral dvě druhá místa v Deauville v listed a Gr.2 dostizích na 3000 metrů. Po osmi týdnech už startoval na australské půdě v Geelong Cupu (Gr.3), kde se musel spokojit se čtvrtou příčkou, ale už po deseti dnech zvítězil překvapivým způsobem v Hotham Handicapu (Gr.3), kdy v posledních čtyřstech metrech přesprintoval deset soupeřů a vyhrál o hlavu i přes ohromnou zátěž 61 kg. Třídu určitě má, ale bude startovat po pouhých třech dnech, což se v závěru může odrazit na výsledku.

19 WARNING (AUS), 4, tr. Anthony Freedman, Luke Currie 53 kg

Vítěz loňského Victoria Derby a stejně jako mnoho dalších vítězů derby není schopný od té doby najít svou vítěznou formu. Dobrý kůň, ale pohořel v mnoha jednodušších startech, než je tento. Makybe Diva Stakes, Turnbull Stakes i Caulfield Cup dokončil ve druhé polovině pole. Bylo by opravdu obrovské překvapení, kdyby vyhrál Melbourne Cup.

20 ETAH JAMES (NZ), 8, tr. Ciaron Maher a David Eustace, Billy Egan 52,5 kg

Její vítězství v Sydney Cupu na 3200 metrů z dubna tohoto roku bylo velkým překvapením.  Poté už nic moc neukázala v pouhých dvou startech této přípravy. V The Metropolitan (Gr.1) doběhla v poli poražených a mírné zlepšení přišlo jen v Moonee Valley Gold Cupu (Gr.2, 2500 metrů) kde brala čtvrtou příčku čtyři délky od vítěze. Letošní Melbourne Cup bude mnohem těžší dostih než Sydney Cup.

21 TIGER MOTH (IRE), 4, tr. Aidan O´Brien, Kerrin McEvoy 52,5 kg

S největší pravděpodobností bude odskakovat do dostihu jako favorit, a to i přesto, že má za sebou pouhé čtyři starty a ani jeden nebyl na australské půdě. S každým startem zdá se být hřebec lepší a lepší. Po druhém místě v Irish Derby (Gr.1, 2414 metrů) se mu podařilo zvítězit 12. 9. v Kilternan Stakes (Gr.3) v Leopardstownu a poté se již přesunul do Austrálie. Velkou nevýhodou by mohla být vylosovaná bariéra 23, ale v sedle bude mít jednoho z nejlepších žokejů Melbourne Cupu, takže když se mu podaří po startu zaujmout výhodnější pozici, bude bojovat o vítězství.

22 OCEANEX (NZ), 5, tr. Mick Price, Dean Yendall 51,5 kg

Vítězstvím v The Andrew Ramsden (L) klisna získala místo v Melbourne Cupu. To bylo v květnu. Od té doby má velmi nevýrazné výsledky a vzhledem k informaci, že pět dní před dostihem při veterinární prohlídce zakulhala, nedá se očekávat, že by pořadím nějak zamíchala.

23 MIAMI BOUND (NZ), 4, tr. Danny O´Brien, Daniel Moor 51kg

Vítězka Kennedy Oaks (Gr.1, 2500 metrů) z loňského roku se v letošní sezoně dlouho hledala. V září v Makybe Diva Stakes (Gr.1, 1600 metrů) ztrácela na vítěze propastných 58 délek. Žádné zlepšení nepřišlo ani v dalších dvou startech se statusem Gr.3 a Gr.2. Naposledy se postavila na start Moonee Valley Gold Cupu, kde přes špatný průběh dostihu dokázala sto metrů před cílem přejít do vedení a jistě o dvě a půl délky zvítězit. Potřebuje hlubokou půdu. Pouze pokud zaprší, mělo by se s ní počítat.

24 PERSAN (AUS), 4, tr. Ciaron Maher a David Eustace, Michael Dee 51kg

Jeden z mála australských odchovanců v poli, který má šanci v Melbourne Cupu uspět. Má za sebou několik vítězství v handicapech, ale to pro tento dostih není podstatné. Své místo na startu získal vítězstvím v The Bart Cummings (Gr.3, 2510 metrů) a vypadá to, že s každým dostihem se zlepšuje. Ponese nízkou váhu, což je výhoda, ale otázkou je jeho třída při tak skvěle obsazeném dostihu. Vylosovaný startovní box mu situaci ztěžuje.

 

Tipařův verdikt: Vypsala jsem podle mě osm největších adeptů na výhru. Sázkaři by to tak mohlo pomoci s výběrem. Nakonec ještě přidám svůj tip na doběh.

1 ANTHONY VAN DYCK

Druhý z Caulfield Cupu, kde přišel závěrem z posledního místa. Je schopen velkých věcí.

5 SIR DRAGONET

Několik importů v historii Melbourne Cup již dokázalo vyhrát při svém druhém australském startu. Nevidím důvod, proč by to nemohl dokázat i tento kůň.

7 VERRY EELLEGANT

Letošní čtyřnásobná Gr.1 vítězka, vítězka Caulfield Cupu, které prospívá hluboká půda. Tvrdo by jí nemuselo sednout v kombinaci s distancí 3200 metrů.

11 FINCHE

Vrací se do poháru pro třetí pokus. Letos už má konečně startovací box, ze kterého lze vyhrát.

12 PRINCE OF ARRAN

Dokončil třetí v roce 2018 a druhý v roce 2019, předvedl velmi dobrý výkon v Caulfield Cupu. Je téměř jisté, že ve finiši bude.

13 SURPRISE BABY

Poběží teprve potřetí od loňské edice Melbourne Cupu. Je pošetřen pro tento dostih.

17 THE CHOSEN ONE

Prověřený kůň pro grupové dostihy. Vynikající výsledek s osobním rekordem v Caulfield Cupu. Distance ideál a startovní box, ze kterého lze vyhrát.

21 TIGER MOTH

Pokusí se tento dostih vyhrát při svém teprve pátém životním startu. Mám pocit, že trenér Aidan O´Brian se ho snažil schovávat před handicaperem. Rozhodně ví, co v tomto koni je. Jinak by ho do poháru neposlal. Nešťastný startovací box, z kterého nikdo nevyhrál od roku 1976.

Tip: Sir Dragonet – Tiger Moth - Prince Of Arran

STAROVNÍ LISTINA

(Vendula Vacenovská)