Rozbory dostihů v Pardubicích - sobota 11. 10.

2. dostih

BAYA BLUE - ze sedmi startů letos jen jednou čtvrtá, naprosto bez formy
HOLLYDARA - její poslední běhání není špatné, navíc jí nedělají problém malé dráhy.
FERNANDO - po mosteckém vítězství v maiden kat. byl ve trojkách bez šance, tady může myslet na peníze.

SHODUS - ani on se letos se slušnou formou nepotkal.
CHANCI RISK - vloni byla zde v podobném dostihu čtvrtá, s jezdkyní útočící na amatérský šampionát vypadá zajímavě.
PATRICIE - vyhlídky současné šampionky mezi amatéry tady nevypadají moc nadějně.
ROLLING OCEAN - naposledy zvítězil v pětkovém handicapu, tady narazí na o poznání tvrdší soupeře.
THUNDER BAY - podobný případ, po vítězství v Kolesách se o kategorii výš nechytala.
APART - ve svých dvou letošních startech se svým starým formám nepřiblížil ani náhodou. V Chuchli vypadal poněkud bez šťávy.
PLAYLETKA - vloni v tomto dostihu zvítězila, to byl ale o 500 metrů kratší. Podle posledního běhání (i když na hirdách) to vypadá, že je ve formě.
MONTEKA - po neúspěšných běháních v nejnižší kategorii zažije asi pěkný šok.

Tipařův verdikt: Vloni se temperamentní PLAYLETKA ukazovala na kratších tratích, také kvůli své ovladatelnosti. Podle toho, že naposled absolvovala dostih na tři kilometry by už to snad mělo být lepší a v sedle se zkušenou jezdkyní by měla splnit roli favoritky. Jako největší soupeřky se jeví Chanci Risk a Hollydara, ostatní soupeři moc hrůzy nenahání.

**********
3. dostih

TATANKA WEI - po vítězství v Kolesech ještě dvakrát zabrala na malých závodištích. Tam ale nemusela moc porazit.
JURANTA - letos jen jednou neúspěšně na startu a od té doby už uplynula spousta času.
KZESS - jedinou svojí životní dotaci získala v nepříliš silně obsazeném karlovarském handicapu. Tady může mít jistou šanci na to navázat.
VLÁSKA - po vítězství v dostihu tří koní navázala dalším vítězstvím v Lysé. Za to obdržela 9,5 kg navrch a s tím se bude asi obtížně vyrovnávat.
FANTASTIC WORLD - i když zatím neukázal skoro nic, jeho původ ho na vytrvalecké distance předurčuje a teď má šanci to dokázat.
RACING - v devíti letech už to má proti nastupující generaci těžké i v této kategorii.
SAZEILLA - napajedelská odchovankyně se konečně chytla ve slušně obsazeném Chuchelském handicapu, teď musí ukázat, že to nebyla náhoda.
GAY SHALL - výkony, které v jedenácti letech podává jsou obdivuhodné, skutečně „těžká váha". Dařilo se mu ale hlavně na míli a o kategorii níž.
SHAPASS - z tohohle původu běhá mráz po zádech. Tady to bude mít asi těžké, jeho jméno ale bude dobré si pamatovat.
CAZEERIHO - ve Švýcarsku se mu nevedlo a ani naše vlast ho nepřivítala s otevřenou náručí.
SHAAKEY - naposled zkusil „kamikadze" taktiku a tak i dopadl. Těžko odhadnout, co pro něj tápající tým připraví tentokrát.
VANINI - i tady bije původ do očí, je jen otázkou času, kdy postoupí o kategorii výš.

Tipařův palec: Člověk by neřekl na jaké koně může dnes trefit v handicapové čtyřce. Vláska má za sebou úspěšnou sérii, tady ale stojí laťka trochu výš. O vítězství by si to měla rozdat Sazeilla a VANINI, jehož tým po delší době vsadil na mužské jezdecké obsazení. S nízkou váhou vypadá zajímavě Fantastic World.

***********
4. dostih

RABBIT ZAMINDAR - Vyhrála velmi lehce v dostihu debutantů a tak se ale kvalita soupeřů dá jen těžko odhadnout. Původ má spíše okolo míle, takže je otázka jak si poradí s distancí 1750 v teprve druhém startu.
KATHARSIS - Dcera výborného Generouse ze spíše překážkové rodiny. Těžko srovnat polskou formu ale každopádně by ji měla vyhovovat distance.
CENNÁ PANENKA - Debutovala vítězstvím v dobře obsazeném dostihu. Distance by ji mohla vyhovovat a tak by mohla překvapit průnikem na nejvyšší příčky.
GENEVE - Dokázali vyhrát již dvě trojky ale na jedničkovou výkonnost to nevypadá. Navíc distance už bude asi nad jejím optimem.
MAYFLOWER - Pravá sestra vítězky slovenské zimní královny se zatím dokázala prosadit jen ve čtvrté kategorii.
CHAT ET CHIEN - Debutovala slušně a v mostecké královně nebyla daleko od vítěze a tak by ji tentokrát měla bojovat o dotované příčky.
PRINCEZNA XENIE - Druhé místo z Lysé neukazuje na třídu, která by měla stačit na tuto konkurenci.
SAMARA MORGAN - Třetí z Mostecké královny by měla opět patřit mezi nejlepší. Další nárůst distance by ji měl vyhovovat.
MAGMA - K již sedmému startu se postaví hlavní favoritka Magma.
PRINCESS OF GRACIE - Vítězka Slovenské zimní královny by měla být největší soupeřkou Magmy.
CLASSIC ANDREA - Nárůst distance by ji měl vyhovovat ale zatím neukázala třídu, která by ji měla posunout na dotované příčky.
RECHIALFA - 51 kg v handicapu ji jednoznačně staví na konec startovního pole.

Tipařův verdikt: O vítězství by měla bojovat Princess Of Gracie a MAGMA, která dokázala porazit kvalitnější soupeře a tak jí věřím více.

***********
5. dostih

DEMON MAGIC - debut dopadl dobře a očekává se, že stejně jako dalším potomkům Divé Báry mu to bude běhat. Metry navíc budou jistě plus, a proto je očekáván hodně vepředu
FLYING FRANKIE - po vítězství se neprosadil, delší dobu se odmlčel a tak bude mít ž. Janáček co dělat
MARL BORA - postupně se zlepšuje, ale ještě neprokázal příslušnost mezi elitu ročníku
PANÁČEK - zatím absolvoval nic neříkající průměrný debut
RABBIT LEND - zástupce ambiciózní stáje není určitě jejím nejlepším zástupcem mezi dvouletými, na druhou stranu kvalita soupeřů není nijak závratná, a tak se na tabuli může prosadit
PREMIER CARSON - naposledy se zlepšil, přesto mezi úplně nejlepšími čekán není
RUMBLIN SCOUT - slovenský host sice zkusil i nejvyšší kategorii, ale zatím se neprosadil
DEKOLT - jeho výsledky ho nedoporučují do Vaší pozornosti a nemá co ztratit
STRADFORD TWO - polský host se zatím nijak zvlášť neprosadil, za povšimnutí však stojí jezdecké obsazení, kdy ž. Srnec byl asi čekán v sedle Demon Magica... Co to však signalizuje není úplně jasné
HONOUR OF GRACIE - jako jediný se může pochlubit umístěním v nejvyšší kategorii. Slovenští koně nám už toho letos docela dost vyfoukli a tady jim dáváme další šanci
VICTORY NEXT - zatím absolvoval nic neříkající průměrný debut a může jen překvapit.

Tipařův verdikt: V pardubickém zimním favoritovi se nesešla elita našeho ročníku, a tak je dána šance k prosazení se slovenskému hostu Honour of Gracie, který zatím předvedl nejkvalitnější formy a objektivním pohledem by měl být favoritem dostihu. Přesto budeme věřit domácím a s trochou patriotismu a očekávání dalšího progresu dáme palec potomku Divé Báry z respektované stáje DEMON MAGICOVI, který by mohl „pomstít" stájového druha Archibalda.

**********
6. dostih

BORN SLIPPY - v této sezóně se zatím prezentoval jen ve třetí lize. Svými výkony sice ukázal, že patří výše, ale toto je pro něj přeci jen příliš velký skok.
BLUE CORAL - nazývat jeho berlínské vystoupení vysloveným neúspěchem je vzhledem ke konkurenci na jakou narazil přehnané. Pokud se na něm negativně neprojeví start po kratší pause, neměl by prohrát.
PALDOX - poměr sil s Blue Coralem z Velké ceny Prahy zřejmě neotočí, přestože metry navíc hrají pro něj. V nejlepší trojici by určitě chybět neměl.
SWAKOPMUND - výsledek z Baden Badenu se zdá být vzhledem k jeho mosteckému triumfu ojedinělým výpadkem. Mohl by zabojovat o některou z nižších dotací.
DIRECT PLAY - obhajoba loňského druhého místa se nezdá být příliš reálná. Už mu je devět let, a pokud nevylepší své poslední formy, nevejde se ani na tabuli.
WONDER HORSE - letos se mu vůbec nedaří a těžko hledat důvod, proč by se na tom mělo něco změnit. Jednoznačný outsider.
ASPEN - přestože na nejvyšší scéně startoval jen v St. Legeru, rozhodně patří mezi špičku klasického ročníku. Navíc jde stále nahoru, a i když by potřebovat trochu delší distanc, umístění okolo pátého místa může být v jeho silách.
BOX HILL - šancovější ze Slováků naposled dokončil pátý ve Velké ceně Prahy. Nyní bude konkurence trochu slabší, a tak by mohl své umístění ještě mírně vylepšit.
KALA AZAR - Svými výkony se nedokázala zařadit mezi absolutní elitu a navíc bude nastupovat po dlouhé pause. Její šance jsou minimální.
NAKURU - zjara sice získal umístění i v této kategorii, ale to bylo dáno především nevalnou úrovní soupeřů. V posledních startech uzavíral tabuli ve dvojkách, což ho řadí do spodní části pole.
DICK MORRIS - návrat na kratší distanc mu rozhodně prospěje. Na jaře ukázal vysokou třídu, jeho momentální forma je ale trochu otázkou. Přesto patří mezi hlavní čekatele na zaváhání favorita.
PICADOR - polobratr derby vítěze Poderosa letos nestartoval a loni byl v Německu hodnocen ratingem 72,5 kg. Uspěje ziskem jakékoliv dotace.

Tipařův verdikt: Jednoznačným favoritem dostihu je BLUE CORAL, který by se tak po týden starém berlínském výletu měl vrátit do vítězných kolejí. Stejně jako ve Velké ceně Prahy by mu měl být v cíli nejblíže Paldox a zapomínat by se nemělo ani na trochu nevyzpytatelného Dicka Morrise.

*********
7. dostih

MASTER CHIEF - letošní stabilní úcasník jedničkových sprintů, přičemž se mu daří spíše na těch kratších, což by mohlo znamenat, že i tentokrát se zapojí do boje o některou z nižších dotací.
EDIGGIO - dokáže se prosadit ve dvojkových dostizích, jedničková konkurence je na něj příliš, nadto nedávno změnil majitele a v důsledku toho i trenéra.
DE ROBERTO - někdejší mílař roku, postupně přesměřovávaný do sprintů kde by měl nahradit odcházejícího Scyrise. S ohledem na výsledek Svatováclavské ceny vlastně už nahradil, ale tentokrát se před ním bude muset ještě jednou sklonit...
SCYRIS - loňský kůň roku a dlouholetý středoevropský hegemon, v posledním startu jeho jezdkyně trochu zazmatkovala na startu, ale to se tentokrát nebude opakovat a s kariérou se rozloučí vítězstvím...
PROSPECT - trojkový kůň, možná horší dvojkový kůň, těžko říct co jeho trenér startem v tomto dostihu sleduje...
ANOTHER TRUE STORY - příslušník naší sprinterské špicky, na dvojici běloušů stáje Charvát nejspíš stačit nebude, ale třetí místo by mu nemělo uniknout.
POLISH MAGIC - někdejší elitní rakouský sprinter, po příchodu do Čech ještě loni na jaře zabodoval v Ebreichsdorfu, ale od té doby to s jeho kariérou jde s kopce, umístění na tabuli by bylo velkým úspechem.
PUDR - úspešný v nižších kategoriích , zde by však jeho výkonnost neměla stačit na víc než na střed pole.
EL HADJI - český odchovanec, příslušník širší sprinterské špicky, ve Svatováclavské uzavřel tabuli, zde má zhruba stejné ambice.
ACOSS - vítěz letošního Gomba handicapu, od té doby se však ne a ne prosadit naplno, s největší pravděpodobností se mu nepovede ani tentokrát, ale mohl by zabojovat o třetí místo.

Tipařův verdikt: Dostih by měl být loučením legendy, tentokrát už definitivním a vítězným... SCYRISOVA jezdkyně tentokrát na startu nezaváhá a "Bílý blesk" ještě jednou vítězně procválá cílem. Sekundovat mu v tom bude jeho nástupce De Roberto a třetí místo by měl hájit Another True Story nejspíš vůči Acossovi.

***********
8. dostih

DANISH FLAG - čtyři starty životní starty bez vydělaných peněz a rating 59 kg asi hovoří za vše. Tohle vypadá jako marný pokus trenéra Šavujeva zachránit nepovedenou sezónu.
ROL`OVER BEETHOVEN - už je z optimální formy, ale to je stejně vzhledem k distanci dostihu nepodstatné. Jediným smyslem jeho startu by tak mohlo být udávání tempa pro stájovou kolegyni Vadeonu.
SAVIGNON - naposled si počínal přes dlouhou pausu více než dobře a pasoval se do role nejlepšího českého vytrvalce. Tuto pozici by mohl obhájit, ale k vítězství mu to asi stejně nepomůže.
VADEONA - tato poctivá klisna minule poprvé dokončila mimo dotované příčky, mnoho jí na ně ovšem nescházelo. Tentokrát by na tabuli chybět neměla.
TEMPELTÄNZER - ať se nám to líbí nebo ne, Slováci momentálně nemají ve střední Evropě na vytrvaleckých tratích konkurenci. Pokud se nestane nic neočekávaného, triumf se bude zase stěhovat k našim východním sousedům.
LORD SILVANO - pokud se bude dostih odbývat od počátku v poctivém tempu, může pro něj být supervytrvalecká distanc problémem. Některou z nižších dotací ale zřejmě trefí.
SHERARDO - při pohledu na startovní listinu se nezdá být jeho dohlášení úplně neodůvodnitelné, přesto má cestu za umístěním v nejlepší pětici komplikovanou.
OLIGARCH - na loňské výsledky letos nenavázal. Další metry navíc mu ale rozhodně překážet nebudou, takže by mohl atakovat umístění v lepší polovině.
DUPLO - jeho spídu by asi více svědčila pražská dráha, ale v nepočetném poli by kratší cílová rovina nemusela být zas takovým problémem. S šampiónem v sedle je očekáván kolem třetího místa.

Tipařův verdikt: Když se objeví slovenský kůň na startu významného vytrvaleckého testu, většinou to končí jeho úspěchem a ani zde by to nemělo být jinak. Na TEMPELTÄNZEROVO zaváhání bude nejvíce čekat Savignon. Nejlepší trojici by mohl doplnit tříletý Duplo.