Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zock se do Chuchle vrátil pro životní úspěch (analýza)

Zock se do Chuchle vrátil pro životní úspěch (analýza)
Zock s Eduardem Pedrozou vítězí v EJC Million - foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

Vrcholem sobotního European Jockey’s Cupu byl Leram EJC Million, který je s dotací 2.600.000 Kč nejbohatším českým rovinovým dostihem.

Vysoká dotace přilákala na start 1400 metrů dlouhého dostihu kvalitní společnost. V patnáctičlenné sestavě se nacházela trojice německých koní, mezi nimiž byl papírovou jedničkou majitel německého handicapu 92 kg Big Boots. Z Francie dorazila dvojice koní, i když za Hermionou stojí majitel Jiří Trávníček. Na startu bylo i několik českých koní, kteří preferují zahraniční starty. To platí především pro trojici svěřenců Václava Luky, z nichž se u nás do soboty v aktuální sezóně představila pouze vítězka Svatováclavské ceny Sweeticon. Zhruba polovinu startovního pole tak tvořili koně, které v Česku obvykle nevídáme.

Kvalitní konkurence se scházela na startu i v minulých letech, a proto už proběhly snahy, aby EJC Million získal statusu black-type. Bohužel výsledek jeho letošní edici tomu nepomůže. Pro získání statusu Listed je totiž potřebné, aby průměrný rating prvních čtyř koní v cíli dosáhl 100 liber (odpovídá německému handicapu 90 kg nebo francouzskému handicapu 45 kg). Vždy je přitom započítáván nejvyšší rating, který kůň v sezóně vyběhne.

Z tohoto pohledu je smůlou, že stejně jako loni obsadil nejlépe hodnocený kůň páté místo (loni Gordon Lord Byron, letos Big Boots), a tudíž se jeho rating nezapočítává. Na prvních čtyřech místech zato skončili majitelé francouzského handicapu Zock (37,5 kg) a Troizilet (41 kg) a majitel německého handicapu Call Me Mister (76 kg). I pokud tedy vezmeme v potaz, že Zock a Call Me Mister vyběhli v Chuchli své nejlepší formy, stále do potřebného průměru dost kilo schází. To samozřejmě nic nemění na tom, že jsme v sobotu pravděpodobně sledovali nejkvalitnější dostih české sezóny. Otázkou spíše je, zda byl letos kvalitnější „million“ nebo „middle“.  

Vítězství ve vrcholu mítinku získal ZOCK (15:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport). Toho sice připravuje ve Francii Frederic Rossi, ale dobře je známý i chuchelskému publiku. Před tím, než zkraje srpna změnil po nabídce 20.667 euro majitele v prodejním dostihu, se totiž nacházel v českém tréninku. Postupně ho připravovali Helena Blažková, Tomáš Šatra a Václav Luka.

Od počátku své kariéry patřil ke špičce, když jako dvouletý zvítězil v Ceně zimního favorita. Také v dalších letech dokázal bodovat v jedničkových dostizích, nicméně mezi ty úplně největší hvězdy nepatřil. V letech 2017 a 2018 získal jediná vítězství v Lázeňské míli, která sice nese status druhé kategorie, ale porazil v ní několik jedničkových koní. Druhé jedničkové vítězství tak získal až v červnové Ceně Jezdectví. V ní o délku zpět skončila druhá Benidiction, která v EJC Million byla handicapově nejhorším koněm v poli a stačila na dvanácté místo. I toto srovnání tedy napovídá, že v sobotu předvedl výrazně lepší výkon.

Na první pohled je tedy progres Zocka, který dříve dosáhl maximálně na český handicap 80,5 kg, překvapivý. Na druhou stranu už v březnu v Chantilly naznačil, že může umět více. Sice tam skončil až sedmý, ale ztrácel jen 4 a ½ délky na vítězného Skalletiho, který koncem srpna zvítězil v Gr.3 a jeho francouzský handicap vrostl na 49,5 kg. I na dalších místech se nacházeli kvalitní koně a Zock za svůj výkon obdržel Racing Post Rating 90 liber.

Šestnáct dní před EJC získal v prodejce v Longchamp první francouzské vítězství. Tamní handicap 37,5 kg ani RPR 79 liber sice nenapovídají silné konkurenci, ale prosadil se s viditelnými rezervami o 3 délky stylem start-cíl. Navíc mu prospělo, že po delší době nastoupil se stínidly. Ty měl premiérově v loňské Lázeňské míli, v níž zvítězil. Na tento výkon pak navázal blízkým čtvrtým místem z Velké ceny Prahy. Je tedy trochu překvapivé, že v tréninku Václava Luky, tedy v první půlce aktuální sezóny, se stínidly nikdy nenastoupil. Zvlášť když měl oba chuchelské straty dobře rozjeté, ale vycouval z boje o nejvyšší příčky. Na tom samozřejmě mohla mít podíl i mílová distance, protože jeho optimem je právě „čtrnáctka“.

V sobotu se do sedla Zocka vyhoupl panamský rodák a čtyřnásobný německý šampión Eduardo Pedroza. Od startu cválal francouzský host blízko špice a už před polovinou cílové roviny převzal vedení. Ve stejných místech si Pedroza přehodil bičík do pravé ruky a Zock pod ním začal bočit k vnějšímu okraji dráhy, přesto měl v cíli pohodlný náskok 2 a ¼ délky. V předchozích třinácti chuchelských startech přitom na vítězství nedosáhl. Poslední chuchelské vítězství totiž získal v Simsonově ceně 2016, v níž ho rovněž vedl Eduardo Pedroza, s nímž má tedy stoprocentní bilanci.

Call Me Mister (40:1) překvapil druhým místem. Útočil ze středu pole a dopředu se protáhl podél bariéry. Jeho německý handicap 76 kg napovídal, že by na nejlepší stačit neměl. Na druhou stranu už loni zahájil svůj progres a letos nezískal vyšší známku i proto, že v německých handicapech často zůstávají umístění koně stát. Například v srpnovém mnichovském handicapu zůstal stát, přestože v jedenáctičlenném poli skončil druhý o 2 a ¼ délky před třetím koněm. Dá se tedy předpokládat, že si na domácích drahách dokáže poradit i s vyšší známkou.

Pokud se ale optikou EJC podíváme na srovnání českého a německého handicapu, nelze dělat jednoznačné závěry. Je sice pravdou, že Call Me Mistera a vítěz EJC Long – VC českého turfu Monpti obdrželi za své výkony sobotní minimálně o 7 kg vyšší české handicapy, než jaké do té doby vlastnili v Německu. Na druhou stranu v Německu lépe hodnocení Big Boots, Jasnin a Doinyo naopak za svým handicapovým hodnocením výrazně zaostali, takže obecně o podcenění německých koní hovořit nelze.

Troizilet (2,5:1) se potřetí se potřetí v řadě vešel v EJC Million mezi trojici nejlepších. Podobně jako loni finišoval na vnější straně dráhy, ale tentokrát jeho snaze odolala dvojice soupeřů. Před dostihem zaznělo, že utrpěl zranění při transportu, ovšem těžko soudit, zda se podepsalo na jeho výkonu. Další start může absolvovat už v neděli v Longchamp, když figuruje na přihláškách tamního Grand handicapu o 70.000 euro.

Politicum (40:1) byl jediným zástupcem českého klasického ročníku. V srpnu sice prohrál v berlínském Hoppegartenu s Big Bootsem o 8 délek, ale v Chuchli mu porážku vrátil, když podal životní výkon. Za distancí musel měnit stopu kvůli bočení Zocka, ovšem výrazněji ho tento moment nezbrzdil.

Big Boots (2,5:1) nepotvrdil vysoký německý handicap 92 kg. Přeci jen nejlepší formy vyběhl na „dvanáctce“ a pevnější půdě. Ve Francii sice dvakrát zvítězil i na distanci 1400 metrů, ale v obou případech šel stylem start-cíl a měl klid na špici. V Chuchli hůře odskočil a brzy se před ním zavřel prostor. Útočil tedy z druhého sledu, kde byl chtivější a v závěru výrazněji neakceleroval.

Sweeticon (12:1) si dle svého zvyku počínala aktivně, ale na špici jí nedopřál příliš klidu Henrytheaeroplane. I když by jí více sedla trochu kratší distance a rychlejší půda, držela se slušně. Dodejme, že stav dráhy byl naměřen 3,4, zatímco v Mostě vyhrála Sweeticon Svatováclavskou cenu na dráze 4,1. I pohled na videa přitom prozrazuje, že v Chuchli byl podklad bezesporu měkčí.  

Borsakov (25:1) své přemožitele neohrozil, ale v závěru se posunul aspoň na sedmé místo. Loni skončil čtvrtý a je tedy vedle Troizileta jediným koněm, který získal dotaci v posledních dvou edicích dostihu.

Hermiona (10:1) sice s francouzským handicapem 41 kg patřila k nejtřídovějším koním v poli, ale zkrácení distance jí nesedlo, když v oblouku měla problém s akceptováním rychlého tempa. Po více jak dvouměsíční pauze možná nebyla ani v optimální formě.

Red Persian (35:1) byl posledně ve Velké ceně Prahy chtivější, zatímco tentokrát ho jezdec od startu přistrkával. Potvrdil tak pověst náladového koně, a i když nakonec minul několik soupeřů, nehrál výraznější roli.

Jasnin (22:1) šel sice na start s vysokými handicapy (německý 79 kg, francouzský 39 kg), ale navázal spíše na poslední slabší výkony. Kdyby měl v cílové rovině více prostoru, asi mohl bojovat aspoň o poslední dotaci.

Mr Right (15:1) se s žokejem hodně přetahoval, což ho stála spoustu sil a v závěru vycouval z podstatného dění. Distance 1400 metrů leží na hraně jeho optima, když obě letošní vítězství získal na rovném kilometru.

Benidiction (55:1) byla handicapově nejhorším koněm v poli. Možná ale mohla dosáhnout i na lepší výsledek, protože před ní to bylo dost namačkané a dostih dokončila s posunutým sedlem.

Henrytheaeroplane (75:1) navzdory výsledku zanechal výrazně lepší dojem než při vstupu do sezóny ve Svatováclavské ceně. Po aktivním průběhu totiž ještě na distanci hájil dotované umístění. Přeci jen ale jeho optimum leží na „dvanáctce“.

Noble Cliffs (22:1) přišel o naděje na obhajobu druhého místa krátce po startu. Přestože je totiž tempařem, jeho jezdec ho vzal při odskoku zpět. Na konci pole puloval až do cílové roviny, kde se z konce pole neodlepil.

Lexceed (55:1) cválal blízko čela dostihu, ale v cílové rovině slábnul a od distance nebyl ježděný. Na jeho výkon mohlo mít vliv předstartovní extempore, kdy se před zkušebním cvalem zbavil svého jezdce. Už ve Svatováclavské ceně šel nicméně s formou dolů.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)