Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zprávy ze Stratfordu nad Avonou

Zprávy ze Stratfordu nad Avonou
Průběh dostihu ve Stratfordu nad Avonou, foto: Jaroslav Fabris

Jaroslav Fabris před začátkem Cheltenhamského Festivalu navštívil ještě závodiště ve Stratfordu nad Avonom, odkud je tedy další díl jeho postřehů.

Blog Jaroslava Fabrise

 

Stratford nad Avonou je známý především jako rodiště Williama Shakespeara, ale jeho součástí je také dostihové závodiště. Byť se jedná o výhradně překážkové závodiště, tak pauzu má během zimních měsíců. Dnes tam totiž odstartovala letošní sezóna a poslední ze sedmnácti dostihových dnů se koná koncem října. Tamní termínová listina tedy dokazuje, že i když největší ostrovní překážky se pořádají v zimě, překážková sezóna je celoroční.

Dráha ve Stratfordu patří spíše k těm menším, což ovšem stále znamená, že dokola má dva kilometry. Koně během dostihu nečeká žádné výraznější převýšení. Podobně jako v Bangor-on-Dee se tvar závodiště blíží k trojúhelníku, přičemž oblouky jsou na anglické poměry ostřejší. Žádný větší dostih závodiště nehostí. Na fotce je zachycen doběh dnešního čtvrtého dostuhu, v němž zvítězil Oakley s Harrym Bannisterem.

 

Takto vypadaly proutěné překážky před dvěma dny v Exeteru.

A takto skoky pro klasickou steeplechase.

Zatímco takto vypadaly proutěné překážky ve Stratfordu (jsou složené, protože závěrečným dostihem byl bumper).

A takto skoky pro klasickou steeplechase, protože premiéru tam mělo nové zbarvení překážek. Zatímco dosud byly překážky zbarveny do oranžova, dnes měly bílou barvu. Stalo se tak na základě studie, která ukázala, že přechod na bílou barvu přinese lepší překonávání překážek. Koně totiž nejsou schopni rozlišit odstíny červené, oranžové a zelené barvy, což jim stěžovalo odhad vzdálenosti od překážky. Bílá barva je pro ně naopak dobře viditelná.

Studie vznikala několik měsíců, během nichž skupina 18 koní překonávala překážky různé barvy, přičemž jejich skoky byly detailně měřeny. Na bílou by měla všechna britská závodiště přejít do prosince letošního roku, závodiště pro point-to-point dostihy o rok později. Celkové náklady na tuto změnu přijdou zhruba na 360.000 liber. To ilustruje, že v zájmu welfere jsou v Británii investovány značné částky.

Na závodiště ve Strafordu jsme poprvé zamířili už před čtyřmi lety, ale tehdy byl dostihový den zrušen kvůli podmáčené dráze. Tentokrát byl stav dráhy označen jako „good to soft“, přesto byla kvůli úpravám povrchu vynechána dvojice skoků včetně vodního příkopu.

Žádným unikem není v Anglii ani skutečnost, že si diváci mohou koně prohlédnout už před příchodem do paddocku, když přístupné je prostorné sedliště.

Z pohledu na závodiště rozhodně není patrné, že dnešek není víkendem, ale pracovním dnem. Vysoké návštěvnosti nahrávalo i jarní počasí.

I ve Stratfordu je vnitřek dráhy aktivně využíván, když je tam umístěno parkoviště a dostihy tam sleduje část diváků. Jinak slouží jako kemp pro karavany, obytná auta a stany, konají se tam také různá setkání a akce.

(Jaroslav Fabris)