I rámcové dostihy slibují zajímavou podívanou
Kromě Českého derby se tuto neděli na Chuchelské dráze odběhnou ještě další tři dostihy nevyšších kategorií. Složení jejich startovních listin ukazuje, že pozornost by se rozhodně měla soustředit i na ně. Kromě české elity se v nich představí i zajímavá zahraniční konkurence.
Především ve 49. Zlatém Poháru GM Electronic (L, 2400 m) se musí brát zahraniční účastníci velmi vážně. Ze Slovenska totiž dorazí předloňský vítěz Velké ceny českého turfu Tempeltänzer (2,5:1). Ten loňskou sezónu kvůli zdravotním problémům vynechal, ale hned v letošní premiéře dokázal porazit výborného Ryana. Minule mu sice ve Velké ceně Slovenska o krk podlehl, přesto podal dobrý výkon a je oprávněným favoritem. Maďarsko bude v tomto dostihu reprezentoval loňský vítěz tamní trojkoruny Saldenzar (3,5:1). Posledně byl v Bratislavě čtvrtý jen 3/4 délky za Tempeltänzerem, a proto i on by neměl chybět vpředu. Této dvojici může podle papírových předpokladů z domácích konkurovat jen Olson (3:1), který při své české premiéře zvítězil dobrým závěrem v slaběji obsazeném Memoriálu Vlastimila Smolíka. Nejblíže za ním dokončil v Mostě s dlouhými tratěmi experimentující Torlus (8:1) a o další místo horší byl Nakuru (10:1), jenž tehdy podal životní výkon. Loňský "jednooký" král tuzemských vytrvalců Oligarch (7:1) toho letos mnoho nepředvedl. Přesně po roce se bude snažit na vytrvalecké trati uspět člen mílařské špičky Lord Silvano (6:1). Druhý ze Slováků Camill (10:1) by do pořadí výrazně promluvit neměl a podobně na tom je i Sherardo (14:1). Theta (30:1) by případným umístěním šokovala.
V tříletým klisnám vyhrazené 29. Ceně Hřebčína Napajedla (NL, 2200 m) je favoritkou vítězka z bratislavského Turf gala Determinacja (3:1). Ta předtím pohořela v JCK, ale vzhledem k jejím ostatním letošním startům se to dá považovat za o ničem nevypovídající výpadek. Minule za ní byla třetí Batalistyka (3,5:1), která ovšem teprve vstupovala do sezóny, a tak může tentokrát svou přemožitelku potrápit více. Ze Slovenska přicestuje vítězka Österreichische 1000 Guineas New Grafia (5:1) a čtvrtá z Ceny Arvy True Belle (7:1). I ony by měli bojovat o dotovaná umístění. Zapomínat by se nemělo ani na Divokou Orlici (6:1), která letos startovala jen v JCK a skončila pátá. Navíc další metry navíc jí určitě prospějí, což platí o naposled stříbrné ve druhé lize Nirisce (8:1).
Specialisté na míli se zase utkají v Ceně Wago (I., 1600 m). Hlavní pozornost se bude soustředit především na skvělého De Roberta (2:1). Tomu se naposled sice příliš nevedlo ve Velké květnové, když obsadil třetí místo, ale přítomnost Martina Dwyera v sedle jeho šance posiluje. Nejvíce by mu situaci měl znepříjemnit jeho přemožitel z minulého startu Certus (2,5:1), který už se úspěšně etabloval na distancích kolem míle. Porovnání s tříletým ročníkem nabídne start třetího z VJC Starfightera (8:1). V popředí se očekávají i druhý a třetí z bratislavské Ceny Scottish Rifla Paldox (6:1) s Monolitem (7:1). Do pořadí mezi prvními pěti může promluvit i letos se postupně lepšící Rol`Over Beethoven (8:1), jenž v mostecké Ceně Jezdectví pořádně prohnal Hanover Lady.
Na programu bude i Simsonova cena (II., 1200 m), která je prvním větším testem pro dvouleté. Na start se v ní postaví čtyři koně s vítězstvím na kontě. Největší šance se z nich dávají Dánské Princezně (3,5:1). Při své premiéře zaujal dobrým spídem a druhým místem Royal Fair (3,5:1). Nelze podceňovat ani maďarského debutanta Classic Kinga (5:1).
Na úvod programu bude k vidění zajímavý sprinterský handicap druhé kategorie. Tam se představí například mimořádně rychlá My Dragon (3,5:1), třetí z JCK Alez (5:1), po dlouhé pause vítězně se navrátivší Ozon (5:1) nebo letošní majitel čistého hattricku Ferrier (6:1).
Jaroslav Fabris (Vabank)