Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Determinacja by měla znovu zvítězit

Determinacja by měla znovu zvítězit
foto Jiří Kurzweil
Poprvé v letošní sezóně se otevřou brány mosteckého hipodromu. Na programu tamních dostihů budou především dvě zkoušky kategorie NL, které budou prvními významnými vytrvaleckými testy jak pro starší tak pro tříleté.

V Ceně první dámy ČR - Jarní ceně města Mostu - Memoriálu Vlastimila Smolíka (NL, 2450 m) bude plnit roli favoritky lehká vítězka Velké dubnové Determinacja (2:1). Ta se v Mostě představila při loňském Oaks a ani tehdy neměla s plným zásahem větší problém. Do jejího sedla znovu přicestuje žokej Juráček, s nímž ve čtyřech startech nepoznala porážku. Na její zaváhání bude čekat především ve zmíněné klasice za ní druhá Vadeona (4,5:1). Ta své nejlepší výkony předvedla až v podzimních měsících, kdy zvítězila v Pardubickém St. Legeru a druhé místo obsadila v Ceně prezidenta republiky. Především za tyto výsledky byla vyhlášena nejlepším vytrvalcem za uplynulý rok. Stejně jako ona bude vstupovat do sezóny i zkušený Torlus (3,75:1), který se do minulého roku specializoval na distance do dvou kilometrů. V poslední edici tohoto dostihu ale obsadil druhé místo a svou použitelnost mezi vytrvalci prokázal i ve Zlatém poháru, kde skončil čtvrtý jako nejlepší z domácích koní. V popředí nepřekvapí ani polobratr derby vítěze Poderosa Picador (6:1), který se na české půdě uvedl druhým místem za nechytatelným Blue Coralem v Pardubické míli a poté obsadil čtvrté místo v Ceně prezidenta republiky. Třetí místo z derby a páté ze St. Legeru má na svém kontě Duplo (7:1) a musí se tak počítat i s ním. Tyto výsledky ale zaznamenal především díky výbornému spídu, pro který není mostecká dráha optimální. Dobrý vstup do sezóny zaznamenal Teassio (8:1), ale metry navíc a logicky i přechod do vyšší kategorie mu moc nepomůžou. Naopak mizerně začal letošní rok Mikhail Fokine (10:1). Ten loni plnil především roli vodiče v barvách hřebčína Coolmore a ve Velké dubnové skončil poslední se ztrátou 44 1/4 délky na vítěze. K vidění bude i mostecký specialista a na překážkách už úspěšně vyzkoušený Sedar (8:1), kterému by ovšem více seděl dostih o několik metrů kratší. Normen (10:1) absolvuje další pokus o návrat mezi elitu. Jeho sezónní premiéra ale neukázala zlepšení loňské formy. Outsidery jsou Step Forward (16:1) a Heaven Bound (16:1), jichž letošní výkony nejsou dobré a ani předtím neukázali jedničkovou výkonnost. U poslední jmenované je velkou otázkou i její distanční použitelnost.

Oproti dostihu pro starší koně se klasickému ročníku určená Cena společnosti Czech Coal-Memoriál Dr.Frankenbergera (NL, 2018 m) velkou kvalitou startovního pole pochlubit nemůže. Vždyť v první významné derby předzkoušce je podle předběžných kurzů pro vrchol sezóny na tom nejlépe Simon Des Champs (3:1) nabízený v poměru 25:1, přičemž 22 koní disponuje nižším kurzem. Zmíněný svěřenec ve formě se nacházejícího trenéra Töröka absolvoval jen jediný start, v němž mohutným závěrem i přes problematickou cestu vpřed stihl čtvrtou příčku. Naznačil tak velký potenciál a dá se od něj očekávat zlepšení. Na distanci dokonce o 200 metrů delší už snadno zvítězila Grainnie Kelly (3:1) a je tak jedním z favoritů. Minule její závěrečné zrychlení odsunulo na druhé místo Hugo Kuba (7:1), jenž nyní uspěje ziskem jakékoliv dotace. Vyšší ambice může mít Pumpkin (4:1). Ten v sezónní premiéře nestačil o půl délky na debutujícího River Kwaie, ale tomu poskytoval výhodu pěti kilogramů. První životní dotaci by měl získat Be Jape (4,5:1), který se naposled ukázal v Memoriálu profesora Václava Michala, kde se do cíle dostal jako sedmý se ztrátou 9 3/4 délky na vítězného Iryklona. Weismüler (6:1) minule doplatil na jezdecké obsazení, ale asi ani Jiří Chaloupka v jeho sedle ho nedotlačí výše než na konec tabule. U Flame Risk (8:1) je hlavním pozitivem žokej Janáček v sedle. Jinak příliš lákavě nevypadá. Hanoi (10:1) má na kontě jen jeden nepovedený start, takže může jedině překvapit.

Jaroslav Fabris (Vabank)