Zprávy z Uttoxeteru a Chepstow
Jaroslav Fabris po Cheltenhamském Festivalu navštívil ještě dostihy v Uttoxeteru a Chepstow, odkud je závěrečný díl jeho postřehů.
Blog Jaroslava Fabrise
Uttoxeter – sobota 19. 3.
Konec Cheltenhamského Festivalu rozhodně neznamená, že by britští dostihový příznivci neměli co sledovat. V sobotu se totiž v Anglii uskutečnily čtyři překážkové a jeden rovinový mítink. Tradicí je, že den po Gold Cupu hostí svůj vrchol sezóny také závodiště v Uttoxeteru. Tamní Midlands Grand National se koná na distanci 6847 metrů, takže je jen o pár desítek metrů kratší než její slavnější sestřička Grand National a patří tedy k nejdelším britským dostihům. Přestože se první ročník odběhl už v roce 1969, žádný kůň jí dosud nevyhrál dvakrát. Tomu samozřejmě nahrává její propozice, protože se jedná o handicap, který je díky štědré dotaci 150.000 liber pravidelně početně obsazen.
Letos se na start postavilo 18 koní, mezi nimiž i dva poslední vítězové. K historickému úspěchu měl blíže obhájce vítězství Time To Get Up (3,75:1), ale nakonec se musel spojit se třetí příčkou. Vítězství totiž lehce získal na fotografii zachycený SCREAMING COLOURS (13:1), který před rokem skončil čtvrtý. V jeho sedle slavil životní úspěch dnes šestadvacetiletý Conor Orr. Screaming Colours reprezentuje malou stáj rodiny Durkanů, přičemž irský trenér William Durkan v Uttoxeteru oslavil teprve druhé letošní vítězství. Irové tak pokračují na cheltenhamské vítězné vlně, přičemž tento dostih se přes moře stěhuje poprvé od roku 2015.
Na listině vítězů Midlands Grand National najdeme několik slavných jmen. Její vítěz z roku 1975 Reg Trade o rok později zvítězil v Grand National před legendárním Red Rumem. V Uttoxeteru zvítězili také dva vítězové Cheltenham Gold Cupu. The Thinker v Midlands Grand National uspěl v roce 1986, zatímco v Cheltenhamu triumfoval o rok později. Z novější historie pak na tento double dosáhl Synchronised (na fotce výše), který zmíněné dostihy vyhrál v letech 2010 a 2012. V obou případech ho vedl jeho tradiční partner Tony McCoy.
Uttoxeter letos přivítá 25 dostihových dnů, když srpen je jediným měsícem, kdy se na závodišti neběhá. Žádná delší letní pauza se nekoná. Že překážkové dostihy nejsou na ostrovech záležitostí pouze zimních měsíců, dokládá i frekvence dostihových dnů v červnu a červenci, když v každém z těchto měsíců přivítá Uttoxeter po čtyřech mítincích.
Dráha v Uttoxeteru má dokola 2200 metrů, přičemž její tvar je velmi nepravidelným ováloem. Zvlášť protilehlá rovinka se totiž v půlce zlomí, načež následuje nejvíce zvlněná část kurzu. Cílová rovina patří k těm delším. Měří totiž zhruba 800 metrů a steepleři v ní absolvují čtveřici skoku.
Se standardní návštěvou dostihů v Uttoxeteru nemůžu srovnávat, ale na Midlands Grand National se tamní tribuny zaplní opravdu důsledně.
Chepstow – neděle 20. 3.
O desátém dnu britské dovolené, jsme navštívili desátý dostihový den. Hostilo ho závodiště v Chepstow. Dráha ležící v jižním Walesu má dokola 3000 metrů a cílovém rovinka měří téměř kilometr, přičemž steeplery v ní čeká hned pětice skoků. Jak jednotlivé skoky vypadají, si mohou diváci prohlédnout u vstupu na závodiště (na fotce výše).
Specifikem závodiště je ale především jeho členitý profil. Vždyť rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem dráha činní 46 metrů. Pro srovnání tato výška dělá více jak tři čtvrtiny Petřínské rozhledny. Pravdou je, že nejvyšší bod se nachází na začátku mílové rovné dráhy pro rovinové dostihy, takže na ovále je zmíněný rozdíl zhruba poloviční. Dráha na něm ale téměř neustále klesá nebo stoupá. Nejvýraznější sklon dráhy nalezneme za prvním obloukem, kde koně během 180 metrů nestoupají 20 výškových metrů.
Za zmínku stojí také sešup na začátku přímé dráhy, kde koně za necelých 700 metrů koně klesnou o 30 metrů. Pro srovnání nejnižší a nejvyšší bod mosteckého oválu dělí 10 metrů, a i pokud by se dostihy konaly na tamní přímé dráze, koně by během 1200 metrů klesly „pouze“ o 15 metrů. Jednoduchým výpočtem tedy dojdeme k závěru, že klesání na mostecké přímé dráze je zhruba 3,5 x mírnější než to, kterým začíná rovná přímá dráha v Chepstow.
Největším dostihem je v Chepstow Welsh Grand National, jejíž obvyklým termínem je 27. prosinec, ale v nedávné minulosti byla kvůli nezpůsobilé dráze několikrát posunuta na pozdější termín. Její dotace stejně jako v případě Midlands Grand National činí 150.000 liber, ale prestiží stojí ještě výše. Jedná se totiž o jeden z největších britských handicapů, takže počet startujících se každoročně blíží nebo rovná dvacítce. Vzhledem k distanci bezmála 6200 metrů, náročnému profilu a obvyklé měkké půdě, se jedná o skutečný test vytrvalosti.
Na její listině vítězů Welsh Grand National nalezneme několik vítězů Cheltenham Gold Cupu nebo Grand National. Jen v aktuálním tisíciletí v Gold Cupu zvítězili Synchroniseda a Native Rivera (na fotce výše po vítězství v Gold Cupu), zatímco v Grand National uspěli Binadaree a Silver Birch. O Welsh Grand National rovněž pojednává dva roky starý film s českým názvem „Jdi za svým koněm“, který je natočen na motivy příběhu jejího hrdiny z roku 2009 Dream Alliance.
Ve stejný den jako Welsh Grand National se na závodišti koná také Gr.1 dostih pro tříleté proutěnkáře, z jehož nedávných vítězů zaujmou jména jako Bristol de Mai nebo Defi du Seuil (na fotce výše po vítězství v Aintree).
V Chepstow se letos uskuteční 31 dostihových dnů, z nichž jsou bezmála dvě třetiny věnovány překážkovým dostihům. Běhá se v podstatě neustále, když nenajdeme měsíc, kdy by v Chepstow nebyl plánován žádný dostihový den. Nejdelší pauza trvá čtyři týdny, a to od začátku září do začátku října. Na fotce výše žokej Lorcan Williams osvěžuje vítězku dnešního hlavního dostihu Kissesforkatie.
Dnešní den patřil v Cheptow studentům, když nesl název „Student Party Raceday“. Tomu byl přizpůsoben i doprovodný program, takže na závodišti hrál už v průběhu dostihů DJ. Složení publika názvu dostihového dne odpovídalo. Převažovali tedy mladí diváci, kteří na slušně zaplněném závodišti vytvářeli bouřlivou atmosféru.
(Jaroslav Fabris)