Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Zlatý pohár pro Northerly Wind (analýza)

Zlatý pohár pro Northerly Wind (analýza)
Nortehrly Wind s Janem Faltejskem stíhají vedoucího Lamuma ve Zlatém poháru - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Vrchol první části překážkové sezóny v Pardubicích Zlatý pohár si připsal Northerly Wind vedený Janem Faltejskem.

Zlatý pohár je naše největší takzvaná klasická steeplechase, která se běhá na travnatém oválu. Loňský vítěz Mustamir sice kvůli zranění chyběl, ale z šesti účastníků patří většina k naší absolutní špičce. Nechyběli první dva z hlavní předzkoušky, loni druhý Lamum a předloňský vítěz Dangerous Gleam, ani loni druhý ze Stříbrné trofeje Northerly Wind. Poprvé se na pardubické dráze představil v Itálii běhající Accelerator.

Pardubice minuly čtvrteční bouřky a dostih se tak odběhl a na rychlé dráze naměřené 3,4 (dobrá). Většina účastníků patří mezi tempaře, ale dostih se tak od začátku odvíjel rychle. Výsledný čas 5:28,97 je nejrychlejší od roku 2013, kdy se běhá Zlatý pohár na distanci 4400 metrů.

NORTHERLY WIND (5:1) se na začátku kariéry uvedl velmi lehkým vítězstvím při debutu, kdy na proutěnkách porazil později druhého ze Stříbrné trofeje Caspera. Již ve třech letech měl ale problém s ovladatelností. Francouzský odchovanec pořízený ve dvou letech za 47.000 € často doplatil na přepálené tempo. Také byl v silném ročníku, když jeho přemožitelem ve Zlaté sponě tříletých byl Kifaaya, který se zařadil mezi naše přední klasické steeplery a před dvěma lety vyhrál Gran Corsa Siepi di Merano.

Jeho chtivý projev se později celkem srovnal a dokázal několikrát velmi dobře zaběhnout. Ve čtyřech letech působivě vyhrál ve Varech. O rok později vyhrál oba starty v Pardubicích a v Itálii, když kvůli zdravotním problémům nastoupil do sezóny později. Vítězně vstoupil do sezóny i loni, když vyhrál Grosses Badenia-Jagdrennen v Mannheimu. Ve Francii sice skončil až pátý, po letní pauze ale byl druhý ve Stříbrné trofeji za Monsieur Bachirem. Ve všech těchto případech byl v jeho sedle Jan Faltejsek, který ho jel i tentokrát.

Northerly Wind nastoupil do Zlatého poháru bez přípravného startu, ale viditelně mu to nevadilo. Na startu byl nervózní a způsobil tam menší incident. Jan Faltejsek ho během dostihu držel většinou na třetí pozici. Přestože dostih nebyl nijak pomalu rozjetý, zpočátku byl dost chtivý, ale pak se usadil. Po třetí překážce před cílem však nezareagoval na zrychlení soupeřů, což se ukázalo jako výhodou. Zůstalo m u totiž dostatek sil na závěrečné zrychlení, díky němuž zvítězil. Získal tak další vítězství ve Zlatém poháru pro majitele Jiřího Charváta, který v minulosti slavil úspěchy s neporazitelným Royal Mounginsem a Khalshanim.

 

Northerly Wind s Janem Faltejskem – foto: Jana Syručková

 

NORTHERLY WIND

Byl zakoupen prostřednictvím

      

Kontakt: +420 608 064 580, crbloodstock@hotmail.com

 

Lamum (2,25:1) loni druhým místem ve Zlatém poháru překvapil. Svoji třídu ale potvrdil druhým místem ve Velké mostecké. Do dostihu nastupoval jako favorit, protože vyhrál zdejší předzkoušku, v níž se usadil za tempo udávajícího Dangerous Gleama a v závěrečné fázi ho porazil.

Stejný scénář zvolil Andrew Glassonbury i tentokrát, i když Lamum zpočátku puloval. Přes poslední překážku opět převzal vedení, ale v rovině podlehl vítězi.

Accelerator (4:1) vyhrál poslední dva starty v Itálii. Jednalo se ale o kratší dostihy na 3600 metrů, v nichž si počínal dost aktivně. Tady ho ale Josef Bartoš držel za předními koňmi, i když ne daleko. V závěrečné pasáži se pokoušel nastoupit, ale na první dva nestačil, když to vypadalo, že délka dostihu je na něj příliš. Přesto těsně porazil Dangerous Gleama.

Dangerous Gleam (5:1) vyhrál Zlatý pohár před dvěma lety. Loňskou sezónu ale poznamenalo zranění. Do té letošní ale opět nastoupil energicky. V předzkoušce dle svého zvyku nasadil svižné tempo a vedl s několika délkovým náskokem, v závěru ho ale porazil Lamum, i když se v rovině nevzdával.

I tentokrát se chopil vedení, ale soupeři se ho po celý dostih drželi, takže ztratil svoji výhodu, kdy dokázal soupeře utahat. Tempo v závěru nedokázal vystupňovat a těsně přišel o třetí místo.

Mister Westminster (20:1) patřil na rovinách k předním vytrvalcům. Přestože se na překážkách také zařadil ke špičce, mezi největší hvězdy nepatřil. Při prvním letošním startu si vyzkoušel pardubický kros, ale nijak v něm nenadchl. O to překvapivější bylo absolvování Zlatého poháru, kdy neměl problém se držet nejlepších. Předposlední překážku najížděl v první vlně, pod pobídkou Jana Kratochvíla však těsně před překážkou uhnul, čímž ho katapultoval přes ní. Škoda, vypadalo to, že má slušně našlápnuto.

Yara (22:1) běhala v lepší společnosti, ale výkonnost na absolutní špičku zatím neměla. V předzkoušce skončila pátá. Tady chybovala již v první části dostihu, když se na překážku za lesem odrazila moc brzy.

VÝSLEDEK

Přímý přenos z dostihového dne s rozhovory Martina Cápa

(Ondřej Blahník)