Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Klasický trial zastiňují Blue Coral, Sharpour a spol.

Klasický trial zastiňují Blue Coral, Sharpour a spol.
fotokisza.com

Hned dvě zkoušky těch nejvyšších kategorií budou v neděli k vidění na závodišti ve Velké Chuchli. V termínové listině je sice jako hlavní vrchol odpoledne uveden Memoriál prof. Václava Michala, ale podle kvality startovních listin vítězí na celé čáře starším koním vyhrazený Memoriál Jaroslava Maška.

Právě Memoriál Jaroslava Maška (I. kat., 4+, 1400 m) je bezpochyby největší lahůdkou dosavadní sezóny. Hlavními esy dostihu jsou dva nejlepší mílaři za loňský rok Blue Coral a Sharpour. Pro oba by se mělo jednat především o přípravu na další start v zahraničí, ale vzhledem k jejich kariérám je nelze brát jinak než za favority. Blue Coral (2,35:1) se loni zaskvěl především výbornými italskými výsledky, když na Apeninském poloostrově zvítězil v listed společnosti a na závěr sezóny se neztratil ani v nejvyšší světové lize s označením Group 1. Tehdy po ne zcela ideálním průběhu skončil šestý se ztrátou 2 1/2 délek na stříbrnou příčku. Tentokrát bude v jeho sedle premiérově Tomáš Lukášek a na takto krátké distanci se přestaví poprvé od svých dvou let, což by ale neměl být větší problém, protože rychlost mu rozhodně neschází.

To Sharpour (2:1) většinou potřebuje trochu času, aby se dostal na nohy, přesto bude obhajovat vítězství z loňského roku. Na rozdíl od Blue Corala slavil minulý rok největší úspěchy na domácích dráhách, kde v pěti startech podlehl právě jen Blue Coralovi o derby dni, ale porážku mu vrátil ve Velké ceně Prahy. I on několikrát vycestoval do zahraničí a to konkrétně do Francie, kde zamířil i do Prix Daniel Wildenstein (Gd-2) o Arc víkendu, ovšem tam zůstalo jen u účasti a v zemi galského kohouta se naplno neprosadil ani v podstatně slabších dostizích. Třídově tedy za svým největším soupeřem lehce zaostává, ale jeho trumfy zase jsou sehranost s šampiónem Václavem Janáčkem a dobrá forma trenéra Koplíka.

Z ostatních si výraznou pozornost určitě zaslouží Ediggio (6:1), který loni na jedničkové scéně zavěsil čtyřikrát a vypracoval se tak do role nejlepšího domácího sprintera. Na nejkratších tratích ale přeci jen nenaráží na soupeře formátu dvou výše jmenovaných a na distanci nad svým optimem může mít maximálně medailové ambice. Vítězka Oaks Rabbit Zamindar (7,77:1) to loni od června zkoušela jen v dostizích nad dva kilometry a právě ukrojení velké části metrů by jí mělo prospět. Srovnání s hřebci sice nemá, ovšem forma její stáje je výtečná.

V Gomba handicapu obsadili v uvedeném pořadí druhé a třetí místo Trinity (12:1) a Golden Eagle (7,77:1). Oběma by mělo protažení distance prospět, přičemž v porovnání s uvedeným dostihem bude poměr vah o 4,5 kilo příznivější pro Golden Eagle. Ten tak může mít vyšší ambice, přesto i pro něj bude úspěchem účast na tabuli. Falcohill (10:1) v zimě změnil působiště, když se přesunul k trenéru Lukovi. Tomu se letos daří, ale i pro stále nezvítězivšího a pětkrát stříbrného Falcohilla platí, že cestu za dotací má nesmírně komplikovanou. V případě dua Patros (16:1) - Double Rubble (26:1) jsou i jakékoliv úvahy o účasti v nejlepší pětici zbytečné.

 

To v Memoriálu prof. Václava Michala (NL, 3, 1400 m) většina očekávaných prominentů klasické sezóny chybí. Dostih by měl být stejně jako před týdnem konaný Memoriál Rudolfa Deyla soubojem tréninkových centrál v Pičíně a v Bošovicích. V „deyláku“ si koně trénovaní v uvedených lokalitách rozdělili první čtyři místa a není nemožné, že se bude podobný scénář opakovat. Vždyť jak stáj Rabbit Trhový Štěpánov tak trenér Václav Luka mají na startovní listině dva zástupce a tento kvartet je nabízen v sázkovém poměru do 5:1, zatímco zbytek pole začíná na kvótě 10:1.

Sázková nabídka také sděluje, že hlavní šancí na vítězství je pro trenéra Luku Label Five (2,35:1), ale tato skutečnost je dána především jezdeckým obsazením v podobě Václava Janáčka. Label Five se z kategorie nezvítězivších vyřadil už koncem května, ale v dalších startech zůstával dlouho lehce za očekáváním. Naplno se projevil až ve finále Schaumann seriálu, kde zbytek pole deklasoval rozdílem šesti délek. Žádný z tehdy zúčastněných českých odchovanců ovšem nepatřil ke špičce juniorského ročníku. Akiyo (4:1) začal kariéru až o poslední loňské dostihové neděli a zanechal velmi dobrý dojem, když nestačil jen na předtím už vítězného Talgada. Jeho akcie ještě stouply před čtrnácti dny, kdy jednoznačně potvrdil roli favorita v trojkovém testu. Na startu tohoto dostihu měl podle původních plánů chybět, ale za zmíněný triumf neobdržel handicap zaručující účast ve Velké jarní ceně, čehož může nyní využít k zisku nejvyšší dotace.

Z dvojice skorojmenovců stáje Rabbit Trhový Štěpánov je i podle jezdeckého obsazení jedničkou Rabbit King (3:1). Ten ve skvěle obsazené Ceně zimního favorita udržel po aktivním průběhu čtvrté místo a především kvůli tomuto výkonu stojí v handicapu 8,5 kilo nad Label Fivem, kterému v této statistice patří druhé místo. Na úspěchy svých tréninkových druhů z minulého týdne bude chtít navázat i Rabbit King’s Best (6:1), jenž zavěsit hned při debutu, ale poté šla křivka jeho výsledků pozvolna dolů. Na druhou stranu jak ukázal další průběh sezóny, druhé místo v Simsonově ceně za slovenským Bribonem i karlovarský bronz za duem Ramble On – Shamalgan určitě nebyly špatnými výkony. V Pardubickém zimním favoritovi sice nestačil i na méně kvalitní soupeře, ale tam ho zastavila příliš dlouhá distance.

Hned trojice koní byla k vidění první dubnovou neděli v dostihu druhé kategorie. Nejlépe si z ní podle očekávání vedl Storm Of Gracie (11:1), ale i on ztrácel z druhého místa na posléze čtvrtou z Deylova memoriálu Rabbit Avonbridge 5 délek. Přestože tedy sestava hřebců vypadá trochu slabší, než tomu bylo před týdnem v dostihu pro klisny, o vítězství by bojovat neměl. Třetí před třemi týdny skončil spolehlivý Firssio (10:1), který v šesti životních startech neupadl z tabule, ale poprvé zamíří do jedničkových vod. Pátým místem předvedl progres aktivně si počínající Mamluk (11:1). Tady bude muset ale k podobnému umístění ukázat podstatně více. Start v nohách má ještě Maltamo (11:1). Ten před týdnem v těžké dvojce začal dostih hodně daleko od špice a do podstatného dění už se nezvládl zapojit.

Už dvojici umístění do třetího místa zvládl v jedničkách zaznamenat Omnibus (17:1). To bylo ale na delších distancích a v obou případech toho za ním mnoho nezůstalo, přičemž součet jeho ztrát na vítěze těchto dostihů je skoro 20 délek. Moonglas (35:1) po dvojici trojkových umístění neuspěl v Ceně zimního favorita. Ani v jednom z posledních dvou startů se mu ovšem nevydařil průběh dostihu. U od června nestartujícího Jazz Barona (10:1) lze vzhledem k realizačnímu týmu předpokládat, že má v podobném dostihu co pohledávat, ale jinak se lze u něj těžko něčeho chytit.

foto: Sharpour poráží Blue Corala ve Velké ceně Prahy

(vab)