Elita „klasiků“ i „krosařů“ zamíří v sobotu do Pardubic
Králem pardubických klasických steeplechase byl v posledních sezónách Royal Mougins, který ovládl poslední čtyři ročníky Zlatého poháru Chládek a Tintěra (Stch, L, 5000 m). Jeho životní pouť ale skončila letos v Meranu a na uvolněný trůn je hned několik kandidátů.
O čelo sázkové nabídky se pere trojice koní, přičemž jejich cesty k pardubickému startu jsou velice rozdílné. Z Anglie přicestuje Pontop (2,75:1), o jehož přípravu se stará zaměstnavatel Jana Faltejska George Charlton. Britský host vynechal tamní hlavní zimní sezónu a od dubna posbíral čtveřici startů. V nich ho realizační tým přesměroval z proutěnek na těžké skoky, nad nimiž si vysloužil rating 113 liber.
Podobně hodnocení Angličané cestující na Velkou se sice moc nechytají, ale to je zčásti dáno i specifiky největšího tuzemského dostihu. V disciplíně klasické steeplechase moc srovnání českých koní s těmi ostrovními neproběhlo, přičemž jedním z posledních je tři roky starý start Flight Commander v Ceně Paramo, který tehdy skončil dalekým posledním místem. Svěřenec Charlieho Manna sice v té době vlastnil o 12 liber nižší rating než Pontop, na druhou stranu o měsíc později s ním slavil vítězství. To tedy naznačuje, že domácí koně by měli mít i tentokrát navrch.
Nejlepším z nich by měl být Budapest (2,5:1), který byl ale v posledních sezónách k vidění výhradně v Itálii. Tam mu to jde skvěle, když loni skončil druhý v Grand Premio Merano a letos získal v Trevisu vítězství v listed. Naopak za české hranice zatím nevycestoval Rabbit Well (3:1), který pozvolna stoupá vzhůru. Naposled ovládl trial na tento dostih, přičemž jeho žokej Šimůnek v cílové rovině jen kontroloval situaci. Stejně jako on má ve dvou letošních startech na pardubické dráze stoprocentní bilanci také Princess Of Gracie (5,5:1) a i jediná klisna v poli dosáhla svých triumfů s rezervami.
Naposled jí nejvíce šlapal na paty Kamienczyk (8:1) a o nižší dotace by měl bojovat i druhý ze svěřenců Čestmíra Olehly Color Man (8:1). Tomu se letos ve dvou startech na meranské dráze příliš nedařilo a jeho specialitou jsou spíše proutěné překážky. Druhé místo v trialu získal slovenský Palm Island (7:1), který skončil stříbrný i v loňské Ceně Paramo, což jsou také jeho nejhorší překážková umístění. S jednociferným kurzem je nabízen ještě Hetman Polny (8:1). Ten sice s Pardubicemi nemá příliš bohaté ani pozitivní zkušenosti, ale jeho květnové druhé místo ze Štrasburku má svou váhu.
V rámcovém programu se představí i dvojice nejlepších z loňské Velké Pardubické. Zajímavá sestava se sejde především v Ceně pivovaru Dašice (Stcc, II.kat, 5200 m), kde vstoupí do sezóny dvojnásobný vítěz Velké Tiumen (2,5:1) i jeho žokej Josef Váňa starší. Pro oba by se mělo jednat především o zahřívací start, čehož by mohl využít třeba Bremen Plan (3:1), který v první kvalifikaci doplatil na pro něj netypickou defenzivní taktiku. Dojem z úvodní kvalifikace bude chtít napravit i čtvrtý z posledních dvou ročníků Velké Pardubické Mandarino (4:1). Dobré šance má i Zulejka (5,5:1), která kvalifikaci nedokončila poté, co v nadějné pozici ztratila jezdce na Anglickém skoku. Předtím ovládla Prvomájovou v současném doběhu i s v dalších startech úspěšným Ursanem. Někdejší derby vítězka Ready For Life (6,5:1) má za sebou vítězný vstup do sezóny, kterým naznačila, že i nad překážkami může zamířit mezi elitu.
V loňské Velké Pardubické druhý Amand Gris (1,8:1) zahájí sezónu v trojkové společnosti, kde bude plnit roli jednoznačného favorita.
foto: Budapest při vítězství v Memoriálu Dr.Frankenbergera
(vab)