Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zprávy z Kemptonu: středa

Zprávy z Kemptonu: středa
Editeur du Gite a jeho tým po obhajobě vítězství v Desert Orchid Chase, foto: Jaroslav Fabris

Reportáž Jaroslava Fabrise z Kemptonu, kde dnes uskutečnila druhá polovina Ladbrokes Christmas Festivalu.

 

Reportáž Jaroslava Fabrise

 

Kempton: 70 dostihových dnů, ale i hrozba likvidace

Ovál pro překážkové dostihy má trojúhelníkový tvar a měří zhruba 2600 metrů. Zatímco většina ostrovních drah je více či méně členitá, Kempton je v podstatě plackou. Od roku 2006 je součástí areálu rovinová all-weather dráha, kterou překážkáři překříží krátce za cílem. Právě možnost celoročního využití závodiště pro rovinové i překážkové dostihy patří k důvodům, proč je v příštím roce plánováno v Kemptonu 70 dostihových dnů. Ten nejvýznamnější tradičně připadá na Boxing Day.

Není to ale tak dlouho, co Kempton Parku hrozila likvidace. V roce 2017 Jockey Club oznámil plánované uzavření areálu do roku 2021 s tím, že na jeho místě vyroste bytová zástavba. Významné překážkové dostih včetně King George VI Chase by se přesunuly do nedalekého Sandown Parku, a protože by prodej pozemků přinesl značné finance, v Newmarketu by byla vybudována nová all-weather dráha. Tento plán se každopádně setkal u dostihové veřejnosti s výrazným odporem, což vyústilo v jeho zrušení.

 

 

Jak se dostat do Kempton Parku?

Kempton Park leží v podstatě na hranicích Londýna, odkud se tak na závodiště není složité dostat. Nejjednodušším způsobem je vlak, když z londýnského nádraží Waterloo přímo do zastávky Kempton Park jede přibližně tři čtvrtě hodiny. Včera bohužel vlaky v provozu nebyly. V blízkosti závodiště ale jezdí několik autobusových linek, jimiž se zhruba za půl hodiny dostanete na metro.  Přestože včera byl areál pořádně zaplněný, doprava probíhala bez komplikací. Dnes přeci jen byla na závodišti volněji, což bylo očekáváno, ale svůj podíl na tom mohlo mít i deštivé počasí. Přeci jen Kempton není areálem, který by se svou velikostí mohl měřit například s Cheltenhamem, když divácký prostor v podstatě obklopuje hlavní tribunu, za níž se nachází paddock.

 

Vzpomínky na legendy King George VI Chase

Mezi dominanty závodiště patří sochy, které patří dvojici legend King George VI Chase. V blízkosti paddocku má sochu hvězda přelomu 80. a 90. let Desert Orchid, který King George VI Chase vyhrál čtyřikrát. Běloušův rekord o více jak dvacet let později překonal Kauto Star. Socha pětinásobného vítěze kemptonského vrcholu se nachází přímo v paddocku.

 

James Best na životní vítězství nedosáhl

Na své premiérové vítězství v kategorii Gr.2 útočil v Ladbrokes Wayward Lad Novices' Chase (3200 m) žokej James Best, který v říjnu dovedl Lombarginiho ke čtvrtému místu ve Velké pardubické. V sedle favorizovaného Nickle Backa (2,2:1) dostih odvodil, ale v závěru měl více sil MASTER CHEWY (2,6:1) vedený Tomem Bellamym. Přes dnešní úspěch svěřenec Nigela Twistona-Daviese není řazený k nejlepším nováčkům, takže na Cheltenhamském Festivalu by mohl zamířit do handicapové Grand Annual Chase, kde by jistě patřil do okruhu favoritů.

VÝSLEDEK

 

Editeur du Gite obhájil navzdory změně propozice

Propozice Ladbrokes Desert Orchid Chase (3200 m) doznala letos výrazné změny, když se z ceny stal handicap. Důvody bylo jednak zvýšení konkurence, protože dostih se dlouhodobě potýká s nižším zájmem. Letošních šest startujících sice není žádná sláva, ale od roku 2009 se v dostihu utkalo více koní pouze loni, kdy jich bylo sedm. Dalším důvodem bylo vytvoření optimálnějšího programu pro špičku dvoumílových steeplerů. Sandownská Tingle Creek Chase se totiž odběhla před pouhými osmnácti dny, takže změna propozice Desert Orchod Chase měla přispět k tomu, aby si tyto dostihy méně konkurovaly.

V roli favorita odskakoval Boothill (2,4:1), který dosud startoval ve čtyřech steeplechase handicapech a vždy zvítězil. Že tuto sérii neprodlouží, rozhodl pád na páté překážce před cílem. Dle svého zvyku tempo diktoval obhájce vítězství EDITEUR DU GITE (6:1), u něhož byla ovšem otazníkem aktuální forma. Ve dvou startech po letní pauze totiž porazil jediného soupeře, přičemž na vítěze ztrácel 32 respektive 43 délek. V závěru na něj dotíral především Elixir de Nutz (3,75:1), který mu měsíc a půl zpátky nadělil právě 32 délek. Tehdy měl ale výhodu 10,5 kg, zatímco dnes nosil jen o 1,5 kg méně. Především ale Niallem Houlihanem vedený Editeur du Gite lépe překonal poslední dva skoky, a i proto navzdory nejvyšší nesené hmotnosti zvítězil. Před Elixira de Nutze se těsně před cílem dostal ještě Nube Negra (7,5:1).

Svěřenec Garyho Moora nicméně nepatří mezi šancové koně pro cheltenhamskou Queen Mother Champion Chase, když jeho kurzy začínají na 34:1. Dodejme, že dneska slavil Gary Moore hned dvě velká vítězství, protože jím připravovaný Nassalam splnil roli favorita ve Welsh Grand National, když na měkké půdě v Chepstow nadělil druhému koni dlouhých 34 délek.

VÝSLEDEK