Rozbory mosteckých dostihů

1. dostih

SEKUNDANT - po vítězství v Chuchli o se mu v Lysé o kategorii výš příliš nevedlo. Tady ale vypadají soupeři o poznání jednodušší.
TURIA - po delší době doklopýtala pro handicapové ocenění, které si jde poprvé vyzkoušet. Zdá se, že její forma má spíše sestupnou tendenci.
BLANCHE - v opravdu silném poli si naposled nevedla až tak špatně, s minimální váhou může být zajímavá. Možná by potřebovala delší distanci.

 

MALA CZAROWNICA - na místní dráze je jako doma, letos toho ale moc neukázala. Její poslední neúspěšné pokusy se ale odehrály v podstatně kvalitnější společnosti.
FIREBIRD ARROGANCE - na jeho dosavadní kariéře lze jen těžko najít nějaké pozitivum. Handicap zkouší poprvé.
DUPLIKA - klisna z ambiciózní stáje vloni naznačila, že něco podobného umí. Distance i dráha jí sedí, start na rozběhání v Benešově nelze brát příliš vážně.
NEIDIN - kůň s původem, který ve čtvrté kategorii působí jako pěst na oko. Stáj je od začátku sezóny ve skvělé formě, měl by už konečně zabrat.
IDEALIST - letos teprve podruhé na startu, navíc nastupuje po delší pauze, při které změnil trenéra. Jeho momentální forma se dá jen těžko odhadnout.
GOLONDRINA - naposledy v maiden kategorii vyběhla svůj standart, poprvé se postaví proti starším. Lepší bude vyčkat, jak se popasuje se svojí známkou a mosteckou dráhou.
SAZEILA- vstupuje do sezóny opravdu pozdě, původ jí směřuje spíše na vytrvalecké distance.
ESKORTA - koně z této stáje nelze nikdy podceňovat, tato klisna ale jde nejspíš sbírat zkušenosti.
PERNOD - po slibném vstupu do sezóny se začíná trochu vytrácet. Ani jeho stáj není zrovna v nejlepší formě...

Tipařův verdikt: Úvodní dostih nabízí poměrně nepřehledné pole, v kterém se dá jen těžko hledat nějaký záchytný bod. Jako největší jistoty se jeví DUPLIKA a Neidin, kteří už si podobné dostihy vyzkoušeli a jejich stáje jsou momentálně ve velké formě. Z tříletých vypadá lákavě zejména Sekundant.

**********

2. dostih

FANTASTIC KORAN - pokud bychom posuzovali podle původu, byl by nepochybně jedním z favoritů, ale protože debutuje, je výkon majitele exkluzivního rodokmenu otázkou
SECO - v Mostě už letos ukázal, že umí, a i poslední výsledek svědčí o dobré formě, což jej pasuje od role jednoho z favoritů dostihu
FAURINE - letos se jí nedaří a musela by moc přidat, aby stihla aspoň honorář
ALABASCA - po seznamovacím startu je možno čekat zlepšení
RENESANS - dosavadní výsledky ho pasují kolem středu pole
DAVE - debutuje a jakákoli dotace by byla velkým překvapením
QUNTANNAMERA - dosud bez výraznějších úspěchů určitě nepatří k favoritům
DARSSIO - rovnou to nakopl na překážky, ale po výborném otci (mj. otec De Roberta) může mít kvalitní mílařské vlohy. Otazník sestavy, který by výrazným úspěchem vůbec nepřekvapil
OLEANDRO - minule zklamal, ale jinak běhá spolehlivě a je jedním z favoritů dostihu
AAIM TO SUCCEED - trenérské centrále se letos vůbec nedaří a asi to nevylepší ani potomek skvělého Montjeua.
HMAT - dosavadní formy ho opravňují přemýšlet o nižším honoráři
MY TIGRESS - dosud nevyběhla žádnou dotaci a ani tady to na žádný zázrak nevypadá.

Tipařův verdikt: V dostihu se utká velmi rozmanitá sestava dosud nezvítězivších. Ve předu lze rozhodně čekat dvojici Seco a OLEANDRO, který dostává důvěru Tipařova palce i díky tomu, že se vrací na střední trať, kde se mu více dařilo. Výrazně překvapit však může i Darssio nebo možná i debutující Fantastic Koran.

**********

3. dostih

Tipařův verdikt: Pokud se dostane do cíle trochu nespolehlivý ALBERTO, měl by navázat na svoji vítěznou sérii. Vpředu by měl být i Váňův Major General. Šance na dobré umístění má i veterán Ratony.

**********

4. dostih

ARROWS PEPE - mívá rychlé starty, největší úspěchy ale slaví na tratích okolo dvou kilometrů. Navíc je naložen za svoje poslední vítězství.
SIBILA - bývá většinou podceňovaná, mostecká dráha by jí ale mohla sedět.
RABBIT BOUNTY - skok o dvě kategorie výš může vypadat děsivě, naposled si ale se svými soupeři pohrál jak chtěl. Rychlosti má na rozdávání, může myslet vysoko.
PUDR - sedmiletý veterán je letos na startu poprvé, jeho šance proti mladším a rozběhaným soupeřům vypadají bídně.
ALLEZ - naposled v těžkém handicapu o Derby dni byla v rozhodující fázi poškozena, i tak ale nabídla další dobrou formu ve svojí kariéře. Pokud jí místní specifická dráha nebude dělat problémy, musí myslet na vítězství.
LOREO - v šesti letech v excelentní formě, dvě kila přívažek za poslední běhání ale můžou být problém.
HIERONYMUS - o kategorii níž sázka na jistotu, dvojky ale ještě nikdy nezkusil. Navíc to koncoví koně mívají v Mostě hodně těžké.
FANEGA - v podobném dostihu v květnu na místní dráze skončila čtvrtá, zopakování výsledku by bylo úspěchem.
ASAMAKKA - její výkony jsou jako na houpačce, navíc to vypadá, že v handicapu stojí trochu vysoko.
SHADOW DAY - už několikrát ukázal, že tady to umí i s velkou váhou. Letos ale trochu tápe, i jezdci se v jeho sedlo střídají možná víc než by bylo zdrávo.

Tipařův verdikt: Vodítkem by mohl být podobný handicap odběhnutý v rámci Derby dne v Chuchli. Velmi dobře se tenkrát prezentoval Loreo, ALLEZ ale měla navíc, nebýt karambolu u distance. Zkušeností na rozdávání má Shadow Day, otazník je ale jeho momentální forma. Koněm pro překvapení je s minimální váhou určitě Rabbit Bounty

**********

5. dostih

RABBIT MUJAHID - naposled se v Lysé po boji zbavila přívlastku nezvítězivší. Tentokrát jí čeká podstatně silnější konkurence a vytrvaleckou distanc zkouší poprvé. Uspěje ziskem jakékoliv dotace.
RAMANA - za své výkony si vysloužila rating 52 kg, což je podstatně méně než kolik mají její soupeři, a proto může jenom překvapit.
RADONA - ve své kariéře zatím neukázala vůbec nic. Je outsiderskou dostihu.
NAKURU - letos předvedl značný progres. To nejlépe dokázal třetím místem v Memoriálu Vlastimila Smolíka a daleko od nejlepších nebyl ani ve Zlatém poháru. Při sestupu do trojky by měl bodovat naplno.
AZIAK - svůj nejlepší výkon předvedl právě na mosteckém hipodromu, když doběhl pátý v Memoriálu dr. Frankenbergera. Podobné umístění by mohlo být v jeho silách i nyní.
MASHRAI - minule dokázal v handicapu obhájit svoji vysokou známku 80,5 kg, což z něj dělá adepta na umístění v elitní trojici.
PULTONINA - v podobných dostizích se jí daří, ale většinou v nich naráží na slabší společnost. Pokud předvede svůj standart, tak by nemusela běžet zadarmo.
CRAZY DANCER - loni naznačil, že by mohl v klasickém ročníku patřit mezi zajímavé koně. Letos ale začíná, a proto se s ním příliš počítat nedá.
NELLA BELLAMY - mezi elitou nestačila, a tak se vrací do nižších kategorií, kde by svým spídem mohla stihnout aspoň páté místo.
NORRIDGE - čeká jí vstup do sezóny, ale loni obsadila například čtvrté místo v Oaks. Třídu má tedy vysokou, a pokud je ve formě, měla by vybojovat medailové umístění.

Tipařův palec: V silně obsazené trojkové ceně by se měl prosadit NAKURU, který letos zkoušel štěstí i proti vytrvalecké elitě a nevedl si vůbec špatně. Opomíjet by se neměla ani Norridge, přestože absolvuje svou sezónní premiéru. Vpředu by neměl chybět ani Mashrai.

**********

6. dostih

ALAIN - v jedničkách se letos představil dvakrát a v obou případech se nevešel na tabuli. Navíc s takto dlouhou distancí nemá žádné zkušenosti, a tak zadarmo poběží asi i tentokrát.
SHAAKEY - naposled v handicapu nedokázal obhájit rating 65,5 kg. Je jednoznačným outsiderem.
TORLUS - letos už tolik nezáří, ale svou přítomnost ke špičce neustále potvrzuje. Distanc je pro něj optimální, a proto by mohl zopakovat druhé místo z loňské edice dostihu.
THE JOE MCARDLE - Jeho distanční optimum by mělo ležet podstatně níže. Ani formu nemá v poslední době oslnivou a do podstatného dění tak asi nezasáhne.
PALDOX - v tomto roce stále čeká na vítězství, v popředí ovšem nechybí nikdy. Při navázání na poslední formy by měl obhájit svůj rok starý triumf.
LORD SILVANO - po loňském vítězství ve VJC potvrzuje příslušnost k mílařské elitě, ale sbírá spíše nižší dotovaná místa. Nyní by mohl atakovat umístění v první trojici.
SEDAR - na Most je specialistou, ale jeho první start na nejvyšší scéně dopadl neslavně a návrat na oblíbenou dráhu mu v této konkurenci asi pomoc nedokáže.
ARBECCAR - další kůň na startu, který se jeví jako sprinter. Letos zatím startoval jen v nižších kategoriích a na tabuli se s ním moc počítat nedá.
LUCKY HORSE - určitě nejnadějnější zástupce klasického ročníku na startu. Šesté místo z derby není vůbec špatné a může být hrozbou i pro největší favority.
IXOS - letos se dokázal vrátit do velmi dobré formy, ale jeho převaha z posledního startu je především zásluhou dobré taktiky. Při comebacku na nejvyšší scéně by se mohl vejít mezi pět nejlepších.
DANDYS - zkrácení distance oproti minulým startům by mu mělo vyhovovat a dá se očekávat v boji o nějakou z hůře dotovaných příček.

Tipařův verdikt: Stejně jako loni jsou hlavními adepty na vítězství PALDOX s Torlusem, přičemž se zdá, že poměr sil by mezi nimi měl být i po roce stejný. Zaskočit by je mohl možná tříletý Lucky Horse, který si velmi dobře vedl v Českém derby.

*********

7. dostih

Tipařův verdikt: V tomto poli by mohla zabodovat MARSYLIANKA, která byla minule přisvém životním debutu slušně třetí v Pardubicích. Slušné formy předvádí Curator a Dunka.