Paldox bude obhajovat loňský triumf

Paldox bude obhajovat loňský triumf
Paldox - www.fotokisza.com

Vrcholem třetího dílu letošní mostecké sezóny bude Cena JCČR - Zlatý pohár SIAD (NL, 2000 m). Tam je dvojice favoritů naprosto očekávaná, jsou jimi totiž tradiční soupeři z loňského léta Paldox s Torlusem.

Vítězství bude obhajovat Paldox (2,5:1), který letos předvádí stabilně vysoce kvalitní výkony, ale na vítězství zatím čeká. Naposled nestačil v mílovém dostihu v rámci derby dne jen na výborné De Roberta a Certuse, když přišel velkým závěrem. Distanc by mu nyní měla sedět více, a proto by měl konečně bodovat naplno. Na metu nejvyšší v probíhající sezóně nedosáhl ani Torlus (3:1). Ten jarní absenci dostihů na dva kilometry naopak vyřešil prodloužením distance a nevedl si vůbec špatně. Čtvrtým místem ve Zlatém poháru se dokonce pasoval na nejlepšího staršího českého vytrvalce. Zmíněné duo ovšem čeká podstatně silnější opozice než v loňské edici dostihu. Zapomínat by se rozhodně nemělo na Lorda Silvana (5,5:1). Předchozí start totiž absolvoval ve Velké květnové a z pátého místa ztratil jen hlavu na Paldoxe nesoucího o 2,5 kg méně. Překvapit největší favority může i tříletý Lucky Horse (6:1), jehož šesté místo z Českého derby je velmi dobré a i jeho parketou by mohla být právě porce 2000 metrů. Ixos (8:1) v tomto roce ukazuje, že stále má na dráze co pohledávat. Jeho náskok 15 délek z posledního startu se nedá brát vzhledem k netradičnímu průběhu dostihu jako směrodatný, nějakou dotaci by ovšem mohl získat i nyní. To by se mohlo povést i Dandysovi (8:1), který se naposled sice příliš nechytal ve Velké ceně Slovenska, ale tentokrát jsou pro něj soupeři i délka dostihu přijatelnější. Dvojici svých svěřenců vyšle na start trenér Rosina. Vyšší ambice by z nich měl mít Alain (8:1), přestože ve dvou letošních jedničkových startech se na tabuli nevešel. Arbeccar (12:1) míří zase na nejvyšší scénu poprvé v sezóně. Jejich handicapem určitě je, že takto dlouhý dostih zkouší oba poprvé v kariéře. Specialitou na mosteckou dráhu je Sedar (7:1), jeho premiéra proti elitě ale dopadla neslavně a k úspěchu v této společnosti asi nemá dostatek třídy. The Joe Mcardle (10:1) neukazoval v poslední době dobrou formu a jeho distanční optimum by mělo ležet o dost níže. Jednoznačným outsiderem je domácí Shaakey (14:1), který se naposled nechytal s nízkou vahou v trojkovém handicapu.

V Mostě bude tuto sobotu k vidění i handicap druhé kategorie na trati 1400 metrů. Tam by mohla zabodovat třetí z JCK Allez nebo letos nevýrazný Shadow Day, kterému ovšem mostecký hipodrom mimořádně sedí. Vyloučen není ani úspěch o dvě kategorie nahoru poskočivšího Rabbit Bountyho a Assamakky s šampiónem Janáčkem v sedle.

 

Jaroslav Fabris (Vabank)