Kandidáti Českého derby
1 - DICK MORRIS
Hnědý valach reprezentující stáj Dr. Charváta byl do ČR importován až po dvouleté sezoně, kterou absolvoval v Irsku u trenéra J. G. Coogana. V barvách svého tehdejšího majitele Glue Pot Syndicate absolvoval od května do listopadu loňského roku celkem jedenáct startů na distancích od 1000 do 1800 metrů, z nichž vytěžil jedno vítězství, dvě druhá místa a čtyři místa třetí, přičemž svému majiteli vydělal 20 687 liber. Z těchto startů stojí za zmínku jeho druhý dostih, který absolvoval 6. května v Gowran Parku, kde skončil druhý o sedm délek za pozdějším vítězem obou ostrovních edicí 2000 Guineas a aktuálně i ascotských St. James Palace Stakes Henrythenavigatorem. Jeho start 5. října taktéž v Gowran Parku je zajímavý tím, že na distanci 1600 metrů se v něm utkal se svým soupeřem z Českého derby Budapestem. Dick Morris skončil třetí, Budapest devátý, výsledný rozdíl mezi nimi činil šest a půl délky. Nejlepší výkon dvouleté kariéry Dick Morris podal ve svém posledním irském startu 4. listopadu v Leopardstownu, kde v listed dostihu skončil třetí, tři a čtvrt délky za vítězným Alessandro Voltou, naposledy šestým v Epsom Derby. Dr. Charvát svoji klasickou naději umístil do tréninku Františka Holčíáka a pod jeho vedením se Dick Morris na dráze objevil zatím jen dvakrát. Ve svém prvním startu v polovině května se jako favorit postavil na start klasické Velké jarní ceny, ale v dramatické koncovce o nos podlehl Kevinovi The Knight. Jeho druhým startem byl nejvýznamnější trial Českého derby Velká červnová cena, ve které si od startu diktoval pro sebe optimální tempo a závěru odolal tlaku favorizovaného Budapesta, přičemž tentokrát byl rozdíl jen hlava. Do derby nastoupí jako druhý favorit, v sedle však Radka Koplíka, který byl jeho partnerem v obou tuzemských startech, střídá příslušní anglické žokejské elity Martin Dwyer, což jeho ambice ještě zvyšuje. V souvislosti s avizovaným pozitivním výsledkem A vzorku dopingové kontroly vítěze VJC Kevina the Knight je Dicka Morrise možné považovat za potencionálního kandidáta na zisk trojkoruny.
Dick Morris vítězí ve Velké červnové ceně - foto Jiří Kurzweil
2 - VITULUS
Tento kůň se objevil v Česku až ke konci září, když ho jeho ambiciózní stáj Yoko zakoupila těsně před Cenou zimního favorita. To se ukázalo jako prozíravý tah, hřebec ještě jako svěřenec trenéra Ribarzskiho předvedl pěknou koncovku a jediný na koho nestačil byl tehdy neporazitelný Addison. Následoval výlet do Baden Baden, kde však špička německých dvouletých byla podle očekávání nad jeho síly. Letošní sezónu zahájil hned startem v Memoriálu V. Michala kde dokončil čtvrtý, ale jeho pohledný závěr dával tušit schopnosti prostát delší tratě a ustanovil ho do role spolufavorita VJC. Tam ale na svůj předešlý start nedokázal navázat a výsledkem bylo zklamání v podobě devátého místa. Pro přípravný start na Derby se na rozdíl od většiny jiných vydal na Slovensko do Starohájského kritéria. Na dvoukilometrové trati sice obsadil hezké třetí místo, od vítěze byl ale vzdálen víc jak čtrnáct délek a v dostihu navíc neměl výrazný moment.
Kariéru zahájil až na konci loňského listopadu v Mnichově a dostih dokončil na mnoho neříkajícím pátém místě vzdáleném 12 1/2 délky od pozdější vítězky JCK Picobelly, která triumfovala i tenkrát. Vstup do letošní sezóny mu velké klasické naděje nedával, když ve dvojkové zkoušce skončil na prvním nedotovaném místě 5 délek od nejbližšího soupeře. V dalším startu to bylo lepší, protože ze třetího místa ztrácel na vítězného Urodose 3 1/2 délky. Přesto mu ve slovenské VJC očekávaně připadla role outsidera. Tu ale absolutně nepotvrdil, když dobrým závěrem porazil všechny svoje konkurenty včetně čerstvého vítěze Trial-Stakes Ypsyllon Kinga a výborného Teddy Readyho. Od té doby se na startu neukázal, takže svůj senzační výsledek zatím neměl možnost potvrdit a ani neokusil vytrvaleckou distanc. Jeho otec neměl s dostihy dlouhými 2400 metrů problém, ovšem matka byla trochu kratší. Je kolem něj poměrně dost otazníků, ale poslední jím předvedená forma určitě budí respekt a s šampiónem Janáčkem v sedle by mohl znovu překvapit.
4 - TESIOV
Tomu se loni dařilo, když ze čtyř startů tři vyhrál. Soustředil se ale na dostihy pro napajedelské odchovance, kde také v mílovém dostihu o 160.000,- v natěsnaném doběhu těsně porazil Letní Bouři. Letos to ale již tak slavné nebylo. Do sezóny vstoupil startem v Memoriálu dr. Frankerbergera v Mostě, kde všem lehce utekl Budapest. Na druhou Letní Bouři ztrácel ze sedmého místa necelých šest délek. Podobně si vedl i ve Velké červnové, kde sice Lení Bouři o krk porazil, stačilo to ale jen na osmé místo. V celkem semknutém doběhu však ztrácel na prvního Dicka Morrise jen čtyři délky. Přestože ho lze asi považovat za širší špičku ročníku, v takhle nabitém dostihu jsou jeho šance na umístění mezi prvními pěti minimální.
5 - MAGIC SLIPPER
Nakonec největším želízkem v ohni zelenobílých barev stáje Hrubý se stal Magic Slipper. Na svém kontě má pouhopouhé tři starty, kdy první dva v nižších kategoriích jistě vyhrál a v zatím nejpodstatnějším testu Velké červnové se umístil na těsném čtvrtém místě za největšími favority, za což obdržel handicap 89,5 kg. Tento dostih ukázal, že by Derby trať měl prostát. V nejvyšší kategorii se ukázal zatím jen jednou a tak těžko soudit, zda se jednalo o mimořádný výkon a strop jeho možností nebo šlo jen o kvalitní přípravu před Derby. Bude-li pokračovat jeho progres, může při optimálním průběh bojovat hodně vepředu někde kolem čtvrtého, pátého místa, možná i výš.
Polský odchovanec v péči zkušeného chuchelského trenéra Drlíka vletěl ve dvou letech na naše dráhy jako kometa. Hned svůj debut proměnil v lehké vítězství, následovalo třetí místo v Gerschově memoriálu a sezónu 2007 zakončil stejným umístěním v Zimním favoritovi po nešťastném průběhu. Z venkovního čísla musel obíhat hodně metrů navíc, kromě toho se nevyhnul i několika kolizím. Do tříleté kariéry vstupoval se slušnými nadějemi a v Memoriálu V. Michala své příznivce rozhodně nezklamal. V cílové rovině zaútočil na venkovní straně dráhy a na vítězství ztrácel pouhý krk. Jeho pěkný finiš dával tušit, že metry navíc mu můžou jen prospět a do VJC vstupoval jako jeden z největších favoritů. Tam však přišlo první zklamání v jeho kariéře, když výsledkem po matném průběhu bylo jen osmé místo. Od té doby si vzal pauzu, což vznáší otazník nad jeho vytrvalostí. Jeho tým je sice o ní skálopevně přesvědčen (jeho polský původ ho prý k dlouhým tratím předurčuje), z dosavadních výsledků se ale nedá moc usuzovat. Problém může být i delší pauza od jeho posledního startu.
7 - TEDDY READY
Jedním ze dvou cizinců na startu Českého derby je tento slovenský hnědák, kterého pro stáj OMS připravuje trenérka Zuzana Kubovičová. Tento hřebec má na svém kontě zatím sedm startů, přičemž všechny absolvoval v Bratislavě, jv případě derby se tedy jedná o jeho první start mimo toto závodiště. Svoji dostihovou kariéru zahájil loni při slovenském derby dni čtvrtým místem v Ceně Muscatita, kterou vyhrál fenomenální Overdose. O měsíc a půl zklamal až devátým místem ve Velké ceně BBAG, kterou vyhrál Swakopmund a sezonu zakončil druhým místem v Karpatské ceně o tři délky za Apartmanem. Letos nejprve vrátil porážku Swakopmundovi a to koncem dubna v Ceně trojročných žrebcov, kde si zároveň připsal i svůj premiérový triumf. Tři týdny později v klasické Velké jarné ceně skončil třetí jeden a čtvrt délky za bojující dvojicí Tullamore a Ypsilon King. Zatím poslední start absolvoval začátkem června ve Starohájském kritériu v rámci mítinku Turf-gala, kde lehce o tři a čtvrt délky zvítězil před Ypsilon Kingem, přičemž dalších jedenáct délek zpět dokončil Vitulus. Poslední výsledek naznačuje, že Teddy Ready má dobrou aktuální formu a musí se s ním vážně počítat, však je také třetím favoritem pro tento ročník Českého derby.
Teddy Ready vyhrál bratislavské Starohájké kritérium - foto www.fotokisza.com
8 - URODOS
Polský odchovanec se již jako dvouletý zařadil mezi elitu, k čemuž mu stačili pouhé dva starty. Vyhrál svůj debut v Chuchli na míli, ale hodnotnější bylo 2. místo v Pardubickém zimním favoritovi, kde jako jediný sekundoval vítězi Apartmanovi. Klasický ročník zahájil „povinným" vítězstvím ve II. kat. Velká jarní pro něj ale byla asi příliš krátká, byť 7. místo nelze považovat za neúspěch. Své vytrvalecké vlohy předvedl lehkým vítězstvím v Červnovém poháru, který se běžel 14 dní před Derby, za což obdržel aktuální handicap 89,5 kg a tedy i vstupenku do vrcholu sezóny. V jeho sedle se vždy objevoval J. Pavlíček, který bude jeho partnerem i při Derby. Z dosavadního projevu a vyjádření realizačního týmu mu vyhovuje spíše měkčí povrch. Byť nepatří k favoritům Derby (aktuální kurz 11:1), tak prokázané vytrvalecké vlohy a aktuální forma by mu zejména v případě měkkého podkladu mohly zajistit některou z nižších dotací. Otázka jezdeckého obsazení a taktiky bude také velmi důležitá. J. Pavlíček je jistě kvalitní jezdec a plusem je jeho znalost koně, ale chce-li někdo pomýšlet na úspěch v Derby, musí i na tomto postu mít „extratřídu".
9 - AVE RANSOM
Tento hnědák se již jako dvouletý dostal do širší špičky ročníku. Debutoval v srpnu třetím místem v trojce, ale byl poražen později skvělými Connexem a Kevin The Knightem. Jeho další kroky již směřovaly do Ceny zimního favorita, kde se neztratil šestým místem, pět délek od vítězného Addisona. Následný start v pardubické odnoži znamenal posun o tři příčky výše, ale ztrátu osm délek na druhého Urodose. Do letošní sezóny vstoupil působivě, když na trati 1800 metrů lehce porazil u nás poprvé startujícího Budapeste, jehož útok ze zadních pozic na něj nestačil. Oba soupeři se pak setkali na startu Velké červnové ceny, kterou ale Ave Ransom původně neměl absolvovat. Do naplánovaného německého derby trialu však nebyl připuštěn kvůli nesrovnalostem v dokumentaci a start v pražské předzkoušce byl tak variantou, jak získat potřebný handicap. V ní se jak je jeho zvykem držel blízko čela za Dickem Morrisem, kterého sice neporazil a podlehl i finiši Budapeste, přesto je třetí místo nadějí do nedělního vrcholu.
Ave Ransom vyhrál hned svůj první start v sezóně - foto www.fotokisza.com
10 - TEASSIO
Na start se postavil až letos, ale hned se uvedl slušným druhým místem, když o nos porazil 2 kg více nosícího Dupla. Ani mezi derby kandidáty v Memoriálu dr. Frankerbergera se neztratil, když sice na Budapeste neměl nárok, přesto ho od druhé Letní Bouře dělila jen délka krku. Start týden nato ve Velké jarní ceně se ukázal jako špatný tah, když kvalitním mílařům nestačil. Pro známku do derby si šel v chuchelském Červnovém poháru (2400 m), kde pro něj byl silným soustem jen v pohodě jdoucí Urodos. Měl tedy náročné jaro a jisté kvality předvedl, přesto to vypadá, že jeho čas dosud nenastal.
11 - MARALDO
Německý host zatím neokusil hořkost porážky, a i když jeho dosavadní formy neukazují na kdovíjakou třídu, je třeba mít na paměti, že koně z této země se nesmí nikdy podceňovat. Svěřenec prominentního trenéra Von der Reckeho jako dvouletý nestartoval, v dubnu ale lehce zvítězil v maiden kategorii na dráze München na vytrvalecké distanci 2200 m. V dalším startu zkusil handicap III.kat., na stejném závodišti i proti starším soupeřům a jako 2:1 favorit nezklamal, i když o vítězství tentokrát musel bojovat. Tato forma by na naše nejlepší stačit neměla, je třeba mít ale na paměti, že u tříletých nelze výkonností vzestup nikdy odhadnout. Jelikož se postaví teprve ke svému třetímu životnímu startu, může mít ještě rezervy. Zkušený trenér by jistě neposlal do Derby koně, který by zde byl bez šancí. Vloni sice jeho vyslanec skončil v poli poražených, ale to bylo po katastrofálním průběhu plném kolizí.
12 - SWAKOPMUND
Jeho kariéra byla odstartována už v jednom z prvních tuzemských dostihů pro dvouleté a jeho prvním výsledkem bylo druhé místo, které dokázal zopakovat i v kvalitnější konkurenci Simsonovy Ceny. V dalších dvou loňských startech, které absolvoval v Ebreichsdorfu a Bratislavě, už porážku nepoznal a zvláště jeho druhý triumf byl velmi hodnotný, o čemž svědčí i třetí příčka v Generálním handicapu dvouletých. Letos tedy patřil od začátku roku mezi vážné adepty úspěchů v klasických dostizích a tyto prognózy potvrdil dobrým druhým místem v Bratislavě při svém vstupu do sezóny. Ve VJC obsadil šesté místo, ale především ztratil jen 2 délky na vítěze a předvedl výborný závěr z chvostu pole. Velká červnová měla i u něj odhalit především to, jak na tom je s vytrvalostí. Swakopmund ovšem zkoušel taktiku s nástupem ze zadní části pole na třetí příčku už před zatočením do lahovického oblouku, a to se příliš neosvědčilo, takže z jeho sedmého místa 3 3/4 délky za vítězem se velké závěry dělat nedají. Podle papírových předpokladů je v derby stájovou dvojkou za Ave Ransomem, ale trenér Lisek považuje šance svých svěřenců za vyrovnané. Na vítězství se najdou výraznější kandidáti, ziskem nějaké z dotovaných příček ovšem nepřekvapí.
13 - DUPLO
V loňském roce nedokázal ve čtyřech startech dosáhnout na vítězství, i když dvakrát mu nechybělo příliš. Jednou se také poměřil se špičkou ročníku, a to v Gerschově memoriálu. Tam sice ostudu neudělal, ale šestým místem v poli devíti koní také příliš neoslnil. Letos tak začal až ve čtvrté lize, kde se vítězství konečně dočkal, když předvedl dobrý finiš a v cíli měl náskok 5 délek. V dalším startu se posunul sice jen o kategorii víš, ale narazil na nesrovnatelně silnější konkurenci. Třetím místem si udržel reálné šance na start v derby, zvlášť když se před něj dostali jen posléze rovněž v jedničkách bodující Starfighter a Teassio. Ve Velké Červnové se přesto dávali drtivé většině startujících větší šance než jemu. On ale dokázal znovu předvést svůj dobrý spíd, který vyústil v konečné páté místo. Kromě vcelku předpokládané vytrvalosti tak ukázal, že i jeho třída stačí na start ve vrcholu českého rovinového kalendáře. Konkurence je ale opravdu silná, a proto se na něj stejně jako v minulém startu velká pozornost soustředit nebude.
14 - BUDAPEST
Hnědý hřebec, syn vítěze L´Arc Montjeua, byl pro svého nového majitele stáj Jasna zakoupen v Irsku loni na podzim. Dvouletou kariéru absolvoval v Irsku pod vedením jednoho z nejúspěšnějších trenérů současnosti Aidana P. O´Briena. Šéf tréninkové centrály Ballydoyle ho během ní vyslal ke čtyřem startům v dostizích s distančním rozpětím 1400 - 1600 metrů. Kůň nesoucí jméno maďarského hlavního města z nich vytěžil pouze jedno třetí místo a 1562 liber dotací. V souvislosti se startem v derby můžeme zmínit poslední z těchto dostihů, který se běžel 5. října v Gowran Parku a kde obsadil deváté místo, přičemž jeho hlavní derby soupeř Dick Morris skončil třetí a nadělil mu zhruba šest a půl délky. Na českém území se Budapest poprvé představil 20. dubna ve Velké Chuchli v dostihu II. kategorie na 1800 metrů, kde skončil druhý, tři a půl délky za vítězným Ave Ransomem. Tři týdny poté následoval výlet do Mostu a lehké sedmidélkové vítězství v Memoriálu Dr. Frankenbergera., když na dalších místech se umístili aktuální derby soupeři Letní Bouře a Teassio. Zatím naposledy se na dráze objevil 1. června ve Velké červnové a v pomalém dostihu, kde si pozdější vítěz Dick Morris sám diktoval tempo nestihl silným finišem více než druhé místo o hlavu za lídrem. Jeho stálým jezdeckým partnerem je žokej Jan Rája, trenérem Josef Váňa a ačkoli má Budapest s Dickem Morrisem pasivní bilanci, fotbalovou terminologií řečeno 0:2, je favoritem nadcházejícího Českého derby.)
Budapest zdemoloval pole Mem. dr. Frankerbergera - foto www.fotokisza.com
15 - LETNÍ BOUŘE
Její první start skončil vzdáleným pátým místem v trojkové společnosti, ale následně získala bronzové umístění v Ceně zimní královny, kde zaujala svou výbornou koncovkou. Tu předvedla i ve svém závěrečném loňském startu, když na vítězného Tesiova ztratila pouhý krk. Letos zůstávala dlouho ukryta a na start se postavila až v mosteckém Memoriálu dr.Frankenbergera. Tam se sešla velmi kvalitní konkurence a navíc nastupovala proti rozběhaným soupeřům. Její výkon byl ovšem výborný, když svým spídem porazila všechny až na nechytatelného Budapeste. Ve Velké červnové proto byla pro mnohé tajným tipem, ale v cílové rovině tehdy neměla výraznější moment a skončila až devátá. Doběhla ovšem nedaleko za nejlepšími a navíc podle slov trenéra měla říji, takže tento výsledek nemusí být směrodatný. Pro derby je vypsána v nejvyšším sázkovém kurzu, přesto by se neměla odepisovat. Pokud předvede svůj úžasný závěr, není vyloučeno, že si díky ní přijdou odvážnější hráči na slušný zisk.
16 - CABERNET
Majitel skvostného původu, (matku Catoffle si jistě pamatují i mladší z turfmanů, když jako tříletá převálcovala svoje vrstevnice v Oaks) vstoupil do kariéry velmi razantně. Hned při druhém startu mezi nejlepšímu dvouletými zaznamenal skvělé druhé místo v Gerschově memoriálu (vítězem samozřejmě nebyl nikdo jiný než Addison) a poté zkusil jak chutná chleba na západ od našich hranic. Na dráze München skončil třetí, když o vítězství přišel jen pár metrů před cílem. Úvod do nynější sezóny ale dopadl tragicky. Jeho tým vynechal zdejší klasiku a zamířil opět do Mnichova prověřit valachovu vytrvalost mezi nezvítězivšími na dvoukilometrové trati. Tam ale hned po startu puloval tak, že jeho jezdci ujelo sedlo na krk a musel být asi v polovině trati zadržen. Do Velké červnové teda stáj Pegas nachystala novou taktiku, kterou však tehdejší jezdec asi zcela nepochopil. Po průběhu, kde se Cabernet nacházel snad deset délek za polem ještě stihl šesté místo. Teď se do sedla vrací stájová jednička T. Lukášek, což dává naděje na vylepšení posledního výsledku. Neděste se nejhoršího startovního čísla, to má co do činění právě se strategií, která by měla být opět defenzivní.