Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory derby kandidátů 2014

Rozbory derby kandidátů 2014
fotokisza.com

Vizitky účastníků Charvát Českého derby 2014.

17:30 - 7.dostih - 94. CHARVÁT ČESKÉ DERBY

R - cena Gd-3 - 3 - 2400 m - 2 500 000 Kč

1 NAVIKA(FR), 3 ž. Károly Kerekes 56,5 – její polosestra Turning For Home zvítězila v listed, a i proto jako roček stála 80.000 euro. Od startu kariéry tedy měla vysoké ambice, které potvrdila vítězstvími při jediném juniorském startu i při vstupu do letošní sezóny. Tehdy upoutala silnou koncovkou, takže v Jarní ceně klisen patřila k favoritkám, ale nakonec se musela spokojit se sedmou příčkou. Ve Velké červnové si i díky metrům navíc měla napravit reputaci, což se ovšem nepodařilo. Zkušený trenér Grzegorz Wroblewski si jí cenní vysoko a doufá, že jí probere změna jezdce. Naší důvěru ale vzhledem k posledním formám nemá.

Grzegorz Wroblewski: „V posledních startech jsme experimentovali s pomůckou zvanou „uši“. Bylo to kvůli tomu, že při prvním startu s ní měl žokej problém už ve zkušebním cvalu. Ona je potomek New Approache, kteří jsou známi tím, že sice mají hodně třídy, ale také bývají psychicky labilní. Navika je v práci pohodová klisna, v dostihu se to ale změní. Nicméně „uši“ v Derby mít určitě nebude, možná zkusíme blinkers, ale to musíme ještě probrat s majitelem. Žokeje jsme změnili, protože jsme měli dojem, že si s ní moc nerozumí. Chtěli jsme někoho působícího v Německu, někteří ale už měli sjednané závazky, tak jsme zvolili Kerekéše, který byl volný.“

2 LE CONTE NOIRE(FR), 3 ž. Dušan Andrés 58,0 – v zimě byl velkým adeptem úspěchu v derby. Vždyť loni ovládl dvojici kvalitně obsazených dostihů na distancích 1600 a 1750 metrů, přičemž jeho polosestra Terre Du Vent má na svém kontě například těsné druhé místo z francouzské Gr.2 na trati 2400 metrů. Ve třech startech v aktuální sezóně ale zůstal daleko za očekáváním, když ve Frankenbergerovi skončil sedmý a ve Velké červnové dokonce až jedenáctý. V hlavním derby trialu před ním skončilo hned osm z jeho nynějších soupeřů, takže se nevyhne roli outsidera.

Artur Resulov: „Kůň je v pořádku, příprava proběhla podle předpokladů a uvidíme v neděli odpoledne.“

3 JAMBUL(GB), 3 ž. Jan Rája 58,0 – loni s přehledem ovládl Cenu zimního favorita, což z něj dělalo ante-post favorita Velké jarní ceny. Během zimy ho ale trápilo zdraví, takže na jaře ještě nebyl v optimální formě, což rezonovalo ve čtvrté místo v Michalově memoriálu a pátou příčkou ve Velké jarní. Před třemi týdny ovšem už pohled do paddocku prozrazoval, že je na tom lépe, a přestože mu metry navíc měly komplikovat situaci, vybojoval ve Velké červnové druhý honorář. Stoprocentním vytrvalcem zřejmě není, ale protože jde s formou nahoru, umístění na konci tabule může být v jeho silách.  

Artur Resulov: „Kůň je v pořádku, příprava proběhla podle předpokladů a uvidíme v neděli odpoledne.“

4 NEW ATTACK(SPA), 3 ž. Zdenko Šmida 58,0 – co se týče počtu startů, je nejpilnějším účastníkem derby. Přívlastku nezvítězivší se zbavil už při debutu a od té doby se snaží zabodovat mezi špičkou ročníku, což se mu ale nikdy výrazněji nepovedlo. Nejhodnotnější výkon podal ve Velké jarní. V ní skončil osmý, když ho od čtvrtého místa dělily pouze tři hlavy a krk. Ve Velké červnové mu ale krátce po startu ujelo sedlo, takže vytrvaleckou distanci v nohách nemá, a protože jeho matka sbírala největší úspěchy na rovném kilometru, pravděpodobně jí prostát nedokáže.

František Holčák: „Jedu do Prahy na překvapení. Samozřejmě mě mrzel ten poslední dostih, chtěl jsem si ho zkusit dokola, takto jdeme rovnou z nuly. Kůň mě těší, podle mého je to zajímavý kůň, ale i majiteli jsem řekl, že můžeme být do pátého místa, ale také desátí. Před tím měl dobré výsledky, proto jedeme do Prahy spíš pro překvapení.“

5 WIN FRONT(USA), 3 ž. Tomáš Lukášek 58,0 – loni obsadit třetí místo v Ceně zimního favorita a v jeho rakouském ekvivalentu si ještě o příčku polepšil, ovšem po zimní pause se mezi nejužší špičkou ročníku udržet nedokázal. Po vzdáleném pátém místě v Michalově memoriálu skončil ve Velké jarní až jedenáctý. Ve slovenské jarní klasice to sice bylo lepší, když cílem procválal jako čtvrtý, jenže v Bratislavě se sešla výrazně slabší konkurence. Přes 1700 metrů navíc poběží poprvé a podle původu na vytrvalce nevypadá. 

Zdeno Koplík: „Oba koně jsou na tom dobře, teď už potřebujeme jenom to štěstí, aby byli zavedeni do mašiny, a uvidíme, jak to dopadne. Připravení budou všichni. Win Front byl raný a je třídový. Tullamore také nešel před derby dokola a dokázal vyhrát, tak by mu absence dlouhého dostihu neměla vadit.“

6 BUONARROTI(GER), 3 ž. Jaromír Šafář 2 58,0 – vlastní výborný původ (matka Boccassini zvítězila v Gr.2) i exteriér, takže v dražebním ringu se jeho cena vyšplhala až na 90.000 euro. Pozornost tedy poutal od prvních dostihových krůčků. Ve třech loňských startech se postupně zlepšoval a sezónu uzavřel vítězstvím v Gerschově memoriálu, přičemž i v něm jeho projev nabízel prostor ke zlepšení. Letos vstoupil do sezóny solidním bronzem ve Velké jarní, ale Velkou červnovou musel kvůli horečkám vynechat. Zatím šel maximálně míli, ovšem kariéra jeho jediného staršího polosourozence Broughtona napovídá, že by vytrvalost mít měl. Své umístění z jarní klasiky tedy může minimálně zopakovat.

Josef Váňa: „Necháme se překvapit, já sám nevím, jak na tom jsme. Příprava byla poznamenána teplotou před třemi týdny, a když slyším, že Honzik Chipera poráží v práci Chardonney Tcheque, tak je mi z toho špatně. Buonarroti chodí v práci s Misterem Westminsterem, ale rozhodně nemohu říci, že by byl lepší. Ještě máme tři dny na doladění formy, uvidíme, ukázaná platí.“

7 LOVE ME, 3 ž. Petr Foret 58,0 – po vítězném brněnském debutu absolvoval pětici jedničkových dostihů. Ve třech z nich sice vybojoval dotované umístění, ale na nejlepší vrstevníky mu přeci jen trocha třídy schází. Letos skončil mezi poraženými v Michalově memoriálu i ve Velké jarní ceně. V jejím slovenském ekvivalentu sice poté překvapil třetí místem, ale jednak v ní narazil na slabší společnost a jednak jeho ofenzivní taktice menší bratislavská dráha sedí lépe. Vytrvaleckou distanci půjde poprvé, a i když by si s ní vzhledem k původu poradit mohl, výraznou roli by v závěru dostihu hrát neměl.

Allan Petrlík: „Takhle dlouhou distanci ještě nešel, takže je to samozřejmě trochu otazník. V jeho původu je ale dost vytrvalosti, a tak myslím, že pokud to nebude přepálené, měl by to prostát. S poslední prací jsem spokojen, šel s Monte Wellsem, který umí udělat dobré tempo. Los k nám byl příznivý, box č. 7 je ideální. Na nejlepší mu asi trochu třídy chybí, ale Love Me je velký srdcař a bojovník a na dráze nechá všechno.“

8 CASTELLON(FR), 3 ž. Bauyrzhan Murzabayev 58,0 – dostihovou kariéru zahájil první letošní neděli mnoho neříkajícím pátým místem, ovšem v dalším startu už si řekl o výraznější pozornost, když na distanci 2200 metrů porazil několik ambiciózních soupeřů. Neztratil se ani v rakouském Trial-Stakes, v němž navzdory ubrání metrů skončil třetí. Ve Velké červnové obsadil čtvrtou příčku, přičemž od svých přemožitelů nebyl daleko a úvod dostihu byl v jeho podání dost divoký. Vytrvalost mu neschází a vzhledem ke startovnímu číslu by se měl dočkat lepšího průběhu než posledně. Vypadá tak jako ideální tip pro sázku na tabuli.

Helena Blažková: „Je pohodovým typem, v padocku to sice vypadá, že spí, v dostihu se ale umí probrat. To ukázal v Červnové, kde ho splašil volný New Attack a žokeji na chvíli „vzal ruku“. V konci to sice vypadalo, že už toho má dost, bylo to ale spíš tím, že byl v cílové rovině sám a neměl s kým bojovat. Pokud bude mít v začátku klid, jsem přesvědčená, že ukáže i pěkný závěr. V práci si ho jezdím sama, a i když k němu nemáme jako sparingpartnera typického vytrvalce, tak jsem s přípravou spokojená. Původně měl být v sedle D. Moffat, pan majitel si ale přál B. Murzabayeva, který o Derby dni jezdí všechny koně jeho stáje.“

9 ZAKHAR STAR(USA), 3 ž. Patrick Dobbs 58,0 – vzhledem k přihlášce do francouzské jarní klasiky byl bedlivě sledován už zkraje sezóny, ale i když v prvních dvou startech obsadil druhou a první příčku, předvedenými výkony zas tak neoslnil. Nutno ovšem dotad, že postupem času tyto formy získali na hodnotě. V Longchamp sice skončil předposlední, ale předvedl kvalitní výkon, když na vítěze ztrácel jen 8 délek a obdržel tak solidní Racing Post Rating 99 liber. V Červnové skončil pátý, ale před ním byla výraznější díra a jeho optimum by mělo ležet na distancích do dvou kilometrů. Přes jezdecké posílení se tedy tentokrát na tabuli asi nevejde.

Arslangirej Šavujev: „Koně jsou v pořádku, příprava zatím probíhá podle plánu, to musím zaťukat. Ambice máme jako vždy vysoké, ale na koně od pana Holčáka asi stačit nebudeme. S majitelem jsem se dohodl, že na Zakhar Stara přijede Dobbs, s kterým spolupracuje.“

10 TANNHAEUSER(FR), 3 ž. Jan Verner 58,0 – na dráze se objevil pouze třikrát a jeho formy mají vzestupnou tendenci. Po třetím místě mezi nezvítězivšími totiž nestačil v Memoriálu dr. Franenbergera pouze na Honzika Chiperu a Velkou červnovou dokonce snadno ovládl. Nutno ovšem podotknout, že se v ní měl na rozdíl od řady soupeřů ideální průběh, když cválal nikým nerušen hned za tempo diktujícím Vainakhem. V derby pravděpodobně tolik klidu mít nebude. Pokud ale naváže na svůj progres, může dosáhnout na umístění mezi trojicí nejlepších.

Tomáš Váňa: „Je to kůň bezproblémový na ježdění, udělá, co po něm chcete. Možná se mohlo zdát, že v Mostě byl trochu chtivější, ale to byl spíš rozjetý z míle, kterou absolvoval na debut ve Varech. Pevnější dráha mu bude sedět, určitě potřebuje tempo. Kdyby se mělo klusat, asi by to musel vzít na sebe, ale to si nemyslím, že se stane. V pondělí šel práci na 2000 metrů, měla ho manželka Iveta. Pracoval s Equestrem, kterého jsem měl já, a vše proběhlo ke spokojenosti. Největší soupeř je pro nás Honzik Chipera, ten na mě udělal velký dojem, s jakou lehkostí zvítězil v Mostě.“

11 VAINAKH(FR), 3 ž. Patrick Cosgrave 58,0 – loni se sice vešel na tabuli ve trojici významných dostihů juniorského kalendáře, ale boj o vítězství se ho ani v jednom případě netýkal. První životní triumf tak vybojoval až zkraje letošní sezóny ve dvojkovém dostihu, ovšem další průběh sezónu ukázal, že hodnota této formy není tak vysoká, jak se zdálo v dubnu. Ve Frankenbergerovi poté skončil čtvrtý, ale na vítězného Honzika Chiperu ztrácel dlouhých 8 délek. Velkou Červnovou odvodil a v jejím závěru odcouval na deváté místo. Tempo, jaké zvolil před třemi týdny, bylo sice poctivé, ale nikoliv přepálené, takže výrazně lepší výsledek se od něj nedá čekat ani za jiného průběhu. 

Arlasngirej Šavujev: „Koně jsou v pořádku, příprava zatím probíhá podle plánu, to musím zaťukat. Ambice máme jako vždy vysoké, ale na koně od pana Holčáka asi stačit nebudeme. Vainakha měl jezdit Bauyrzhan, ale nakonec dostal lepšího koně, tak přijede ještě jeden Angličan. Ani mu nic nevyčítám, řekl jsem mu rovnou, že pokud bude mít lepšího koně, ať si ho vybere.“

12 DEKATMIE(FR), 3 ž. Radek Koplík 4 56,5 – z Francie se do Česka přestěhovala až pár týdnů před derby. V zemi galského kohouta vybojovala ve čtyřech startech dvojici vítězství na distancích přes dva kilometry, za což si vysloužila handicap 37,5 kilo. Pro srovnání vítěz Velké jarní Simply Ozzy vlastnil francouzský handicap maximálně 35 kg a hodnocení ve Velké jarní čtvrtého Master Of Golda se vyšplhalo na 37,5 kg, přičemž ve srovnání s Dekatmií byl podstatně více exponován. Čerstvou akvizici stáje Lokotrans je tedy třeba brát vážně a její ambice sahají minimálně k tabulovému umístění. 

Zdeno Koplík: „Oba koně jsou na tom dobře, teď už potřebujeme jenom to štěstí, aby byli zavedeni do mašiny, a uvidíme, jak to dopadne. Připravení budou všichni. Dekatmie je flegmatická kobyla, dobře pracuje a žere. V přepočtu na naše hodnocení má poměrně vysoký handicap. Potřebovala by měkkou dráhu, ale ta nebude, tak snad to bude aspoň pružné.“

13 VAJGAROS, 3 ž. Milan Zatloukal 58,0 – před sezónou by ho na startce derby asi nikdo nečekal. Vždyť jeho matka Vajgara, jejímž je prvním potomkem, získala v sedmi rovinových startech jen jediné dotované umístění a díru do světa neudělala ani na překážkách. Vajgaros nicméně nejprve obsadil třetí příčku mezi debutanty (2. Zakhar Star, 5. Castellon) a poté senzačně v kurzu 25:1 ovládl trojkový dostih na derby distanci. Ve Velké červnové neměl ideální průběh, ale v jejím závěru se pěkně rozešel a skončil šestý. O jeho vytrvalosti netřeba pochybovat a navíc ještě může mít nějaké rezervy. Zisk některé ze sedmi dotací je tedy reálným cílem.

Štěpánka Sedláčková: „Vajgaros je na tom dobře, všechny práce zvládl podle plánu, je v pohodě a na natěšený na dostih. Naší ambicí je být do pátého místa. Velkou červnovou strávil dobře, jediné co nám dělá starosti, je skutečnost, že vůbec neprší, potřeboval by přece jen měkčí půdu, je to i ze zdravotního hlediska. S Milanem Zatloukalem jsme se domluvili už před Velkou červnovou, a když to dopadlo, tak nám řekl, že pojede i v derby.“

14 CHEEKY CHAPPIE(IRE), 3 ž. Jiří Chaloupka 58,0 – loni v Irsku debutoval slibným druhým místem a v zimě se stěhoval do Velkých Karlovic s ambicemi na zisk derby-hattricku pro stáj Monte Negro. Že jsou tyto ambice na místě, ukázal lehkým triumfem v bratislavské jedničce a především druhou příčkou v o poznání silnější Velké jarní ceně. V ní navíc přišel s mohutnou koncovkou a ve Velké červnové se tak nemohl vyhnout roli favorita. Tu sice nesplnil, přesto z jejích účastníků stále vypadá nejlépe. Před třemi týdny totiž rozbalil svůj závěr trochu pozdě a navíc ho Jiří Chaloupka příliš nezmáčknul. Distance mu sedne, takže nejvyšší ambice jsou v jeho případě na místě.

Radek Holčák: „Ambice máme velké, kůň je dobře připraven, příprava proběhla podle plánů. Koník je dobře naladěný, nic neztratil ze svého puncu. Teď už jen se překodrcat přes tu D1 a potom už je to také o štěstí. Bude rozhodovat průběh, jakou se nám podaří získat pozici. Pole je vyrovnané a kvalitní.“

15 HONZIK CHIPERA(GB), 3 ž. Martina Havelková 58,0 – na dráze se zatím ukázal pouze dvakrát, ale v obou vystoupeních zanechal velký dojem. Debut sice absolvoval na trojkové scéně a na krátké distanci 1400 metrů, přesto po šetidélkovém triumfu spadl jeho kurz pro derby z 30:1 na 8:1. Následně zamířil do Memoriálu dr. Frankenbergera, a i když se zpočátku pohyboval v zadní části pole, což v Mostě není ideální taktika, v závěru se snadno prohnal kolem kvalitních tempařů Tannhaeusera a Monsieur Bachira. V obou startech ukázal velké rezervy a i díky svému flegmatickému projevu by si s metry navíc poradit měl. Přes nevýhodné nejvyšší číslo je tedy spolufavoritem dostihu.

Tomáš Šatra: „Honzik je na tom dobře, je v pořádku, věříme, že to vydrží do neděle. Samozřejmě ambice si děláme, ale je tam několik koní, kteří půjdou do dostihu se stejnými ambicemi jako my. Startovní číslo není ideální, ale není to žádná tragédie. Angažování Martiny Havelkové bylo po dohodě s majitelem, ten má vždy hlavní slovo.“

Tipařův verdikt: Hlavními aspiranty na vítězství jsou z vnějších boxů startující HONZIK CHIPERA a Cheeky Chappie. Oba v Česku předvedli dvojici působivých vystoupení, a protože na sebe nenarazili, těžko z nich jednoho upřednostnit. Honzik Chipera ale přeci jen měl při svých vystoupeních výraznější rezervy a na své domácí dráze by tedy mohl udržet neporazitelnost. Nahoru by měl jít také vítěz Velké červnové Tannhaeuser. Minimálně medailové ambice má i Buonarroti, který ve Velké jarní ukázal, že s delší pausou od posledního startu se dokáže vyrovnat. Čtveřici největších favoritů by nejspíše mohla zaskočit Dekatmie. Ta vyběhla dobré formy ve Francii a srovnání s českou špičkou jí chybí. (jf)

 

Hlasy trenérů:

Petr malík a Ferdinand Minařík